گربه نژاد بیرمن

نام گربه نژاد بیرمن که به او گربه مقدس برمه هم گفته می‌شود، باعث سردرگمی زیادی می‌شود. این نژاد گربه را نباید با گربه نژاد برمه‌ای اشتباه گرفت!

اگر به دنبال پنجه مخملی زیبا و دوست‌داشتنی هستید، گربه بیرمن گربه مناسب شماست. او بسیار زیباست و ارتباط خوبی با انسان‌ها دارد. با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی به دست خواهید آورد:

گربه نژاد بیرمن
  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت
  • نگهداری
  • مراقبت و سلامتی
  • تغذیه

تاریخچه:

گربه نژاد بیرمن قرار بود میانه طلایی دو گربه سیامی مو کوتاه و گربه پرشین مو بلند باشد. پرورش سیستماتیک بیرمن در آغاز قرن بیستم در فرانسه آغاز شد و در سال 1925 نژادی شناخته‌شده بود. در طول جنگ در آلمان تولید مثل این گربه به‌طور کامل قطع شد و در سال 1955 تولید مثل آن در فرانسه دوباره تثبیت شد.

طبق افسانه‌ها، این نژاد به یک گربه سفید معبد در میانمار برمی‌گردد. برای پیدایش نژاد این گربه داستان خیلی زیبایی وجود دارد. راهبی به اسم مون-ها با ریش طلایی گربه‌ای به اسم «سین» را در معبد نگهداری می‌کرد. وقتی کشیش موقع سرقت از معبد کشته شد. گربه جلوی محرابِ الهه طلایی معبد که چشمان آبی داشت پرید و در لحظه مرگ پنجه‌هایش را روی صاحبش گذاشت. پنجه‌ها به نشانه پاکی سفید، چشمانش به رنگ کهربا و خزش به رنگ ریش صاحبش طلایی شدند. روح مون-ها از آن پس در گربه زندگی کرد و پس از آن همه گربه‌های معبد هم به این رنگ درآمدند. هفت روز بعد «سین» هم مرد و روح مون-ها را به بهشت برد.

گربه نژاد بیرمن

شکل ظاهری:

بیرمن گربه‌ای کوچک تا متوسط با موهایی با طول متوسط است. او را به‌راحتی می‌شود از روی خز کرکی و نرمش با رنگ‌های نقطه‌ای خاص شناخت که به اصطلاح گربه‌های نقطه‌ای می‌گویند. این گربه‌ها بر روی رنگ اصلی خزشان که متنوع‌ترین تن‌ رنگ‌ها را دارد، لکه‌های تیره‌ای در ناحیه سر، گوش‌ها، دم و پاها دارند. رنگ نقطه‌ها به رنگ اصلی ژنتیکی گربه‌ها بستگی دارد.

گربه بیرمن همیشه روی صورتش ماسک تیره‌ای می‌زند. خزش نیمه‌بلند تا بعضی اوقات بلند است و بافتی ابریشمی دارد. خز روی سرش نسبتاً کوتاه است، اما خز روی گردن موهای بلندتری دارد که تا پهلوها ادامه دارد. طول دم بیرمن‌ها زیاد بلند نیست. رنگ چشمان آبی این گربه‌ بسیار خاص و چشمگیر است. بچه‌گربه‌ها سفید به دنیا می‌آیند و لکه‌ها بعداً ایجاد می‌شود. بیرمن‌ها پاهایی کوتاه و قدرتمند دارند. استاندارد این گربه‌ها به طور قاطع اعلام کرده است که پنجه‌ها باید سفید خالص باشند که به اصطلاح به آن «دستکش» می‌گویند. گربه نر بیرمن بین 4 تا 6 کیلوگرم و گربه ماده که سبک‌تر است حدود 4 کیلوگرم وزن دارد.

شخصیت:

گربه نژاد بیرمن شخصیتی لطیف، انسان‌دوست و مهربان دارد. او خیلی دوست‌داشتنی است و به دنبال انسان‌هایی است که بتواند با آنها ارتباط نزدیکی برقرار کند. او یک گربه خانوادگی واقعی است. گربه مقدس برمه حواس تیزی دارد و واکنش خوبی نشان می‌دهد. او بازی کردن را خیلی دوست دارد. پس بهتر است اسباب‌بازی‌های مناسبی برایش تهیه کنید تا بتواند حسابی بازی کند. علاقه به بازی کردن تا سنین بالاتر هم در آنها وجود دارد. گربه بیرمن گردش در طبیعت را هم دوست دارد، اما به اندازه گربه‌های دیگر برای این کار اشتیاق ندارد. او همچنین خیلی خوب با کودکان و دیگر حیوانات خانگی کنار می‌آید.

