گربه‌ نژاد حبشی

مشخصات:

خاستگاه: جنوب شرقی آسیا

اندازه: سایز متوسط

وزن: نر 5-4 کیلوگرم، ماده 4-3 کیلوگرم

جثه: قد متوسط، انعطاف‌پذیر، عضلانی

پوست: نرم و یکدست

رنگ پوست: رنگ‌های تند، آبی، قهوه‌ای و حنایی

رنگ چشم: کهربایی، سبز، زرد

نگهداری: خیلی کم

شخصیت: پرجنب و جوش، باعاطفه، بازیگوش

اندازه مو: کوتاه

گربه حبشی گربه‌ای ایده‌آل برای اعضای خانواده است، چون این گربه خیلی اجتماعی، مقاوم در برابر استرس و بسیار بازیگوش است.

1. تاریخچه

2. شخصیت و ویژگی

3. رنگ پوست

4. نگهداری و مراقبت

5. تغذیه

6. بیماری‌های خاص

1. تاریخچه

افسانه‌های بی‌شماری راجع به خاستگاه گربه نژاد حبشی وجود دارد. یکی از آنها به اسم این گربه برمی‌گردد که این‌طور تلقین می‌کند که از حبشه، اتیوپی امروزی آمده است. نظریه دیگر می‌گوید که گربه‌های حبشی دنباله‌رو حیواناتی هستند که در مصر مورد احترام بودند. اما هر دو افسانه اشتباه است.

مطالعات ژنتیکی نشان داده است که نقش و نگار ویژه گربه‌های حبشی فقط در منطقه مشخصی در ساحل اقیانوس هند بین سریلانکا و سنگاپور در گربه‌های وحشی ظاهر می‌شود. این نشانگر این است که خاستگاه این حیوان این منطقه است. بازرگانان این حیوانات را از آسیای جنوب غربی به آفریقا آوردند و از آنجا در سال 1868 با سربازان انگلیسی به اروپا رسیدند. گربه‌های حبشی از سال 1882 نژاد شناخته‌شده‌ای هستند و یکی از قدیمی‌ترین نژاد گربه در اروپا به حساب می‌آیند. از سال 1935 این نژاد در آمریکا پرورش داده می‌شود و از آنجایی که آنها گونه مو بلندتری هم می‌خواستند، از نژاد حبشی گربه به‌اصطلاح سومالی را به وجود آوردند که تا به امروز استاندارهای یکسانی با گربه حبشی دارد.

گربه‌ نژاد حبشی

2. شخصیت و ویژگی

گربه حبشی گربه‌ای بسیار زیبا، شبیه به پوما، ویژگی‌های معمول گربه‌های شرقی را دارد: او بازیگوش، کنجکاو و خیلی با دقت است. اشتیاق به حرکت این نژاد بسیار زیاد است، او به فعالیت ذهنی و جسمی کافی نیاز دارد. به‌خصوص او می‌تواند به‌خوبی انرژی‌اش را با همنوع خود تقسیم کند؛ حتی با سگ‌ها. با توجه به ذهن آزاداندیش این نژاد، حتی نسبت به کودکان، او ثابت می‌کند که گربه خانوادگی فوق‌العاده‌ای است. اما او فقط یک گربه بازیگوش نیست، او می‌خواهد خیلی چیزها را تجربه و کشف کند.

گربه حبشی گربه‌ای متوسط است. او جثه‌ای انعطاف‌پذیر، لاغر، اما عضلانی دارد. وزن این گربه‌ها بین 3 تا 5 کیلوگرم است. گوش‌های بزرگ چشمگیری دارد. سرش گوه‌ای شکل و چشم‌هایش بزرگ هستند.

اگر گربه شرقی دوست دارید، اما صدای بلند (مانند گربه‌های سیامی) را نمی‌پسندید، گربه نژاد حبشی می‌تواند عضو مناسبی برای خانواده‌تان باشد: گربه نژاد حبشی علاقه دارد با انسان‌ها صحبت کند، هر چند صدای ملایم و آهسته‌ای دارد.

متوسط ​​امید به زندگی برای گربه های حبشی 14 سال است. اگر حیوانات در آپارتمان زندگی کنند، به‌خوبی نگهداری شوند و به‌طور منظم واکسن خود را دریافت کنند، می‌توانند تا 19 سال عمر کنند. علاقمندان به فضای باز بیشتر در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند که می‌تواند منجر به مرگ زودتر شود.

