گربه خانگی

گربه‌ خانگی اصطلاح جمعی برای گربه‌هایی است که به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند. در واقع گربه‌های خانگی نژاد خاص خودشان را دارند. گربه‌های خانگی نسخه حیوان خانگی گربه‌های وحشی هستند. این نژاد گربه شامل همه بچه‌گربه‌هایی می‌شود که متعلق به هیچ نژاد گربه‌ای نیستند که از طریق پرورش هدفمند به وجود آمده باشند.

گربه خانگی
  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت و ماهیت
  • نگهداری و تغذیه
  • آموزش و مراقبت
  • تصمیم‌گیری برای خرید گربه


تاریخچه:

اینکه گربه وحشی به حیوان خانگی انسان تبدیل شد، آن‌طور که اشتباه تصور می‌شد- از مصر اتفاق نیفتاد، بلکه از حاشیه شمالی بیابان شام شروع شد. این منطقه به‌اصطلاح «داس بارور» (نام بخشی از خاورمیانه) در سراسر عراق، لبنان، سوریه، فلسطین و اردن گسترش یافته است.

روی مقبره‌هایی که از هزاره سوم قبل از میلاد وجود داشتند، نقاشی‌هایی پیدا شد که همزیستی مسالمت‌آمیز گربه‌ها و انسان‌ها را به تصویر می‌کشید. گربه‌ها در این تصاویر قلاده به گردن داشتند و این نشان می‌دهد که این حیوانات وحشی در حال رام شدن بودند. آن زمان از گربه‌ها صرفاً برای شکار موش استفاده می‌شد. اما در مصر باستان آنها حیوانات مقدسی بودند.

تصاویر واضح گربه‌های وحشی به‌عنوان گربه خانگی را می‌توان در یونان باستان و در امپراتوری روم دید. با این وجود مردم هنوز از این حیوانات ترس داشتند. به‌خصوص این خرافات وجود داشت که گربه‌های سیاه بدشانسی می‌آورند. در روم باستان، این حیوانات برای اولین بار به‌عنوان حیوانات خانگی واقعی نگهداری شدند. در حالی که در همان زمان در آسیا گربه خانگی سمبل ثروتمندان خوش‌شانس و بخش مهمی از مراسم مذهبی بود.

گربه خانگی

شکار موش

در دوران قرون وسطی گربه‌ها دوباره محبوبیت خود را از دست دادند و آنها را دوستان جادوگرها، ارواح و شیاطین نامیدند. از قرن دهم تا شانزدهم میلادی گربه‌ها به دلیل خزشان در سراسر دنیا شکار می‌شدند. خز خالدار گربه‌های وحشی آن زمان کالای باارزش به حساب می‌آمد.

گربه خانگی

گربه وحشی

با صنعتی شدن گربه‌ها به حیوان خانگی واقعی تبدیل شدند. این تغییر نقش آغاز پرورش گربه بود. اکنون بیش از 30 نژاد گربه شناخته شده وجود دارد. با این وجود بعضی از گربه‌ها، به‌خصوص در استرالیا و نیوزلند استقلال خود را حفظ کرده‌اند و می‌توان این‌طور گفت که بسیاری از گربه‌های خانگی در واقع حیوانات وحشی با غریزه شکار هستند.

شکل ظاهری:

از آنجایی که گربه‌های خانگی مجبور نیستند استانداردهای سختگیرانه نژادی را رعایت کنند، ظاهر یکنواختی ندارند. با این حال آنها اندازه متوسط و موهای کوتاه دارند. وزن‌شان هم از 3 تا 5 کیلو متغیر است و طول‌شان به 45 سانتی‌متر می‌رسد.

هر تغییری را می‌توان در پرورش رنگ خز و چشم‌های گربه خانگی ایجاد کرد. با این حال گربه‌های خانگی به‌طور معمول خز قهوه‌ای-خاکستری شبیه ببر دارند. شکل ظاهری آنها یادآور ظاهر گربه‌های وحشی است. علاوه بر این بسیاری از گربه‌های خانگی طرح خز سیاه-سفید یا سفید- سیاه یا خز قرمز شبیه ببر دارند.

گربه خانگی

شخصیت و ماهیت:

اهلی و نوازش‌دوست یا وحشی و خودسر: شما تعجب خواهید کرد که گربه‌های خانگی چه خصوصیاتی می‌توانند داشته باشند. دو تا هشت هفته اول زندگی گربه‌ها برای شکل‌گیری شخصیت آنها خیلی مهم است.