گربه نژاد بیرمن

نگهداری:

گربه نژاد بیرمن یک گربه خانگی ایده‌آل برای نگهداری در آپارتمان است. جدا از نظافت پوستش، به نگهداری خاصی احتیاج ندارد، اما به رابطه صمیمانه‌ای با صاحب دو پایش نیاز دارد. او عاشق ارتباط با انسان‌ها یا حتی حیوانات دیگر در خانواده‌اش است. او برای اینکه احساس راحتی بکند نیازی نیست بیرون برود. در حقیقت او برای فضای بیرون از خانه مناسب نیست، اگرچه برای بیرون رفتنش یک دلیل بسیار ساده وجود دارد: کنار صاحبش باشد و او نوازشش کند.

با توجه به شکل ظاهری فوق‌العاده جذاب گربه بیرمن این وسوسه می‌تواند وجود داشته باشد که شخص غریبه‌ای خیلی راحت او را بدزدد. بیرمن‌ها خیلی راحت به غریبه‌ها اعتماد می‌کنند. آنها دوست ندارند برای مدت طولانی تنها بمانند. بنابراین خیلی خوشحال خواهند شد که در کنار گربه مناسب دیگری زندگی کنند. آنها بدون هیچ مشکلی با هم کنار می‌آیند. گربه نژاد بیرمن حتی می‌تواند به زندگی کردن با سگ هم عادت کند.

گربه نژاد بیرمن

مراقبت و سلامتی:

مراقبت از این گربه‌ها آسان است. اگر او را از یک پرورش‌دهنده معتبر خریداری کرده باشید که به‌خوبی از پدر و مادر و بچه‌گربه مراقبت کرده باشد، او خیلی زود می‌تواند هر چیزی را که به او آموزش می‌دهید یاد بگیرد. خز ضخیم گربه بیرمن باید به‌طور مرتب و چند بار در هفته برس زده شود. از آنجایی که این گربه‌ها خز بلندی دارند، آنها موقع لیسیدن خود موهای بیشتری را می‌بلعند که این موها می‌تواند گلوله‌های مو ایجاد کند. با برس زدن مرتب گلوله‌های موی بزرگ درست نمی‌شود که برای گربه‌ها دفع‌ آنها مشکل داشته باشد. همین‌طور غذای مخصوص برطرف‌کننده گلوله مو گربه‌ای وجود دارد که به دفع آنها کمک می‌کند.  به جز این گربه نژاد بیرمن به مراقبت خاصی نیاز ندارد. اگر برس زدن موی گربه را به یک برنامه خاص تبدیل کنید از نظر احساسی هم برای گربه و هم برای انسان بسیار خوب است.

همخونی والدین گربه‌های بیرمن می‌تواند به نقص سیستم ایمنی، بیماری‌های مختلف و کوتاه شدن طول عمر این گربه‌ها منجر شود. بیماری‌هایی مثل کم‌خونی، بیماری‌ قلبی و برخی از بیماری‌های چشم – که پیامد آکروملانیسم (نوعی بیماری ژنتیکی) است – در بین گربه‌های این نژاد شایع است. با این حال همه گربه‌ها دچار بیماری نمی‌شوند و می‌توانند بیش از 12 سال عمر کنند.

گربه نژاد بیرمن

تغذیه:

یک رژیم غذایی سالم بهترین پیشگیری در برابر بیماری‌ها و بهترین تضمین برای زندگی طولانی و سالم گربه‌هاست. اساس تغذیه گربه بیرمن باید غذای مرطوب با کیفیت بالا با محتوای گوشت بالا و پروتئین حیوانی زیاد باشد. مطالعات علمی تأکید کرده است که گربه‌ها ترجیح می‌دهند غذایشان ترکیبی شبیه موش داشته باشد. به طور متوسط طعمه گربه معمولاً از 50 تا 60 درصد پروتئین، 20 تا 30 درصد چربی و 3 تا 8 درصد کربوهیدرات تشکیل می‌شود. علاوه بر این گربه‌ها باید همیشه آب تازه کافی در اختیار داشته باشند.

منابع:

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/katzenrassen/heilige-birma/
https://www.zooplus.de/magazin/katze/katzenrassen/birma

https://www.mein-haustier.de/katzenrassen/heilige-birma/