گربه نژاد رگدال

گربه نژاد رگدال گربه‌ای باابهت با شخصیتی ملایم است. وقتی او به بازوی صاحبش آویزان می‌شود، شبیه عروسک پولیشی به نظر می‌رسد. نام مستعار خودش را مدیون این ویژگی دوست‌داشتنی‌اش است: عروسک پارچه‌ای. در حقیقت این عروسک پشمالو بزرگ‌ترین نژاد گربه در دنیاست.

  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت
  • آموزش و مراقبت
  • سلامتی
  • تغذیه

تاریخچه:

گربه نژاد رگدال نژاد تازه‌ای از ایالات متحده آمریکاست. این نژاد با توجه به داستان‌ها بر اساس مشاهده‌ای تصادفی شکل گرفته است. گزارش شده است که آن بیکر در دهه 1980 یک گربه آنگورا را با رنگ خز خاصی شبیه گربه سیامی دید. او به‌عنوان یک پرورش‌دهنده کاربلد بلافاصله تلاش کرد که جهش ژنی را که باعث این رنگ خز شده بود گسترش دهد. بنابراین به این شکل نژاد رگدال به وجود آمده است. شاید آن بیکر هم به صورت هدفمند از طریق آزمایش روی گربه سیامی و آنگورا رنگ خز جدیدی به دست آورده باشد. نام این گربه برگرفته از بازی با کلمات و به معنی عروسک پارچه‌ای است و البته بسیار مناسب این گربه است: گربه رگدال عروسک پارچه‌ای است که زنده شده است، اما فقط از نظر شکل ظاهری و خز پشمالویش، وگرنه این گربه بسیار بزرگ و قدرتمند است.

طبق کتاب گینس، گربه نژاد رگدال بزرگ‌ترین گربه نژاد خانگی جهان است. در اصل این گربه، گربه‌ای است که به بزرگی گربه آنگورا و نقض ژنتیکی گربه سیامی. در این گربه هم مثل گربه‌های نقطه‌ای ژنی جهش‌یافته وجود دارد که مسئول آنزیم‌هایی است که ماده رنگی خز را تولید می‌کنند؛ مثل ملانین که به صورت کامل کارش را انجام نمی‌دهد. این ناقص انجام دادن کار منجر به بیماری ژنتیکی به نام آکروملانیسم می‌شود. این نقص ژنتیکی توسط پرورش‌دهندگان گربه به گربه‌های آنگورا وارد شد که این امر بدون جفت‌گیری دو والد که با هم ارتباط ژنتیکی دارند امکان‌پذیر نبود؛ در نتیجه اینکه برخی از گربه‌های نژاد رگدال می‌توانند گرفتار بیماری‌های ژنی شوند. از سال 1991 این نژاد به رسمیت شناخته شده است و از آن زمان به بعد، محبوبیت آنها به طور مدام افزایش یافته است.

شکل ظاهری:

گربه نژاد رگدال گربه‌ای بزرگ تا بسیار بزرگ با اندازه مویی متوسط است. این بدن بزرگ دم بلند و پرمویی دارد. رگدال بزرگ‌ترین گربه خانگی در جهان به حساب می‌آید. استاندارد بین‌المللی گربه‌ها مشخص می‌کند یک گربه رگدال گربه‌ای قوی‌هیکل باشد. بنابراین گربه‌های نر با وزنی حدود 12 کیلوگرم و طول حدود 120 سانتی‌متر و طول شانه تا 40 سانتی‌متر گربه‌ای نادر نیست.

خز ابریشمی با طول متوسط این گربه نیز زیبایی چشمگیری دارد وظاهر باابهتش یک بار دیگر زیبایی‌اش را تأکید می‌کند. رگدال دم بلند و پرمویی دارد. رنگ چشم رگدال‌ها همیشه آبی است. رنگ خز نقطه‌ای کرم، قرمز، آبی، شکلاتی و یاسی مجاز است. همه گربه‌ها به‌اصطلاح گربه‌های نقطه‌ای مثل سیامی، برمه‌ای یا رگدال ژن تغییریافته‌ای دارند که فقط در بعضی از قسمت‌های بدن رنگ‌های تیره دارند. بچه‌گربه‌ها کاملاً سفید به دنیا می‌آیند. رنگ خز با بزرگ شدن گربه فقط کمی تیره می‌شود، در حالی که در قسمت‌های رنگی بدن مثل صورت، گوش‌ها، پاها و دم کاملاً تیره می‌شود. رنگ چشم آبی همیشگی این نژاد گربه نتیجه این جهش ژنتیکی است.

