گربه نژاد اسفینکس

پوست چروکیده وکرک کوتاه به‌جای خز پرپشت گربه نژاد اسفینکس در نگاه اول نظر شما را به خودش جلب می‌کند. به دلیل نداشتن مو این نژاد بیشتر به‌عنوان گربه برهنه شناخته می‌شود. بسیاری از مردم آنها را گربه‌ای زشت می‌دانند. اما گربه اسفینکس فقط از روی ظاهرش از دیگر نژادها متمایز نمی‌شود: این نژاد گربه هوش بالایی دارد و به‌طور باورنکردنی ارتباط نزدیکی با انسان‌ها برقرار می‌کند.

گربه نژاد اسفینکس
  • تاریخچه
  • ظاهر گربه
  • شخصیت و ماهیت
  • نگهداری و تغذیه
  • آموزش و مراقبت

تاریخچه:

طبق افسانه‌ها این گربه‌های بی‌مو در دوران مایاها و آزتک‌ها هم وجود داشتند. آنها اجداد این نژاد گربه به حساب می‌آیند. اگر دقیق‌تر بگوییم، گربه‌های برهنه هنوز هم به دو نژاد تقسیم می‌شوند: نژاد دون اسفینکس روسی و اسفینکس کانادایی. هر دو نژاد از توله‌های یک شکم از طریق جهش یک بچه‌گربه از یک گربه خانگی معمولی شکل گرفته‌اند.

در سال 1966 گربه خانگی مو کوتاه الیزابت جنجالی به پا کرد و گربه کانادایی نر بدون مویی را به اسم پرون، اولین گربه اسفینکس رسمی، به دنیا آورد. در پرورش‌های بعدی از هر هفت گربه به دنیا آمده دو تا بی‌مو بودند. این امر نشان داد که نژاد جدیدی به وجود آمده است و در سال 1971 اسفینکس کانادایی به‌عنوان یک نژاد گربه شناخته شد.

ظاهر گربه:

در نگاه اول، ظاهر گربه اسفینکس را می‌شود با یک صفت توصیف کرد: برهنه. اما این کاملاً هم درست نیست. اگرچه گربه برهنه خز ندارد، اما کاملاً بی‌مو نیست. با بررسی دقیق‌تر روی پوستش کرک موی سبکی دیده می‌شود. با پیر شدن گربه، این موهای ریز هم از بین می‌روند. گربه‌های بزرگسال کمی روی سر و دم‌شان مو دارند.

گربه نژاد اسفینکس

در مورد این نژاد رنگ پوست گربه مهم است نه رنگ خز و هیچ محدودیتی برای تنوع وجود ندارد. از قرمز گرفته تا رنگ‌های شکلاتی. گربه اسفینکس در تمام رنگ‌ها پرورش داده می‌شود. بعضی از گربه‌های برهنه تکه‌های بزرگ تیره روی پوست‌شان دارند. بسیاری از گربه‌های اسفینکس چین و چروک‌های واضح و در خور توجهی دارند. در پرورش این نوع نژاد حتی پوست چروکیده هم مطلوب است.

ساختار بدن گربه برهنه بسیار ظریف است و گیرایی خاصی دارد. در عین حال اسفینکس سینه‌ای پهن و عضلانی دارد. پاهای جلویی‌اش به‌طرز محسوسی از یکدیگر فاصله دارند و پنجه‌های پای متوسطی دارد. سر گوه‌ای شکل با گوش‌های بسیار بزرگ و چشم‌هایی به شکل لیمو به این گربه ظاهری عجیب و غریب داده است. اگر به چشمان این گربه نگاه کنید، معمولاً بسیار سختگیر یا حتی ترسناک به نظر می‌رسند. این گربه دم بلند و نوک تیزی دارد. به‌طور کلی یک گربه نژاد اسفینکس می‌تواند بین 5/3 تا 7 کیلوگرم وزن داشته باشد.

گربه نژاد اسفینکس

بعضی از گربه‌های برهنه بدون سبیل (با نام علمی شارب، به گربه کمک می‌کند راهش را حتی در تاریکی پیدا کند) به دنیا می‌آیند. طبق قانون حمایت از حیوانات این نوعی شکنجه است، چون شارب‌ها به‌عنوان اندام حسی عمل می‌کنند و برای گربه‌ها خیلی ضروری هستند.

