پنج نژاد محبوب گربه

گربه حیوان خانگی مورد علاقه آلمانی‌هاست. بیش از 5/12 میلیون صاحب گربه در آلمان وجود دارد و در مقیاس محبوبیت در رتبه اول بالاتر از سگ‌ها قرار دارد.

پنج نژاد محبوب گربه

گربه نژاد سیامی

 جایگاه پنجم نژادهای محبوب گربه‌ها، گربه سیامی است. همان‌طور که از نامش پیداست، خاستگاه این گربه، کشور سابق سیام، تایلند امروزی است. گربه‌های سیامی در معابد زیاد و مورد احترام مردم بودند. از ابتدای قرن بیستم نژاد سیامی در اروپا پرورش داده شد و خز زیبای این گربه‌ها ارزش بالایی پیدا کرد. پنجه‌ها، گوش‌ها، دم و صورت گربه نسبت به بقیه بدن تیره‌تر است و رنگ چشم‌های روشن و عمدتاً آبی وجهه گربه نژاد سیامی را منحصر به فرد می‌کند.  

پنج نژاد محبوب گربه

شخصیت و نیازهای مراقبتی:

گربه سیامی بازیگوش و جذاب است. او عاشق ارتباط با انسان‌ها و نوازش‌دوست است. این یکی از دلایلی است که از گربه سیامی به‌عنوان گربه درمانی برای کودکان یا افرادی که از زوال عقل رنج می‌برند استفاده می‌شود. گربه سیامی به دنبال توجه صاحبش است و حتی آماده است قدم به قدم او را دنبال کند تا توجه‌اش را جلب کند. گربه نژاد سیامی می‌تواند تا 20 سال عمر کند و قدیمی‌ترین نژاد گربه بین نژادهای محبوب است.

گربه نژاد پرشین

 جایگاه چهارم نژادهای محبوب گربه، گربه پرشین است. این گربه احتمالاً اهل پارس، ایران امروزی است و به دلیل خزهای بلند و نرم و همین‌طور بینی سر بالا شناخته می‌شود. پاهای کوتاه، بدنی عضلانی و صورت گرد از ویژگی‌های خاص گربه پرشین است. گربه‌های پرشین معمولاً چشمان بزرگ نارنجی دارند که وجهه ملوسی به آنها می‌دهد.

پنج نژاد محبوب گربه

شخصیت و نیازهای مراقبتی:

گربه نژاد پرشین به دلیل شخصیت آرام و ساده‌اش بسیار محبوب است. او به فعالیت زیادی احتیاج ندارد و ترجیح می‌دهد که در خانه گوشه‌ای بخزد و بخوابد، بنابراین گربه پرشین گربه خانگی بسیار مناسبی است. او دوست دارد وقتش را با گربه‌های دیگر یا صاحبش بگذراند. خز مخصوص پرشین نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد: شانه‌ زدن روزانه موی گربه برای جلوگیری از گره افتادن ضروری است، به‌خصوص موقع پوست‌اندازی. گربه پرشین موهایش زیاد می‌ریزد و رنگ خزش بسته به نوع پرورش متفاوت است. طول عمر پرشین‌ها بین 13 تا 17 سال است.

گربه نژاد مین کون

 جایگاه سوم نژادهای محبوب گربه، مین کون است. گربه نژاد مین کون نام‌های مستعار دیگری هم دارد؛ مثل «غول مهربان» و «گربه سگ». این گربه گاهی به اندازه یک سگ بزرگ است و در عین حال باهوش و آرام است. این نژاد در سال‌های دهه شصت در ایالت مین آمریکا پرورش داده شد. خاستگاه اصلی این نژاد دقیقاً مشخص نیست. نظریه‌ها حاکی از آن هستند که نژاد مین کون از ترکیب شش گربه خانگی شکل گرفته است (منبع: انجمن بین‌المللی گربه‌ TICA).

پنج نژاد محبوب گربه

شخصیت و نیازهای مراقبتی:

مین‌ کون‌ها گربه‌های بسیار فعال و باهوشی هستند که بسیار مهربان هم هستند. آنها عاشق بازی و بپربپر هستند و از همه بیشتر دوست دارند با انسان‌ها در ارتباط باشند. برای گربه‌تان به قدر کافی اسباب‌بازی تهیه کنید تا هوش او را آزمایش کنید. البته از نوازش کردن گربه‌تان هم غافل نشوید.

