گربه نژاد سیامی

گربه سیامی یکی از معروف‌ترین نژادهای گربه به حساب می‌آید. شما می‌توانید آنها را از روی خز خاص و چشم‌های آبی تشخیص دهید. اما شخصیت دوست‌داشتنی او را هم نباید نادیده بگیرید. گربه سیامی مستقیم به دوربین نگاه می‌کند.

  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت
  • آموزش و نگهداری
  • مراقبت و سلامتی

تاریخچه:

گربه نژاد سیامی یکی از قدیمی‌ترین گربه‌های خانگی است که به دلیل شکل ظاهری‌ خاصی که دارد پرورش یافته است. طبق شواهد به دست آمده شکل معمول این نژاد از تایلند، که قبلاً سیام نام داشت، گرفته شده است. به احتمال زیاد ملوانان بریتانیایی گربه خانگی را به جنوب شرقی آسیا آورده‌اند. روی عرشه کشتی‌های جنگی و تجاری همیشه گربه وجود داشت تا چهار چشمی حواس‌شان به موش‌ها باشد. گربه‌های خانگی از حدود هزاران سال پیش در منطقه دریای مدیترانه و اروپا پخش شدند. اما گربه نژاد سیامی قدیمی تایلند متفاوت از گربه امروزی به نظر می‌رسد. با عکس‌هایی که از آن زمان وجود دارد می‌شود فهمید که در اصل نمونه کوچک گربه‌های امروزی هستند با رنگ پوستی روشن که از نقض ژنتیکی آکروملانیسم (نوعی رنگدانه ژنتیکی) ناشی می‌شود.

از سال 1884 گربه‌های سیامی به‌عنوان یک نژاد از گربه‌ها در انگلستان پرورش یافتند و خیلی سریع در کنار گربه پرشین به یکی از محبوب‌ترین نژاد گربه تبدیل شد که در سراسر اروپا اهمیت پیدا کرد. پرورش این نژاد گربه به‌خصوص در طول چند دهه گذشته تغییر شکل یافته است و لاغرتر و پابلندتر پرورش داده می‌شود. پرورش آنها در آلمان از سال 1927 شروع شد.

شکل ظاهری:

گربه سیامی گربه‌ای موکوتاه است با جثه‌ای کوچک تا متوسط. تشخیص این گربه به‌واسطه رنگ خز روشن سفید- قهوه‌ای تا خاکستری روشن (یک علامت قهوه‌ای تیره روی خز سر، دم و پنجه) آسان است. این گربه ماسک تیره‌ای زده است. خز این گربه بسیار کوتاه و بسیار نرم است. رنگ آبی روشن چشم‌ها خاص است. بچه‌گربه‌ها سفید به دنیا می‌آیند و بعداً جاهای مخصوصی از آنها تیره می‌شود.

گربه‌های نر سیامی 4 تا 5 کیلوگرم و گربه‌های ماده از 3 تا 4 کیلوگرم وزن دارند. آنها دم نسبتاً بلندی دارند. در سال‌های اخیر گربه سیامی هم با ویژگی‌های بدنی افراطی از دست پرورش‌دهندگان در امان نمانده است. بنابراین نوع جدیدی از این گربه حاکم شد؛ گربه‌ای با سر گوه‌ای شکل بسیار نوک تیز و چشم‌های بادامی شکل به رنگ آبی تیره که کمی مورب به سمت بینی قرار دارند.

شخصیت:

گربه نژاد سیامی شخصیتی دوست‌داشتنی دارد و به دنبال افرادی است که بتواند با آنها ارتباط شخصی نزدیکی برقرار کند. این باعث می‌شود که گربه سیامی به یک گربه خانوادگی واقعی تبدیل شود. طبیعتاً غریزه شکار در این گربه هنوز زنده است. او حواس تیزبین و عکس‌العمل خوبی دارد و دوست دارد حسابی بازی کند. به همین دلیل اسباب‌بازی‌های مناسب بسیاری برای تحرک این گربه تهیه کنید. فرقی نمی‌کند که سن‌شان بالاتر برود، آنها همین‌طور بازیگوش باقی می‌مانند. گربه نژاد سیامی دوست دارد به فضای باز برود، اما در مقایسه با گربه‌های دیگر اشتیاق زیادی به این کار ندارد. آنها دوست دارند با صاحب‌شان صحبت کنند و می‌توانند بحث‌های واقعی راه بیندازند. بسیاری از سیامی‌ها مانند سگ صاحب خود را دنبال می‌کنند.

آموزش و نگهداری:

آموزش گربه سیامی بسیار آسان است و با کمی راهنمایی می‌تواند به‌سرعت و بدون هیچ مشکلی آموزش ببیند. این گربه یک گربه خانگی ایده‌آل برای نگهداری در آپارتمان است. او فقط به یک رابطه صمیمی با صاحبش نیاز دارد. او دوست ندارد مدت زیادی تنها بماند و از اینکه در کنار گربه دوم مناسبی زندگی کند خوشحال می‌شود. سیامی‌ها بدون هیچ مشکلی با دیگر حیوانات خانگی کنار می‌آیند. گربه سیامی نیازی ندارد که حتماً او را به بیرون از خانه ببرید، او در آپارتمان هم احساس راحتی می‌کند.

مراقبت و سلامتی:

خز گربه سیامی را باید هر از چند گاهی برس زد. وگرنه او دیگر به مراقبت خاصی نیاز ندارد. برخی از گربه‌های این نژاد نقص سیستم ایمنی، بیماری‌های خاص و طول عمر کمتری دارند. در گربه‌های سیامی برخی از بیماری‌ها ارثی است؛ مانند کم‌خونی، بیماری‌های قلبی یا برخی از بیماری‌های چشمی مثل آتروفی پیش‌رونده شبکیه (PRA) که منجر به کوری می‌شود. اما الزاماً همه گربه‌ها به این بیماری‌ها مبتلا نمی‌شوند. اگر گربه سیامی در سلامت کامل پرورش یافته باشد، می‌تواند بیش از 15 سال عمر کند.

منابع:

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/katzenrassen/siamkatze/