شخصیت و ماهیت:

وقت، توجه و عشق چیزهایی هستند که گربه برهنه به آن نیاز دارد. او بسیار مهربان است و می‌خواهد رابطه نزدیکی با صاحب انسانش برقرار کند. به دلیل ماهیت اجتماعی بودن گربه نژاد اسفینکس در بین نژادهای دیگر برای نگهداری بسیار مناسب است.

یکی دیگر از ویژگی‌های گربه بی‌مو هوش باورنکردنی‌اش است. بنابراین به اسباب‌بازی‌های سطح بالا نیاز دارد؛ یک گربه برهنه پرانرژی و بسیار کنجکاو است. علیرغم بازیگوشی‌اش گربه بسیار متعادلی است و اصلاً مستعد حملات پرخاشگری و یا بروز خشم نیست.

به‌طور کلی این نژاد را می‌توان گربه‌ای ملایم، مهربان و باهوش توصیف کرد.

نگهداری و تغذیه:‌

شغل تمام‌وقت و تعطیلات طولانی‌مدت مواردی است که با نگهداری گربه نژاد اسفینکس کار دشواری است. این گربه به دلیل ماهیت اجتماعی‌اش به توجه و محبت زیادی نیاز دارد. حتی اگر این گربه با گربه‌های دیگری زندگی کند، می‌خواهد که صاحبش وقت زیادی را با او بگذارند. نگهداری این گربه با کودکان بسیار آسان است. این گربه با سگ‌ها هم کنار می‌آید.

برای بسیاری از گربه‌دوست‌هایی که به مو آلرژی دارند، خریدن گربه بدون مو امکان خوبی است. با این حال کسانی که به موی گربه آلرژی دارند، باید قبل از خرید آزمایش بدهند، چون گاهی اوقات واکنش آلرژیک از پوست می‌آید نه از موی گربه.

توجه کنید که گربه نژاد اسفینکس بهتر است به‌عنوان گربه خانگی نگهداری شود. به دلیل نداشتن مو این گربه نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار حساس است. دمای بدنش دقیقاً مانند بقیه گربه‌ها از راه پوستش است. بنابراین توجه کنید که گربه هیچ وقت در معرض تابش شدید آفتاب یا سرمای شدید قرار نگیرد.

در روزهای گرم می‌توانید از پوست حساس گربه با کرم مخصوص آفتاب گربه محافظت کنید و در زمستان کنار بخاری خودش را گرم ‌کند. هر از چند گاهی در هوای مناسب می‌توانید او را به بالکن مطمئن برای گربه‌ها بفرستید.

اینکه گربه مو ندارد، روی تغذیه‌اش تأثیر می‌گذارد. از آنجایی که خیلی زود گرمای بدنش را از دست می‌دهد، برای جبران آن به انرژی بیشتری نسبت به گربه‌های دیگر احتیاج دارد. توجه کنید که گربه برهنه غذای کافی باکیفیتی دریافت ‌کند که از بخش بزرگی از گوشت و از بخش نسبت کوچکی از کربوهیدرات تشکیل شده باشد.

علاوه بر این گربه نژاد اسفینکس لاکتوز موجود در شیر را نمی‌تواند هضم کند. بنابراین نباید به او شیر بدهد. به‌جای آن باید همیشه آب تازه در کاسه‌اش برای خوردن داشته باشد.

گربه نژاد اسفینکس

آموزش و مراقبت:

به لطف هوش بالایی که دارد، توانایی یادگیری بالایی دارد و خیلی زود می‌تواند به جمع خانواده اضافه شود و با افراد جدید ارتباط بگیرد.

نژاد اسفینکس به مقداری مراقبت از پوست نیاز دارد. حمام منظم نه تنها باعث از بین رفتن چربی پوست نمی‌شود، بلکه برای گربه بدون مو نیز مفید است. برای این کار از شامپویPH  خنثی استفاده کنید.

از آنجایی که طول عمر متوسط این نژاد 18 سال است، اگر می‌خواهید نژاد اسفینکس را بخرید، مطمئن شوید که می‌توانید برای مدت طولانی آن را نگه دارید.

از همه مهم‌تر اینکه این گربه را حتماً از نوع نژاد با سبیل و از جای معتبری خریداری کنید.

این گربه جزو گربه‌های گران است، اما یادتان باشد به ‌لطف هوش بالایی که دارد هیچ وقت برایتان کسل‌کننده نخواهد شد.