شخصیت:

گربه‌های نژاد رگدال گربه‌هایی هستند که با انسان‌ها رابطه خوبی دارند و با آنها سازگار هستند. آنها گربه‌هایی اجتماعی هستند و دوست ندارند مدت طولانی تنها بمانند، آن وقت ممکن است خیلی عصبانی شوند. رگدال‌ها گربه‌هایی انسان‌محور هستند. برای همین هم با انسان‌ها و هم با دیگر حیوانات خانگی بسیار خوش‌صحبت هستند. گربه نژاد رگدال باهوش است و توجه و علاقه زیادی نسبت به اتفاقات در محیط اطرافش، در آپارتمان و حتی در حیاط خانه دارد. عجیب نیست اگر رگدال مثل سگ با صاحبش به پیاده‌روی برود. او با ظاهری دوستانه و علاقه‌مند به یک اندازه با بچه‌ها و دیگر حیوانات خانگی آماده بازی است. گربه نژاد رگدال هیچ گاه رفتار پرخاشگرانه‌ای از خود نشان نمی‌دهد و برای همین می‌توان او را به‌عنوان یک گربه خانوادگی ایده‌آل توصیف کرد.


آموزش و مراقبت:

آموزش رگدال بسیار آسان است. آنها گربه‌هایی باهوش و انسان‌دوست هستند که بدون قلاده می‌توانند دنبال صاحب‌شان بروند. اگر گربه را از یک پرورش‌دهنده معتبر خریداری کنید که به‌خوبی از گربه و پدر و مادرش نگهداری کرده باشد، آنها به‌خوبی معاشرت کردن را بلد می‌شوند و با کمی راهنمایی به‌سرعت و به‌راحتی در خانه آموزش می‌بینند.

خز بلند گربه رگدال باید به طور مرتب برس زده شود، به‌خصوص در زمان پوست‌اندازی نیاز به مراقبت کاملا دارد. با کمی احساس و مهارت برس زدن خز گربه را می‌توانید به یک آیین اجتماعی تبدیل کنید که از نظر احساسی هم برای گربه هم برای صاحبش خوب است. در غیر این صورت نیاز به مراقبت خاصی ندارد. او فقط به یک رابطه صمیمانه با صاحب دو پای خود احتیاج دارد و عاشق زندگی با انسان و حیوانات خانگی دیگر در خانواده است. گربه نژاد رگدال برای راحتی‌اش نیازی نیست که به فضای باز برود. با این وجود از تماشای طبیعت و گه‌گاهی گشت و گذار کوچک برای شکار بدش نمی‌آید و لذت می‌برد.

سلامتی:

گربه نژاد رگدال بیماری ژنتیکی به نام آکروملانیسم دارند. این امر به‌ندرت به نقض سیستم ایمنی، بیماری‌های مختلف و کوتاه شدن طول عمر آنها منجر می‌شود. رگدال‌ها می‌توانند به یک سری بیماری‌های ارثی مانند کم‌خونی، بیماری‌های قلبی مانند HCM (کاردیومیوپاتی هیپروتروفیک که بدون هیچ دلیل خاصی بخشی از قلب ضخیم می‌شود) یا بعضی از بیماری‌های چشم مبتلا شوند. همه گربه‌های این نژاد حتماً به این بیماری‌ها دچار نمی‌شوند و می‌توانند به راحتی 12 سال عمر کنند.

تغذیه:

رژیم غذایی گربه رگدال تا حدی متفاوت با گربه‌های دیگر است. از آنجایی که رگدال‌ها گربه‌های بزرگی هستند، باید به آنها اجازه داده شود که هر اندازه که می‌خواهد غذا بخورد. رگدال‌ها تا چهار سالگی کاملاً رشد می‌کنند. بعد از آن می‌توانید مقدار مشخصی به آنها غذا بدهید تا دچار اضافه وزن نشوند. از آنجایی که چربی موجود در گربه‌های رگدال به زیر شکم آنها اضافه می‌شود، باید مرتباً وزن‌شان را اندازه بگیرید.

غذای گربه‌ها باید سرشار از پروتئین باشد و اگر گربه رگدال شما مستعد ابتلا به سنگ کلیه یا سنگ مثانه است، باید غذای مرطوب را انتخاب کنید.

منابع:

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/katzenrassen/ragdoll/