3. رنگ پوست

گربه حبشی رنگ پوست منحصر به فردی دارد که شبیه الگوی خرگوش‌های وحشی است. در پرورش این نژاد رنگ‌هایی پذیرفته می‌شوند که بر اساس رنگدانه اوملانین (که به پوست رنگ قرمز تیره و قهوه‌ای می‌دهد) است که جذب نور شدید را تأمین می‌کند و در نتیجه رنگدانه‌های تیره به وجود می‌آورد. همه رنگ‌های تند مثل آبی، قهوه‌ای و حنایی در پرورش این نژاد شناخته شده است.

گربه‌ نژاد حبشی

4. نگهداری و مراقبت

در کل نگهداری از نژاد حبشی کار ساده‌ای است، به شرط آنکه شما سرگرمی‌های کافی به شکل بازی کردن، تمرین کلیکر و فعالیت‌های دیگر را برایش فراهم کنید. این گربه آسیایی باهوش و کنجکاو همیشه دنبال وسایل بازی جدید و هیجان‌انگیز است که ذهن و بدنش را به یک اندازه به چالش بکشد. اسکرچر برای این نژاد گربه بسیار مهم است، چون هم می‌تواند آن را چنگ بزند و هم از آن بالا برود. جای ایده‌آل برای این گربه حیاط یا بالکنی ایمن برای بازی و بپر بپر کردن است.

گربه حبشی عاشق زندگی کردن با انسان‌ها و حیوانات دیگر است. به دلیل اجتماعی بودن این نژاد بهتر است این حیوان به‌تنهایی در آپارتمان نگهداری نشود. او دوست دارد به‌عنوان عضوی از یک خانواده با بچه‌ها، با گربه‌های دیگر یا یک سگ ارتباط برقرار کند.

گربه‌ نژاد حبشی

5. تغذیه

برای تغذیه سالم گربه حبشی، باید غذای با کیفیت با محتوای گوشت زیاد به او داده شود، چون گربه‌‌ها به طور طبیعی گوشتخوار هستند. بچه‌گربه‌ها بازیگوش هستند و برای ساختن عضله و نیاز بدنشان به پروتئین بالایی نیاز دارند.

بچه‌گربه‌های نژاد حبشی حداقل باید چهار جیره غذایی در یک روز دریافت کنند تا به سیستم گوارش بیش از حد فشار وارد نشود. بعد از گذشت یک سال اول از زندگی می‌توانید جیره غذایی‌اش را به دو تا سه وعده غذایی تقسیم کنید. غذای بچه‌گربه باید تا رسیدن به یک سالگی به او بدهید. اگر به هر دلیلی تصمیم به تغییر غذای این نژاد گربه شدید، با دقت کامل غذای جدیدی انتخاب کنید و هر روز مقداری از غذای جدید را به غذای معمول او اضافه کنید تا با تغییر ناگهانی روبه‌رو نشود.

Image result for Abessinier6. بیماری‌های خاص

شکایت‌های مزاجی بسیاری برای این نژاد حبشی شناخته شده است. پرورش‌دهندگان خوب این نژاد توجه زیادی به شجره‌نامه این حیوان دارند. حتی اگر گربه‌های از یک پرورش معمولاً سالم‌تر باشند، باز هم بیماری‌های زیر ممکن است ظاهر شوند:

آتروفی پیش‌رونده شبکیه: اختلالات بینایی در سنین دو تا شش سالگی ممکن است بروز کند. برای اینکه بیماری به موقع تشخیص داده شود، معاینات سالیانه در این دوره از زندگی توصیه می‌شود. با این حال روند جدی نیز وجود دارد که منجر به نابینایی کامل می‌شود.

کمبود پیروات کیناز: در این بیماری ارثی کمبود گلبول قرمز وجود دارد. در این رابطه هنوز هیچ درمانی وجود ندارد.

آمیلوئیدوز کلیوی: این یک اختلال متابولیکی است که معمولاً در سنین چهار تا هفت سالگی رخ می‌دهد و منجر به نارسایی کلیه می‌شود که می‌تواند کشنده باشد. با این حال، نرهای حبشی تا دو سوم بیشتر حساس هستند.

مشکل کشکک: گربه‌های حبشی بیشتر دچار آسیب‌دیدگی مفصل زانو می‌شوند. وقتی کشکک زانو از مفصل خارج می‌شود، دررفتگی کشکک ایجاد می‌کند که مانع دویدن می‌شود. با این حال، این مشکل می‌تواند با جراحی برطرف شود.