گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی شخصیت ساده‌ای دارد و به صاحبش بسیار وابسته است. این نژاد گربه علاقه زیادی دارد که بیرون از خانه باشد، پس به عنوان حیوان خانگی به چالش‌های کافی برای در خانه ماندن نیاز دارد.

 • تاریخچه
 • ظاهر
 • شخصیت
 • بهداشت و مراقبت
 • تغذیه
 • پرورش

تاریخچه

گربه مو کوتاه آمریکایی در اصل انگلیسی است. هنگامی که اولین مهاجران اروپایی به آمریکا سفر کردند، روی عرشه کشتی این پنجه مخملی‌ها هم همیشه جز مسافران کشتی بودند. آن زمان گربه‌ها به دلیل توانایی در شکار بسیار ارزشمند بودند و آنها چهار چشمی موش‌ها را در طول سفر دریایی طولانی مدت می‌پاییدند. گربه‌ها در خشکی هم محبوب بودند و شرایطی را فراهم می‌کردند که انبارهای آذوقه‌ مهاجران از دست جانوران موذی در امان بمانند. بر اساس یافته‌های امروزی این گربه‌ها اولین مهاجران آمریکای شمالی بودند که اجداد نژاد محبوب و شناخته‌شده گربه مو کوتاه آمریکایی به حساب می‌آیند.

مو کوتاه آمریکایی نژادی بومی و ساده است. این نژاد در اصل مو کوتاه خانگی نام داشت، اما برای اینکه تأکید بر اصل آمریکایی بودنش شود و از نژادهای دیگر متمایز شود مو کوتاه آمریکایی نامگذاری شد.

با این وجود، مانند بسیاری از نژادهای دیگر گربه‌ها پرورش مو کوتاه آمریکایی استاندارد نژاد دقیقاً تعریف‌شده‌ای دارد که به جثه، طول مو، رنگ پوست و همین‌طور شخصیت ساده این حیوان ارتباط دارد.

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی

ظاهر

گربه مو کوتاه آمریکایی گربه‌ای سالم، فعال و قوی‌‌هیکل است. این گربه با اندازه متوسط قوی و عضلانی است، اما بدنی انعطاف‌پذیر دارد. قفسه سینه پهن این نژاد روی پاهایی با طول متوسط قرار می‌گیرد که پنجه‌های گردی بدنش را حمل می‌کند. طول دم این گربه زیاد بلند نیست و در قسمت اتصال به بدنش کمی پهن است.

گربه مو کوتاه آمریکایی با چشم‌های زرد درخشان و کمی اریبش که به‌خوبی روی پوزه زاویه‌دار و محکمش جا گرفته است، جلب توجه می‌کند. گوش‌های این نژاد گربه اندازه‌ای متوسط دارد و حالتی سیخ دارد که فاصله بین‌شان بسیار کم است. پوست این گربه کوتاه است و طول و بافت آن شبیه نژاد مو کوتاه اروپایی است.

این که کدام رنگ در پرورش این نوع نژاد مجاز است، بستگی به نظر انجمن پرورش‌دهندگان دارد. با این حال بیشتر انجمن‌ها این رنگ‌ها را می‌پذیرند:

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی
 • سفید: گربه مو کوتاه آمریکایی سفید چشم‌های آبی یا طلایی دارد.
 • سیاه: پوست سیاه این نژاد باید یکدست و فاقد رنگ‌آمیزی خاکستری باشد. رنگ چشم‌ معمولاً طلایی و بینی و پنجه‌ها سیاه هستند.
 • آبی: با رقیق‌کردن رنگ سیاه رنگ آبی به دست می‌آید. معمولاً بینی و پنجه‌ها آبی و چشم‌ها طلایی درخشان می‌شوند.
 • قرمز: رنگ قرمز بدون داشتن هر قسمت سفیدی.
 • کرم: با رقیق کردن رنگ قرمز کرم به دست می‌آید؛ رنگ بژ بدون داشتن هر قسمت سفیدی.
 • دو رنگ: پرورش گربه دو رنگ این نژاد هم قابل قبول است. در این دو رنگ اغلب رنگ اصلی سفید با لکه‌های بژ، قرمز، آبی و سیاه است.
 • چینچیلا: اگر مو دو رنگ باشد و موها سفید و نوک آنها سیاه باشد، به رنگ چنین گربه‌ای چینچیلا گفته می‌شود.
 • سایه‌دار: همانند رنگ چینچیلا، این نژاد با رنگ سایه‌دار نیز موهای دو رنگ دارد.
 • دودی: رنگ غالب این نژاد سیاه است، فقط در پایین‌ترین قسمت موها سفید است.
 • تاببی: از رنگ گربه‌های تاببی که به آنها گربه‌ببر هم گفته می‌شود در این نژاد استفاده می‌شود.
 • کالیکو: از رنگ گربه کالیکو، این گربه‌های خوش‌شانس سه رنگ استفاده می‌شود.

