نگهداری گربه برای تازه‌کارها

نکاتی برای قبل و بعد از خرید گربه:

  • در خانه شرایط مناسب نگهداری گربه را دارم؟
  • بچه‌گربه بخرم یا گربه بالغ؟
  • یک بچه‌گربه نگه دارم یا چند تا؟
  • وسایل اولیه برای گربه
  • زندگی با گربه
نگهداری گربه برای تازه‌کارها

گربه سالهاست که محبوب‌ترین حیوان خانگی آلمانی‌هاست. متأسفانه بسیاری از انسانها صرف هزینه واقعی برای نگهداری یک گربه را دست کم می‌گیرند. برای اینکه گربه خانگی‌تان سرنوشت خوبی داشته باشد، مهم است که قبل از خرید اطلاعات کاملی داشته باشید. اگر می‌خواهید به‌عنوان تازه‌کار از گربه نگهداری کنید، در اینجا نکات مفیدی برای شما وجود دارد!

در خانه شرایط مناسب نگهداری گربه را دارم؟

اولین سؤالی که باید قبل از خرید گربه از خودتان بپرسید این است که شرایط خانه به شما اجازه نگهداری گربه را می‌دهد؟ شما به فضای کافی نیاز دارید تا گربه بتواند آزادانه این‌طرف و آن‌طرف برود. تازه‌کار عزیز این مهم است که فضای مناسب برای اسباب‌بازی‌ها و مخصوصاً اسکرچر (گربه برای چنگ زدن و از بین بردن لایه‌ مرده بیرون ناخن‌هایش به این وسیله نیاز دارد) گربه را در خانه‌تان فراهم کنید. علاوه بر این مهم‌ترین مورد برای نگهداری گربه در خانه مکانی مطمئن برای قرار دادن جعبه بستر است.

همچنین خود و خانواده‌تان باید قبل از خرید گربه آزمایش حساسیت بدهید تا بعداً مجبور نشوید از نگهداری گربه‌تان چشم‌پوشی کنید. حتی اگر همه شرایط نگهداری گربه را هم داشتید و همه‌چیز درست به نظر آمد، نباید نسنجیده گربه بخرید. باید بدانید که برای حدود 14 تا 20 سال به این حیوان خانگی‌تان تعهد خواهید داشت و باید همیشه از آن مراقبت کنید. کاسه غذا و جعبه بستر باید به طور منظم تمیز شوند و هر روز چند ساعتی بازی با گربه‌تان به کار روزمره‌تان اضافه می‌شود.

نگهداری گربه برای تازه‌کارها

قبل از خرید گربه بدانید که شما مسئول موجود زنده دیگری می‌شوید که به شما نیاز دارد، حتی اگر حوصله‌اش را نداشته باشید.

بچه‌گربه بخرم یا گربه بالغ؟

تصمیم‌گیری بین بچه‌گربه و گربه‌ بالغ کار ساده‌ای نیست. هر دو مزایا و معایب مخصوص خودشان را دارند. بچه‌گربه‌ها با ظاهر ملوس و دست‌وپا چلفتی بودنشان در اولویت قرار دارند. برای تازه‌کارها بچه‌گربه‌ها می‌توانند چالش بزرگی باشند. آنها غریزه فوق‌العاده‌ای برای بازی و اکتشاف دارند و علاقه‌ای به تنهایی ندارند. آنها توجه زیادی لازم دارند و طول می‌کشد تا قوانین اصلی زندگی با انسان‌ها را یاد بگیرند. اما شما گربه ناز و قشنگی دارید که می‌توانید شاهد بزرگ شدنش باشید.

در مقابل، گربه بالغ یا از پناهگاه حیوانات یا از خانه فرد دیگری که طبق روش خودش او را آموزش داده می‌آید. بسته به تجربیات قبلی در بعضی از گربه‌های بالغ به وجود آوردن اعتماد سخت است. با این حال تازه‌کارها می‌توانند با عشق و صبر زیاد گربه‌ای پریشان را به گربه خانگی مورد علاقه‌شان تبدیل کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای گرفتن گربه بالغ از پناهگاه این است که شما او را از موقعیت ناراحت‌کننده‌اش آزاد می‌کنید و خانه جدید و زیبایی به او می‌دهید.

