چرا گربه‌ها برای سلامتی ما مفید هستند؟

به‌سختی می‌توان صدای آرامش‌بخش‌تری از صدای خرخر گربه پیدا کرد. صاحبان گربه تأکید می‌کنند که زندگی با پنجه مخملی برای آنها خوب است. گربه‌ها حتی برای روح هم مفید هستند. گربه‌ها حیوانات خانگی هستند که قدرت شفابخشی معجزه‌آسای خود را به ما می‌دهند بدون آنکه در ازای آن انتظار چیزی داشته باشند. در حقیقت این گفته از نظر علمی هم تأیید شده است و پزشکان متخصص برتیانیایی دریافته‌اند که موقع دردهای شکمی گرمای گربه‌ها به اندازه یک قرص درد مؤثر است. در اینجا فواید نگهداری گربه را می‌خوانیم و می‌فهمیم که چرا گربه‌ها برای سلامتی ما مفید هستند.

  • گربه‌ها میزان استرس را کاهش می‌دهند.
  • گربه‌ها برای قلب مفید هستند.
  • گربه‌ها باعث بهبودی استخوان‌ها می‌شوند.
  • گربه‌ها خطر آلرژی در کودکان را کاهش می‌دهند.
  • گربه‌ها حساس هستند.
  • گربه‌ها می‌توانند درمانگر باشند.
  • گربه‌ها از اختلالات خواب جلوگیری می‌کنند.
چرا گربه‌ها برای سلامتی ما مفید هستند

گربه‌ها میزان استرس را کاهش می‌دهند

محققان آمریکایی توانستند در مطالعات خود نشان دهند که گربه‌ها میزان استرس صاحب‌شان را کم می‌کنند و برای سلامتی آنها مفید هستند. نوازش کردن گربه باعث آزاد شدن اندورفین – هورمون شادی – در مغز می‌شود، در حالی که همزمان تولید هورمون‌های استرس کاهش پیدا می‌کند. همچنین خرخر کردن گربه‌ها تأثیر آرام‌بخشی دارد.

تیم تحقیقاتی برای پژوهش‌های خود به دنبال گروه شغلی بودند که روزانه در معرض استرس بالا قرار داشتند. آنها کارگزاران بازار سهام را انتخاب کردند. در واقع آنها توانستند ثابت کنند که حضور گربه‌ها بر روی افراد مورد آزمایش تأثیر مثبتی دارد. علائم استرس خاص مثل افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و عرق کردن مشاهده شد. افراد مورد آزمایشی که گربه داشتند در شرایط استرس‌زا خونسردتر واکنش نشان دادند.

گربه‌ها برای قلب مفید هستند

وقتی استرس داریم، فشار خون ما بالا می‌رود. کسی که به ‌طور مدام از فشار خون بالا رنج می‌برد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که گربه‌ها تأثیر مثبتی بر میزان استرس دارند، بنابراین خطر بیماری نیز کاهش پیدا می‌کند و برای سلامتی آنها مفید هستند. در حقیقت مطالعات نشان داده است که در خانواده‌هایی که گربه دارند، احتمال حمله قلبی 30 درصد کمتر است و نوازش گربه باعث می‌شود که نبض آرام‌تر و ضربان قلب یکنواخت‌تر بزند.

چرا گربه‌ها برای سلامتی ما مفید هستند

گربه‌ها باعث بهبودی استخوان‌ها می‌شوند

خرخر کردن گربه تأثیر آرامش‌بخشی دارد. اما اثرات بیشتری هم می‌تواند داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهند که صدای منظم و یکنواخت خرخر کردن گربه تأثیر درمانی و شفابخشی بر روی استخوان‌ها دارد. برای همین است که شکستگی استخوان در گربه‌ها بسیار سریع‌تر از دیگر پستانداران بهبود می‌یابد. محققان دریافتند که فرکانس خرخر کردن گربه حدود 25 هرتز است که باعث این التیام‌هاست. در واقع خرخر کردن برای انسان مفید است. محققان توانستند به کمک دستگاه‌های ارتعاشی این فرکانس را تقلید کنند و تأثیر درمانی آن را بر روی استخوان‌ها نشان دهند.

گربه‌ها خطر آلرژی در کودکان را کاهش می‌دهند

والدین کم‌تجربه اغلب نگران هستند که گربه‌ آنها می‌تواند بر سلامتی فرزندشان تأثیر منفی بگذارد. اما در حقیقت برعکس این مسئله اتفاق می‌افتد. مطالعات نشان می‌دهند که بچه‌هایی که با گربه بزرگ می‌شوند، خطر ابتلا به آلرژی در آنها کمتر است. با این حال، این زمانی صدق می‌کند که کسی در خانواده قبلاً این مشکل را نداشته باشد و از جنبه ارثی خودش را نشان ندهد.

