هرم غذایی و ویتامین مورد نیاز گربه

با کمک هرم غذایی و ویتامین مورد نیاز گربه (طبق توصیه دامپزشکان) می‌توان به‌وضوح فهمید که غذای روزانه گربه باید از چه موادی تشکیل شود تا نیازهای گربه به بهترین شکل برآورده شود. بنابراین می‌توانید با یک نگاه ببینید که گربه چه مواد غذایی را باید به چه مقدار استفاده کند تا غذای سالمی خورده باشد. گربه‌ها به‌عنوان گوشتخواران چربی‌دوست توزیع غذایی متفاوتی نسبت به سگ که همه‌چیزخوار (هم گوشتخوار و هم گیاهخوار) است نیاز دارند.

هرم غذایی و ویتامین مورد نیاز گربه

ویتامین‌ها

مواد معدنی

کربوهیدرات‌ها

مکمل‌های غنی از فیبر خام

چربی‌ها

پروتئین حیوانی

غذای گربه:

مواد اصلی غذای گربه پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها هستند که شامل فیبرهای خوراکی هم می‌شوند. سایر مواد غذایی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

پروتئین‌ حیوانی:

پروتئین‌های حیوانی شامل گوشت پستانداران یا پرندگان، دل و روده مثل جگر و قلب، ماهی مثل سالمون یا قزل‌آلا، محصولات لبنی و مربوط به تخم‌مرغ، پروتئین گیاهی در غلات یا در حبوبات یافت می‌شود.

پروتئین‌های موجود در غذای گربه حفظ عملکرد بدن یا رشد بچه‌گربه‌ها را تضمین می‌کنند. آنزیم‌ها و هورمون‌ها هم پروتئین هستند. گربه‌ها قسمت عمده‌ای از انرژی خود را از اسیدهای آمینه می‌گیرند، بنابراین نیاز پروتئین‌شان به طور وضوح بیشتر از سگ‌هاست. وقتی صحبت از تأمین پروتئین گربه‌ها می‌شود، باید توجه داشت که آنها نمی‌توانند اسید آمینه تائورین را در متابولیسم بدن‌شان تولید کنند.

تائورین برای سنتز (ترکیب یا تجزیه مواد برای ساخت ماده) نمک‌های صفراوی مورد نیاز است و در فرآیند تولید به غذای گربه اضافه می‌شود. تائورین مسئول شبکه عصبی است و ضربان قلب را تنظیم می‌کند. مصرف بیش از حد آن آسیبی نمی‌رساند، چون مقدار اضافی بلافاصله دفع می‌شود. با این حال کمبود آن منجر به کوری، اختلال در سیستم ایمنی بدن و سفت شدن عضله قلب می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های خاص گربه نیاز زیاد به آرژینین – یکی از اسید آمینه‌های ضروری – است که برای چرخه اوره (چرخه تولید اوره) مهم است. کمبود آرژینین در غذا می‌تواند منجر به مسمومیت گربه با آمونیاک شود. گوشت معمولاً حاوی مقدار کافی آرژینین است.

پروتئین‌ حیوانی در ویتامین مورد نیاز گربه

چربی‌ها:

نمونه‌هایی از چربی‌های خاص پیه گوشت گاو یا چربی گوشت غاز است. روغن‌ها از گیاهان مختلف (مثل روغن زیتون، روغن گل مغربی و روغن شاهدانه) یا از ماهی (مثل سالمون) به دست می‌آید. با توجه به محتوای چربی در غذای گربه باید توجه داشت که اسید لینولئیک به‌عنوان یک اسید چرب ضروری همراه غذا مصرف شود. اسید لینولئیک ماده اولیه سنتز اسید چرب ضروری در بدن است؛ یعنی اسید آراشیدونیک (اسید چربی که عمدتاً از اسید لینولئیک موجود در غذا به دست می‌آید). اگر این آنزیم در بدن گربه وجود نداشته باشد، قادر به انجام هیچ کاری نیست، بنابراین غذا باید حتماً حاوی اسید آراشیدونیک باشد. بافت‌های حیوانی – جزء سازنده‌ غذای گربه – معمولاً حاوی مقادیر کافی از این اسیدهای چرب هستند.

مکمل‌های غنی از فیبر خام:

مواد فیبردار حل‌نشده از یک فعالیت هضم منظم پشتیبانی می‌کند. آنها جیره‌های غذایی گربه‌ها را کامل می‌کنند. به‌عنوان مثال سلولزهای خوراکی یا سبوس گندم سرشار از فیبر خام هستند سلولز خوراکی 5-E این مزیت بزرگ را دارد که از نظر متابولیسم خنثی است. بنابراین برای گربه‌ها سالم و همین‌طور برای گربه‌های مبتلا به آلرژی یا دیابت مناسب است.