گربه نر مین کون می‌تواند تا 20/1 متر رشد کند و تا هشت کیلو وزن داشته باشد. در مقابل، گربه ماده به‌طور متوسط تا پنج کیلو وزن دارد. خز گربه نژاد مین کون طول متوسط و رنگ‌های مختلفی دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. مین کون‌ها گوش‌های تیز با انتهای قلمو مانند منحصر به فرد و دم بلند پرپشتی دارند. از آنجایی که این نژاد نسبت به گربه‌های خانگی دیگر جثه بزرگی دارد، مقدار غذا، فضای بازی و فعالیت بیشتری را نیاز دارد. همین‌طور جعبه بستر باید به اندازه کافی بزرگ باشد. گربه نژاد مین کون به طور متوسط 12 تا 15 سال عمر می‌کند.

گربه نژاد بنگال

جایگاه دوم نژادهای محبوب گربه‌ها، نژاد بنگال است. این نژاد در حال نزدیک شدن به مقام اول است. اگر با گربه کوچکی روبه‌رو شدید که شبیه پلنگ بود، احتمالاً گربه بنگالی دیده‌اید. در ایالات متحده آمریکا جین میل پرورش‌دهنده گربه در اوایل سال‌های دهه شصت گربه وحشی و خانگی را به صورت جفت درآورد و نژاد اصیل بنگال را به وجود آورد. در هر حال این فقط خز گربه بنگال نیست که او را جذاب می‌کند، او بازیگوش و نوازش‌دوست است. بنگال‌ها بدنی عضلانی و باریک دارند که خز پرپشتی آن را پوشانده است. رنگ اصلی خز بسته به نوع پرورش می‌تواند متفاوت باشد و از قهوه‌ای و طلایی گرفته تا نقره‌ای با تأکید بیشتر بر آبی تغییر می‌کند.

پنج نژاد محبوب گربه

شخصیت و نیازهای مراقبتی:

گربه نژاد بنگال به اسباب‌بازی‌های زیادی احتیاج دارد. او عاشق فعالیت، کشف محیط اطراف و بپربپر است و دوست دارد صاحبش به او توجه و او را ناز و نوازش کند. به‌خصوص در خانواده‌های بزرگ که فرزندان‌شان دوست دارند با گربه بازی کنند، گربه بنگال هیچ وقت خسته‌کننده نمی‌شود. اگر نیاز گربه بنگال به فعالیت برطرف نشود، بی‌قرار و نامتعادل می‌شود و تأثیر منفی بر روحیه‌اش می‌گذارد. یک ویژگی کمی غیرمعمول گربه بنگالی این است که آب بازی کردن را دوست دارد. او عاشق این است که در چاله غلت بزند. خز این گربه به مراقبت خاصی نیاز ندارد. بنگالی‌ها می‌توانند تا 40 سانتی‌متر رشد کنند و حدود 15 سال عمر کنند. آنها بسیار باهوش هستند و با میومیو با صاحب‌شان صحبت می‌کنند.

گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی

نژاد مو کوتاه بریتانیایی محبوب‌ترین نژاد گربه‌هاست که برای چندین دهه در جایگاه اول قرار دارد. اولین بار در سال 1871 اسم آنها در بریتانیای کبیر برده شد. این گربه خز کوتاه، بسیار پرپشت و مخملی دارد. پاها و دم نسبتاً کوتاهی دارد. مو کوتاه بریتانیایی صورت گرد و چشمان بسیار گردی دارد که می‌توانند آبی، نارنجی، سبز، زرد یا مسی باشند. گردن‌شان کوتاه، گوش‌های خیلی نوک تیز و بدنی عضلانی دارند.

پنج نژاد محبوب گربه

شخصیت و نیازهای مراقبتی:

مو کوتاه بریتانیایی گربه‌ای آرام و مراقبت از آن راحت است. به‌خصوص برای گربه‌دوستانی که تا حالا تجربه نگهداری گربه را نداشتند مناسب است. آنها بسیار بازیگوش هستند و هر چقدر سن‌شان بالا می‌رود، عاشق خوابیدن می‌شوند. توجه کنید که با بازی‌های فکری و حرکتی تعادل روحی و جسمی‌شان را برقرار کنید، چون ممکن است تمایل به راحتی داشته باشند، اما علاقه‌ای به اضافه وزن ندارند.

منابع:

https://herz-fuer-tiere.de/haustiere/katzen/katzenrassen/die-10-beliebtesten-katzenrassen-von-britisch-kurzhaar-bis-siamkatze

https://www.miamor.de/magazin/beliebte-katzenrassen#c8048