چرا گربه‌ها برای سلامتی ما مفید هستند

خوب است بدانید که کودکانی که با گربه بزرگ می‌شوند مزایای دیگری هم دارند. بعضی از مطالعات ثابت می‌کنند که به‌عنوان مثال تأثیر مثبتی بر رشد شخصیتی کودکان دارند. آنها به‌سرعت مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرند و مهارت‌های اجتماعی بهتری را کسب می‌کنند.

گربه‌ها حساس هستند

به نظر می‌رسد گربه‌ها برای وضع مزاجی ما آنتن‌های بسیار خوبی دارند. از قرار معلوم آنها متوجه می‌شوند که حال ما خوب نیست و ما بیمار هستیم. داستان‌هایی وجود دارند که حساسیت گربه‌ها را نشان می‌دهد. برای مثال در مورد گربه‌ای به نام اسکار است که در یک مرکز مراقبت زندگی می‌کند. او هر روز در راهروها گشت می‌زند و بیماران را ملاقات می‌کند. نکته خاص در مورد اسکار این است که به نظر می‌رسد اگر بیماری در آستانه مرگ باشد او متوجه می‌شود. پیش‌بینی‌هایش به قدری دقیق است که پرسنل پرستاری به محض اینکه اسکار کنار بیماری مدت طولانی می‌ماند، بستگانش را خبر می‌کنند.

گربه‌ها می‌توانند درمانگر باشند

گربه‌ها به دلیل تأثیر مثبت بر روی ما انسان‌ها، در درمان به کمک حیوانات هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال گربه‌های درمانگر به افراد مسن مبتلا به زوال عقلی و کودکان بیش فعال کمک می‌کنند. آنها باعث می‌شوند که بیماران احساس خوبی داشته باشند و احساس تنهایی نکنند. علاوه بر این آنها می‌توانند فاصله بین درمانگر و بیمار را کم کنند. از گربه‌های درمانگر به روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد.

خوب است بدانید گربه‌های درمانگر هیچ آموزش خاصی ندارند. با این حال منطقی است اگر گربه‌ها اجتماعی و با غریبه‌ها مهربان باشند. به هر حال هر گربه‌ای برای کاری مناسب است. مثلاً در پناهگاه حیوانات مونیخ پروژه‌ای به نام «کودکان برای گربه‌ها کتاب می‌خوانند» وجود دارد که کودکانی که مشکل خواندن دارند می‌توانند به‌ طور منظم آنجا بروند و برای گربه‌ها کتاب بخوانند. گربه‌ها شنونده‌های خوبی هستند و ایراد نمی‌گیرند. این کار باعث تقویت خواندن بچه‌ها می‌شود و از طرف دیگر گربه‌های پناهگاه از نوازش بازدیدکنندگان کوچک خود لذت می‌برند.

گربه‌دوست‌ها می‌دانند که وقتی ما ناراحت می‌شویم، گربه‌ها ما را آرام می‌کنند. استاد آلمانی که روی 150 نفر در شرایط بحرانی (بیکاری- بیماری جدی- طلاق و موضوعات دیگر) تحقیقات انجام داده بود، نتیجه‌اش را این طور بیان کرد: نیمی از این افراد صاحب گربه بودند و نیمی دیگر نه. تقریباً دو سوم افرادی که گربه نداشتند در طول تحقیقات از روان درمانگر کمک گرفتند. این در حالی بود که حتی یک نفر از کسانی که گربه داشتند به این کار نیاز پیدا نکرد.

گربه‌ها از اختلالات خواب جلوگیری می‌کنند

هر کسی شاید دوست نداشته باشد گربه خود را به تختخواب ببرد. اما اگر قبل از به تختخواب رفتن یک بار دیگر گربه‌تان را نوازش کنید، خواب راحتی را به شما پاداش می‌دهد. وقتی گربه‌ها خرخر می‌کنند، بدن آنها می‌لرزد. این لرزش تأثیر آرام‌بخشی روی بدن شما می‌گذارد و حتی می‌تواند از اختلالات خواب جلوگیری کند.

منابع:

https://www.zooplus.de/magazin/katze/katzenhaltung/warum-katzen-gut-fuer-unsere-gesundheit-sind
https://cat-news.net/warum-es-gesund-ist-katzen-zu-halten-3846/

https://www.liebenswert-magazin.de/so-foerdern-katzen-unsere-gesundheit-1200.html