کربوهیدرات‌ها:

گربه‌ها آستانه تحمل نسبتاً کمی برای استفاده از کربوهیدرات دارند. اگر از این آستانه تحمل عبور کند، تخمیر نادرست همراه با اسهال شدیدی در روده می‌شود. گلوتن موجود در گندم باعث دیرهضمی آن می‌شود، بنابراین نباید جزء سازنده غذای گربه باشد.

با این حال به دلایل مربوط به تولید، غذای خشک مقدار زیادی کربوهیدرات دارد. نشاسته در فرآیند تولید تجزیه می‌شود و در نتیجه قابل هضم می‌شود و غذای مرطوب را می‌توان بدون کربوهیدرات تولید کرد.

کربوهیدرات‌ها در ویتامین مورد نیاز گربه

مواد معدنی:

مواد معدنی مواد ضروری زندگی هستند. بدون مواد معدنی هیچ قلبی نمی‌تپد، هیچ ماهیچه‌ای منقبض نمی‌شود و هیچ اسکلتی پایدار نیست.

توزیع در عناصر پرمصرف و کم‌مصرف بر اساس غلظت موجود در بدن است. عناصر پرمصرف کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فسفر و عناصر کم‌مصرف شامل آهن، ید، سلنیوم و روی هستند.

ویتامین‌ها:

ویتامین‌ها وظایف بسیاری در موجود زنده بر عهده دارند. مثلاً برای استخوان‌ها، سلامت پوست و مو، بینایی و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند.

ویتامین A: چشم‌ها، پوست و موهای پنجه مخملی به این ویتامین احتیاج دارند. کمبود آن می‌تواند منجر به بیماری چشمی و مشکلات پوستی شود. مقدار اضافی آن هم منجر به تغییرات اسکلتی و اختلال در رشد می‌شود. یک گربه بالغ با وزن 3 کیلوگرم روزانه به حدود 300 واحد ویتامین A نیاز دارد.

ویتامین D: این ویتامین از روده، استخوان، کلیه، غده شیردهی و رحم پشتیبانی می‌کند و مقدار کلسیم و فسفات را تنظیم می‌کند. اگر بیش از حد وجود داشته باشد، باعث رسوب در دیواره عروق می‌شود و کمبود آن منجر به راشیتیسم (نرمی استخوان) می‌شود. گربه‌های خانگی معمولاً از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، اما گربه‌های فضای باز می‌توانند این ویتامین را از نور خورشید دریافت کنند.

ویتامین E: این ویتامین مانند ویتامین A محلول در چربی است. ویتامین E از لیپیدها (اسیدهای چرب ضروری بدن را تأمین می‌کنند) و چربی‌های موجود در بدن در مقابل حمله رادیکال‌های آزاد (اتم‌های ناپایداری که سلول‌های بدن را تخریب می‌کنند و باعث بیماری و پیری می‌شوند) محافظت می‌کنند. گربه بالغ روزانه به حدود 2 میلی‌گرم ویتامین E نیاز دارد.

ویتامین C: این ویتامین را خود گربه می‌سازد، اما به دلیل مقدار کم آن باید به رژیم غذایی گربه اضافه شود. 100 تا 300 میلی‌گرم ویتامین C از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می‌کند؛ این ویتامین به‌ویژه موقع استرس، بیماری و پیری برای گربه خیلی مهم است.

ویتامین مورد نیاز گربه

نسبت مواد غذایی در غذای گربه:

ترکیب غذای گربه بسته به اینکه گربه بالغ و سالم باشد یا بچه‌گربه متفاوت است. مقادیر زیر برای گربه‌های بالغ و سالم لحاظ شده است:

پروتئین حیوانی به طور مطلوب به نسبت 60 تا 70 درصد (با محتوای آب) بهترین حالت را در غذای گربه دارد.

چربی‌ها حدود 10 تا 20 درصد از جیره غذایی را تشکیل می‌دهند.

مکمل‌های غنی از فیبر خام باید بین 5 تا 10 درصد باشند.

کربوهیدرات‌ها می‌توانند حدود 5 درصد به جیره‌ غذایی اضافه شوند.

مواد معدنی و ویتامین‌ها به گونه‌ای به غذای گربه افزوده می‌شوند که نیاز گربه‌ها را با مقدار توصیه شده روزانه تأمین کند.

منابع:

https://www.dasgesundetier.de/magazin/artikel/ernaehrungspyramide-katzehttps://www.zooplus.de/magazin/katze/katzenernaehrung/nahrungsergaenzung-katzen