نگهداری گربه برای تازه‌کارها

یک بچه‌گربه نگه دارم یا چند تا؟

گربه‌ها حیواناتی اجتماعی هستند و دوست دارند که در کنار گربه دیگری زندگی کنند. بسیاری از انسانها، وقتی صحبت از نگهداری یک یا چند گربه پیش می‌آید، بیان می‌کنند که گربه‌ها حیواناتی تکرو هستند. البته این ادعا درست نیست، چون گربه‌ها در طبیعت هم گروه تشکیل می‌دهند. به همین دلیل بهتر است در صورت امکان گربه‌ها را دوتایی نگهداری کنیم. طبیعی است که در موارد استثنایی گربه‌های تکرویی هم وجود داشته باشند، اما بیشترشان با زندگی با انسانها این‌گونه تربیت شده‌اند؛ این گربه‌ها بیشتر وقت‌ها نمی‌دانند که با گربه‌های دیگر چگونه رفتار کنند و ارتباط اجتماعی‌شان را فراموش می‌کنند. متأسفانه بیش از نیمی از گربه‌ها در آلمان به‌صورت تکی نگهداری می‌شوند. به‌خصوص این نکته برای تازه‌کارها و حتی برای همه کسانی که گربه خانگی دارند مهم است که گربه‌هایی که در خانه نگهداری می‌شوند دوست ندارند که هشت ساعت یا بیشتر در خانه تنها بمانند و برای صاحبان گربه‌هایی که شاغل هستند بهتر است که گربه دومی هم بخرند.

اگر چند گربه دارید مطمئن شوید که گربه‌ها یکدیگر را دوست دارند یا نه؟ برای اینکه دو گربه در دراز مدت با همدیگر کنار بیایند، سن، جنس، نژاد و مهم‌تر از همه شخصیت گربه‌ها نقش زیادی دارند.

وسایل اولیه برای گربه

وقتی بالاخره برای گرفتن گربه تصمیم‌تان را گرفتید، حالا نوبت این است که وسایل اولیه برای نگهداری گربه‌تان را تهیه کنید. در مرحله‌ اول گربه‌ها به کاسه غذا، کاسه آب، جعبه بستر، بستر و بیلچه برای تمیز کردن جعبه بستر نیاز دارند. همین‌طور برای گربه‌ها اسکرچر و جایی برای خواب راحت خیلی مهم است. برای اینکه هم‌خانه تازه‌تان با خیال راحت پیش شما برسد، به باکس حمل و نقل محکمی نیاز دارید. علاوه بر این برای سرگرم کردن و مشغول کردن بچه‌گربه‌ها اسباب‌بازی خیلی مهم است. به‌خصوص در موقع پوست‌اندازی همه گربه‌ها به نظافت شما نیاز دارند، برای همین نباید وسایل نگهداری از مو و پوست گربه را فراموش کنید. وقتی هر آنچه هم‌خانه چهار دست‌وپادارتان به آن نیاز دارد، تهیه کردید می‌توانید از بودن در کنارش لذت ببرید.

موضوع مشکل و حساس برای صاحب گربه‌ها، به‌خصوص تازه‌کارها، پیدا کردن غذای مناسب برای این پنجه‌مخملی محبوب است. از آنجایی که گربه‌ها ذاتاً گوشتخوار هستند، به مواد غذایی حاوی گوشت زیاد بدون مواد افزودنی مصنوعی نیاز دارند. تغذیه متعادل به هم‌خانه چهار دست‌وپادارتان این امکان را می‌دهد که زندگی سالم و طولانی داشته باشد.

نگهداری گربه برای تازه‌کارها

زندگی با گربه

هیچ چیز بهتر از این نیست که وقتی شب خسته به خانه برمی‌گردید، با پنجه‌مخملی‌ای که خرخر می‌کند روی کاناپه بنشینید. گربه‌ها حیواناتی سازگار با زندگی شهری و زندگی در آپارتمان هستند. گربه‌ها بازیگوش و دوست‌داشتنی هستند، اما همیشه استقلال خاصی را حفظ می‌کنند. آنها خودشان تصمیم می‌گیرند چه زمانی مناسب ناز و نوازش کردن است.

یوهان ولفگانگ فون گوته می‌گوید: «زندگی بدون گربه ممکن است، اما بی‌معنی است.»

همان‌طور که گوته گفته است و احتمالاً هر گربه‌دوستی این را تأیید می‌کند، گربه منفعتی واقعی است. اگر گربه‌ای به شما دلبستگی پیدا کند، می‌تواند مانند مرهمی برای روحتان باشد. گربه خانگی در بسیاری از مواقع ما را به خنده می‌اندازد و خرخر کردنشان تأثیر آرام‌بخشی برایمان دارد. اگر امکانش را دارید، بهتر است گربه‌ای را نگهداری کنید و زندگی‌تان را کمی بهتر کنید.