برای مثال، آیا گربه خانگی‌ شما با مادر خجالتی‌اش در مکانی متروکه بزرگ شده است؟ پس در این صورت برایش خیلی سخت خواهد بود که ترس و خجالتی بودنش را کنار بگذارد. اگر گربه خانگی‌تان به‌عنوان بچه‌گربه خیابانی بزرگ شده باشد، عادت کردن به قوانین خانه‌تان برایش مشکل بزرگی خواهد بود. از طرف دیگر گربه خانگی‌تان می‌تواند ارتباط خیلی نزدیکی با شما ایجاد کند، اگر به شما عادت کند.

با این حال همه گربه‌های خانگی در یک مورد مشترک هستند؛ آنها قلباً شکارچی هستند. عاشق جست و خیز کردن، بازی کردن و منتظر شدن جلوی لانه موش هستند.

گربه خانگی

نگهداری و تغذیه:

ابتدا شما باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید گربه‌تان را در خانه نگه دارید یا در فضای باز. گربه‌تان در فضای بیرون بهتر می‌تواند دنبال نیازهایش برود و مهم‌تر از همه غریزه شکار خود را برآورده کند. از طرف دیگر در معرض خطرات خیابان است. حتی اگر می‌خواهید گربه را در آپارتمان نگه دارید، باید شرایطی را برایش فراهم کنید که به اندازه کافی بتواند حرکت کند. حیاط یا بالکن بزرگی که برای گربه‌ها ایمن باشد، بهشتی برای بازی کردن‌شان می‌شود.

علاوه بر این گربه خانگی از داشتن اسباب‌بازی‌های زیاد خوشحال خواهد شد. بسته به انرژی گربه می‌توانید یا از اسباب‌بازی‌هایی که به تحرک زیاد یا به هوش زیاد نیاز دارند استفاده کنید. در ساعت بازی با گربه‌تان می‌توانید به گربه نزدیک شوید و با او ارتباط برقرار کنید.

مثل هر نژاد گربه دیگری، غذای گربه خانگی هم باید کیفیت بالا و مواد مغذی داشته باشد. انتخاب غذا کاملاً بستگی به شما دارد. در بازار غذاهای مخصوص گربه‌هایی که در فضای باز هستند یا در آپارتمان می‌مانند وجود دارد.

آموزش و مراقبت:

بعضی از گربه‌های خانگی می‌توانند نسبتاً شیطان و سرسخت باشند. شما نمی‌توانید مثل یک سگ به آنها آموزش مخصوص بدهید. شما باید گربه‌تان را به قوانین خانه‌تان عادت بدهید. به این نکات توجه کنید که برای گربه‌تان جایی را فراهم کنید که بتواند بازی کند، مشخص کنید چه جاهایی ممنوع هستند و اینکه نباید وسایل‌تان را خراش بدهد.

با پاداش‌های کوچک، حرف‌های مهربانانه و صبر زیاد آموزش گربه خانگی کار دشواری نیست. فقط باید کمی زمان بدهید تا گربه‌تان – به‌خصوص اگر خجالتی باشد- به شما، خانه‌تان و قوانین‌تان عادت و احساس راحتی کند.

گربه‌های خانگی را نباید برای انجام کاری تحت فشار قرار بگذارید. اگر بچه‌گربه از روز اول خودش را در دامان شما راحت نمی‌بیند، به او فرصت بدهید. گربه خانگی به مراقبت خاصی احتیاج ندارد. فقط به‌طور مرتب خز گربه را برس بزنید. او از این کار خیلی لذت می‌برد.

تصمیم‌گیری برای خرید گربه:

گربه خانگی را باید یا از پناهگاه بگیرید یا از فردی که گربه‌ خانگی‌اش بچه‌گربه به دنیا آورده. این را در نظر بگیرید که گربه خانگی مثل جعبه غافلگیرکننده است، چون گربه‌ها بسیار متنوع هستند. اگر به دنبال یک گربه بی‌نظیر و در عین حال طبیعی هستید که شباهت‌های زیادی به یک گربه وحشی واقعی دارد؛ گربه خانگی انتخاب درستی است.

آنها نژاد خاصی ندارند و معمولاً بیماری خاصی هم ندارند و به‌طور متوسط بین 16 تا 18 سال عمر می‌کنند.

منابع:

https://www.haustierratgeber.de/katzen/katzenrassen/kurzhaar/hauskatze/

https://www.royal-canin.de/stories/hauskatze/

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/katzenrassen/hauskatze/

https://www.familie-und-tipps.de/Familienleben/Haustiere/Tierheim/