گربه نژاد پرشین

گربه باشکوه ایرانی یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه است. گربه خوش‌اخلاق و باهوش که عاشق نوازش است و به مراقبت زیادی نیاز دارد. این نژاد گربه اغلب به دلیل پرورش بیش از حد مشکلات سلامتی دارد. ما در این مقاله اطلاعات کافی این نژاد را به شما ارائه می‌کنیم.

  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت
  • نگهداری و مراقبت

تاریخچه:

پرشین قدیمی‌ترین نژاد گربه شناخته شده است. خاستگاه این گربه آناتولی است. با این حال در مورد اینکه این گربه دقیقاً اهل کجاست، هیچ اتفاق نظری وجود ندارد. همان‌طور که از اسم اصلی آنها «گربه آنگورا» – بر اساس آنکارا پایتخت ترکیه- برمی‌آید، ممکن است خاستگاه این گربه اصلاً سرزمین پارس نبوده باشد و از منطقه ترکیه آن زمان آمده باشد. حدود 400 سال پیش، این گربه به اروپا وارد شد و پرورش‌ هدفمند آن در انگلستان آغاز شد. از آن زمان گربه پرشین نمونه کامل یک گربه لوکس به حساب می‌آید، چون با ترکیبی از ظاهر قابل احترام و ماهیت ملایمش خیلی خوب در سالن‌های محافل اشرافی بریتانیای قرن نوزدهم جا گرفت.

به مرور زمان «نوع آمریکایی» این گربه جایگزین گربه پرشین انگلیسی شد. با تغییر در شکل بینی که به‌طور قابل توجهی کوتاه‌تر شد، مجاری اشک چشمان گربه‌‌ها از بین رفت و مشکلات تنفسی پیدا کردند. همین‌طور به دلیل اینکه فک جمع‌تر شد، دندان‌ها نامرتب شدند و در غذا خوردن این نژاد مشکلاتی ایجاد شد.

در آغاز دهه 1990 اولین دوستداران گربه تلاش کردند شکل پرورش این گربه را شبیه به گونه قبلی برگردانند.

شکل ظاهری:

بدن گربه پرشین نسبتاً بزرگ و قدرتمند است. او پاهای کوتاه و قوی، سینه پهن و شانه‌ها و کمر صاف دارد. دم پرموی این گربه اصلاً نوک تیز نیست و با بقیه قسمت‌های بدن کاملاً متناسب است. نوع معمول این نژاد بینی بسیار کوتاه و صافی دارد، اما به دلیل مشکلات سلامتی ایجاد شده، اکنون پرورش‌دهندگان این نژاد را به شکل کلاسیک با بینی نسبتاً بلند و بدن کشیده‌تر پرورش می‌دهند.

پوشش بدن پرشین‌ به طرز باورنکردنی پرپشت است و خز بلند نرم و ابریشم‌گونه و درخشانی دارد. همه رنگ‌ها و طرح‌ها در این نوع نژاد وجود دارد. تنوع رنگ امروزی گربه پرشین گواه زنده تلاش برای ایجاد انواع رنگ‌ها به منظور پاسخگویی به تقاضای بسیار زیاد این نژاد و بیدار کردن خواسته‌های جدید است.

وزن گربه‌های ماده بین 5/2 تا 6 کیلوگرم و گربه‌های نر تا 7 کیلوگرم می‌رسد.

شخصیت:

گربه نژاد پرشین صلح‌طلب‌ترین نژاد گربه‌های دنیاست. او ماهیتی آرام و مهربان دارد و بسیار تحت تأثیر صاحبش قرار می‌گیرد. او ترجیح می‌دهد مدت طولانی نوازشش کنند. گربه پرشین با بپربپر کردن و شکار اصلاً میانه‌ای ندارد. اگرچه گربه پرشین یک ساعت خزیدن را به یک ساعت بازی کردن ترجیح می‌دهد، اما اصلاً و به هیچ عنوان گربه‌ای خسته‌کننده نیست. این تصور غلط‌اندازی است، چون پشت آن حجم موهای بلند نرم و بدنی تپل شخصیتی باهوش و بااراده پنهان است.

نگهداری و مراقبت:

گربه نژاد پرشین به مراقبت زیادی احتیاج دارد و باید هر روز موهایش برس زده شود. در غیر این صورت بعد از مدت کوتاهی رنگ خز مات می‌شود و گره‌هایی می‌افتد که باعث ناراحتی گربه می‌شود. مراقبت‌های بهداشتی هم مهم هستند. برای جلوگیری از بیماری‌های چشمی باید چشم‌های گربه را هر روز تمیز کرد. قسمت داخلی گوش‌ها که اغلب پر مو هستند، نیز باید به‌طور منظم تمیز شوند.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید گربه پرشین باید خیلی دقت کنید که وقت و علاقه دارید که روزانه موهای گربه را برس بزنید یا نه. این زمان را به جز زمان بازی و نوازش کردن گربه‌تان باید در نظر بگیرید. چون در این صورت است که گربه‌تان مثل یک جواهر واقعی به نظر می‌رسد که همه دوست دارند او را تماشا و نوازش کنند. همین‌طور گربه‌تان هم در لباس باشکوه خود احساس خوبی خواهد داشت.

گربه‌های پرشین اغلب از بیماری کلیوی که ارثی است، رنج می‌برند. بنابراین یک گربه نژاد پرشین اگر با دقت و سلامت پرورش یافته باشد طول عمر بالایی خواهد داشت و می‌تواند تا 15 سال عمر کند.

گربه‌های نژاد پرشین از نظر تغذیه مشکلی ندارند و معمولاً می‌توانند هر غذایی بخورند.

منبع:

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/die-perserkatze-langhaarkatze-mit-pflegebedarf/

https://herz-fuer-tiere.de/haustiere/katzen/katzenrassen/katzenrassen-mit-p/perser