شخصیت

همان‌طور که از ظاهرش پیداست، گربه مو کوتاه آمریکایی شخصیت صاف و ساده‌ای دارد. گربه‌ها معمولاً ویژگی‌های اجدادشان را حفظ کرده‌اند. آنها شکارچیان موش خوبی هستند، اما پرخاشگر نیستند. آنها دوست دارند با انسان‌ها بازی کنند و علاقه زیادی به نوازش کردن‌های طولانی دارند. ویژگی‌های این گربه او را به گربه خانوادگی کاملی تبدیل کرده است. آنها با حیوانات دیگر خانه به‌راحتی کنار می‌آیند؛ حتی با سگ‌ها. این نوع نژاد گربه‌ها بسیار سازگار هستند و برای همین برای نگهداری مناسب هستند.

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی

بهداشت و مراقبت:

گربه مو کوتاه آمریکایی نیاز خاصی به مراقبت ویژه ندارد. به‌خصوص در دوره پوست‌اندازی توصیه می‌شود  که یک بار در هفته بدن گربه را برس بزنید، در غیر این صورت این نژاد گربه بخش بزرگی از کارهایش را خودش به‌تنهایی انجام می‌دهد و به‌ندرت به کمک نیاز دارد. علف مخصوص گربه و خمیر مالت خوراکی می‌تواند دفع طبیعی موهایی را که گربه موقع لیسیدن خودش می‌بلعد راحت‌تر کند.

‌به‌علاوه گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی گربه‌ای قوی‌بنیه و سالم است و معاینه احتیاطی سالیانه برای اطمینان از سلامت بودن و سرحال بودن گربه‌تان کافی است.

با این حال بسیاری از دوستداران گربه مو کوتاه آمریکایی گزارش داده‌اند که این نژاد در مقابل بیماری HCM بسیار آسیب‌پذیر است. HCM یا کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک بیماری است که بدون دلیل خاصی عضله قلب بزرگ می‌شود.HCM بیماری‌ای ارثی است. برای همین پرورش‌دهندگان به این نکته توجه می‌کنند که گربه‌هایی که این بیماری را دارند از چرخه تولید مثل حذف کنند، چون متأسفانه این بیماری درمانی ندارد.

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی

تغذیه

نژاد مو کوتاه آمریکایی برای سبک زندگی آرام‌تر یا بعد از عقیم شدن تمایل به افزایش وزن دارد. بهترین راه برای جلوگیری از اضافه وزن تغذیه سالم است. گربه‌ها گوشتخوار هستند و به غذای گربه‌ای با کیفیت بالا با پروتئین سالم و کمی کربوهیدرات نیاز دارند. اگر شما این‌ها را رعایت کنید، گربه‌تان هیچ وقت اضافه وزن پیدا نخواهد کرد.

در مرحله بعد بهترین دارو در برابر افزایش وزن بازی کردن به‌طور منظم است. با انتخاب اسباب‌بازی‌هایی که نیاز به تحرک دارند گربه‌تان را به حرکت کردن تشویق کنید. استفاده از اسکرچر در خانه برای بالا و پایین پریدن گربه بسیار خوب و فعالیت بدنی خیلی خوبی به حساب می‌آید.

گربه نژاد مو کوتاه آمریکایی

پرورش

امروزه نژاد مو کوتاه آمریکایی جز جدایی‌ناپذیر از پرورش گربه در آمریکای شمالی است. مانند همه نژاد گربه‌ها، فقط پرورش حرفه‌ای پرورش خوب به شمار می‌رود. کار و علاقه قلبی و روحی پرورش‌دهندگان در پرورش حیوانات سالم از نظر جسمی و روحی خیلی مهم است. برای یک پرورش‌دهنده مسئول مهم است که گربه مادر بتواند بعد از هر تولد کاملاً بهبود پیدا کند. این کار باعث کاهش تعداد تولید و سود مالی پرورش‌دهندگان می‌شود، اما برای پرورش‌دهندگان گربه مادر متعادل و سالم ارزش بیشتری دارد.