بیماری‌های گربه

ما درک می‌کنیم که سلامتی و آسایش گربه‌تان اولویت شماست. از آنجایی‌ که حیوانات نمی‌توانند به ما بگویند که چه موقع احساس ناراحتی می‌کنند، تشخیص اینکه چه زمانی به کمک نیاز دارند دشوار است. به همین دلیل مهم این است که هر روز توجه زیادی به آنها داشته باشید تا به‌موقع علائم بیماری را تشخیص بدهید. شما به‌عنوان یک گربه‌دوست برای حیوان خانگی خود آرزوی یک زندگی طولانی، سالم و شاد دارید.

اغلب گربه‌ها از عفونت و انگل‌ها رنج می‌برند. برای محافظت گربه‌تان در برابر بیماری‌های گربه باید او را واکسینه کنید و اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی متعادل و متناسبی داشته باشد. همچنین عقیم کردن خطر بیماری‌های گربه را کاهش می‌دهد.

شایع‌ترین بیماری‌های گربه عبارتند از:

1- پنلوکوپنی گربه: این بیماری یک عفونت ویروسی بسیار مسری همراه با تب بالا، بی‌اشتهایی، استفراغ و درد است. در هشت هفتگی واکسیناسیون در برابر این بیماری امکان‌پذیر است.

2- آنفولانزای گربه‌ای: آنفولانزای گربه‌ای یک بیماری عفونی است که در درجه اول التهاب مجاری تنفسی و چشم را در بردارد. گربه‌ها به‌سختی می‌توانند چیزی بنوشند و بخورند و اغلب مخاط دهان‌شان ملتهب است. گربه عطسه می‌کند و از چشم‌ها و بینی ترشح خارج می‌شود و گربه تب دارد. گربه‌تان می‌تواند هفته‌ها از این بیماری رنج ببرد. می‌توانید گربه‌تان را در مقابل آنفولانزای گربه‌ای واکسینه کنید.

3- سرطان خون گربه: سرطان خون در گربه‌ها معمولاً از طریق ویروس سرطان خون ایجاد می‌شود. این ویروس از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می‌شود و باعث کم‌خونی و نقض شدید سیستم ایمنی می‌شود. می‌توان این بیماری را با استفراغ، اسهال، بی‌علاقگی، تب و رنگ‌پریدگی غشای مخاطی تشخیص داد. خوشبختانه در مورد این بیماری هم واکسیناسیون امکان‌پذیر است.

4- ایدز گربه/ عفونت ویروسی نقص ایمنی گربه (FIV): در ایدز گربه‌ها، سیستم ایمنی بدن گربه ضعیف می‌شود. ویروس و علائم خیلی زیاد شبیه ویروس ایدز در انسان است. با این حال انسان‌ها نمی‌توانند از طریق گربه خانگی‌شان به این ویروس آلوده شوند. به‌خصوص ابتلای گربه‌های نر موقع دعوا و گاز گرفتن بسیار زیاد است. التهاب مزمن، کم‌خونی، اسهال مزمن و لاغر شدن نشانه‌های اصلی شکایت‌های صورت‌ گرفته است. متأسفانه هیچ درمانی برای بیماری ایدز گربه‌ها وجود ندارد. عقیم‌سازی گربه‌های نر می‌تواند به آنها در این بیماری کمک کند، چون باعث می‌شود آنها برای گشت و گذار کمتر بیرون بروند و علاقه کمتری برای مبارزه با حیوانات دیگر داشته باشند.

5- پریتونیت عفونی گربه (FIP): پریتونیت بیماری مسری است که از طریق کرونا ویروس (خانواده بزرگی از ویروس‌ها که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری مانند سارس، مرس و کووید 19 را شامل می‌شود) ایجاد می‌شوند. این ویروس می‌تواند از طریق گربه‌های دیگر منتقل شود. پریتونیت را می‌توان به‌وضوح با افزایش دور شکم، شبیه حیوانات باردار، تشخیص داد. علائم دیگر این بیماری تب، بی‌اشتهایی، استفراغ و علائم سرماخوردگی است.

6- هاری: این بیماری می‌تواند گریبان‌گیر همه پستانداران شود. اما از چهار ماهگی می‌شود واکسن آن را زد. هاری به سیستم عصبی مرکزی گربه‌ها حمله می‌کند و خودش را با پرخاشگری، فلج شدن و تغییرات در کل بدن گربه نشان می‌دهد.

علائم بیماری گربه:

برخلاف سگ‌ها، گربه‌ها وقتی احساس ناراحتی می‌کنند، به‌جای اینکه از صاحب‌شان طلب دلداری کنند، گوشه‌گیر می‌شوند. غرایز محافظتی آنها حتی می‌تواند باعث پرخاشگری گربه شود و آنها خودشان را پنهان می‌کنند. این خیلی مهم است که گربه‌تان را همیشه زیر نظر داشته باشید. تغییر عادات غذایی، مات و نمدی شدن خز و کاهش وزن علائمی هستند که شما باید در موردشان با دامپزشک مشورت کنید. علاوه بر اینها استفراغ یا اسهال نیز از علائم معمول گربه‌هاست.

با معاینه حیوان خانگی توسط دامپزشک هر شش تا دوازده ماه می‌توانید از مشکلات سلامتی گربه جلوگیری کنید، به‌خصوص اگر سن گربه‌تان بیشتر از 8 سال باشد. ما علائم بیماری‌های گربه را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا بتوانید در صورت بروز این علائم به‌موقع او را پیش دامپزشک ببرید.

رایج‌ترین این علائم عبارتند از:

تغییر عادات در خوردن و آشامیدن

اسهال، یبوست یا استفراغ

مشکلات موقع ادرار کردن

ادرار یا مدفوع غیرطبیعی (مثلاً تغییر رنگ)

تب (بالای 39 درجه)، گوش‌های داغ

ناهنجاری‌های روی پوست و خز (زخم یا کهیر)، همچنین روی پلک‌ها

ترشح از چشم و بینی

رفتار غیرعادی (گوشه‌گیری، عصبی بودن و پرخاشگری)

استراحت بیش از حد معمول

کاهش غریزه تمیز کردن

ضعیف و بی‌علاقه به نظر رسیدن

به‌طرز دلخراشی میومیو کردن

منابع:  

https://www.fressnapf.de/magazin/katze/gesundheit/katzenkrankheiten/

https://www.purina.de/katzenartikel/gesundheit-ernaehrung/symptome/krankheit