نگهداری از لاک پشت خانگی صحیح ترین نکات اصولی تغذیه لاک پشت ها و سلامت آنها

نگهداری لاک پشت نیز مهم است. اگر چه لاک پشت ها مانند گربه ‌ها یا سگ‌ ها چندان اهل ناز و نوازش نیستند اما حیوانات خانگی بسیار خوبی به حساب می‌آیند. از آن جایی که عمر لاک پشت ها می‌تواند چندین دهه باشد، باید حتماً پیش از خرید لاک پشت مطمئن شوید که آمادگی این را دارید که مدت طولانی سرپرستی آن را به عهده بگیرید. کارشناسان سایت چارپا و مجله پت ها برای پیدا کردن بهترین روش ها این وطلب را آماده و تهیه نمودند. در نگهداری لاک پشت برای آن که این حیوان خانگیتان را شاد و سلامت در کنارتان نگه دارید، باید برای او خانه تمیز، غذا و بهداشت مناسب فراهم کنید. ضروریات خاص با توجه به نوع لاک پشت ها متفاوت است؛ در نتیجه از پرورش‌دهنده لاک پشت یا پت شاپ نحوه دقیق مراقبت از لاک پشت را بپرسید.

 1. فراهم کردن خانه‌ای مناسب برای لاک پشت
خانه لاک پشت

 1. لاک پشت را در محوطه‌ای قرار دهید که تا حد امکان بزرگ باشد. لاک پشت را در آکواریم شیشه‌ای بزرگی بگذارید. به عنوان قاعده‌ای کلی، در نظر داشته باشید که حجم محوطه نگهداری لاک پشت باید به ازای هر 2.5 سانتی‌متر از لاک حیوان، 38 لیتر باشد. فراموش نکنید که نیاز دقیق این حیوان خانگی به فضا بستگی به نوع و گونه آن دارد. اگر لاک پشت جوانی دارید، باید محوطه‌ای را انتخاب کنید که در دوران بزرگسالی آن نیز بزرگ و کافی باشد.
 • تصور کنید که برای لاک پشت 10 سانتی‌متری جوانتان یک محفظه 150 لیتری خریده‌‌اید. اگر لاک پشت بعداً رشد کند و طول آن 30 سانتی‌متر شود، این محفظه برای نگهداری او بسیار کوچک خواهد بود.
 • محفظه باید دارای پوششی ایمن و محافظ باشد تا مانع از فرار لاک پشت شود.
 • علاوه بر این، لاک پشت های آبی نیاز به آبی با عمق کافی برای شنا هم دارند. عمق آب باید حداقل دو برابر اندازه لاک پشت باشد.
خزه یا خاک در محل نگهداری لاک پشت
 1. کف محفظه نگهداری لاک پشت را با خزه یا خاک بپوشانید. مقدار یکسانی خاک اره و خزه یا شن و خاک را با هم مخلوط کنید. 5 تا 7.5 سانتی‌متر از این ترکیب را در کف محفظه بریزید.
 • از سنگ‌ریزه برای پوشاندن کف محفظه استفاده نکنید. لاک پشت ممکن است سنگ‌های ریز را بخورد و خفه شود.
محل استراحت لاک پشت
 1. محلی برای استراحت لاک پشت تعبیه کنید. یک لایه از شن و خاک یا خزه و خاک اره را در یک قسمت از محفظه بالاتر از سطح کف قرار دهید. در این قسمت برآمده، سنگ‌های نرم و بزرگ رودخانه یا چوب‌های بزرگ قرار دهید تا محل خواب لاک پشت باشد. این ناحیه از محفظه باید خشک باشد و بیرون از آب و بالاتر از آن قرار داشته باشد.
 • شیب ملایمی برای خزه یا خاک و سنگ‌های رودخانه ایجاد کنید تا بالا رفتن از آن برای لاک پشتتان سخت نباشد.
 • از پت شاپ یک جعبه مخفی‌گاه برای مخفی شدن لاک پشت بخرید و در محل استراحت او قرار دهید. لاک پشت چنین نقطه دنجی را برای مخفی شدن دوست خواهد داشت.
 • به خاطر داشته باشید که اگر لاک پشت آبی دارید، آب داخل محفظه باید عمیق‌تر باشد. ارتفاع محل استراحت لاک پشت را دو برابر بیشتر از طول لاک پشت در نظر بگیرید تا از سطح آب بالاتر باشد.
اضافه کردن آب به محل نگهداری لاک پشت
 1. به محفظه آب اضافه کنید. می‌توانید محفظه را با آب لوله‌کشی پر کنید. کلر موجود در آب نباید زیاد باشد. اگر لاک پشت خاکی دارید، آب باید عمق کمی داشته باشد تا زمانی که غرق شد، بتواند سرش را بالاتر از سطح آب قرار دهد.
 • لاک پشت های خاکی ممکن است در آب عمیق غرق شوند. اگر لاک پشت های نوع آبی دارید، مانند لاک پشت برکه‌ای، فراموش نکنید که آب محفظه آن باید حداقل دو برابر بیشتر از طول لاک پشت باشد.
 • می‌توانید یک کیت سنجش کلر از فروشگاه‌های آنلاین یا پت شاپ‌ها خریداری کنید. اگر میزان کلر آب لوله‌کشی بیشتر از 0 بود، محفظه را با آب معدنی پر کنید یا از پت شاپ مادّه کلرزدا خریداری کنید.
لامپ مخصوص خزندگان برای لاک پشت
 1. برای گرم کردن محل استراحت لاک پشت، از لامپ مخصوص خزندگان استفاده کنید. ایجاد یک دمای طیفی که در آن یک سوی محفظه گرم و یک سوی دیگر آن سرد باشد، برای رشد خزنده اهمیت زیادی دارد. یک لامپ رفلکتوری مخصوص خزندگان از پت شاپ خریداری کنید؛ دقت کنید که این لامپ حتماً برچسب نشان‌دهنده مخصوص خزندگان داشته باشد. یک دماسنج در داخل محفظه بگذارید و مطمئن شوید که دمای محل استراحت بین 29 تا 32 درجه سانتی‌گراد باشد.
 • اگر لامپ خزندگانی که خریداری کرده‌اید دارای یک حباب رشته‌ای است، باید حتماً یک لامپ فلوئورسنت UVA/UVB خریداری کنید. نور UV ویتامین D مورد نیاز لاک پشت را فراهم می‌کند و به این ترتیب به جذب کلسیم در بدن او کمک می‌کند. اگر از این لامپ ها ندارید در گروه وسایل سایت چارپا نیز میتوانید جستجو برای وسايل لاکپشت ها داشته باشید.
 • شب‌ها باید لامپ را خاموش کنید اما دمای داخل محفظه نباید به کمتر از 16 درجه سانتی‌گراد برسد. اگر دمای هوای داخل محفظه و دمای آب شب‌ها زیاد سرد است، محفظه را روی یک صفحه گرم‌کننده قرار دهید و یک گرم‌کننده آب از پت شاپ بخرید.
 • بهترین کار این است که حداقل 2 هفته قبل از این که لاک پشت را به خانه بیاورید، محفظه نگهداری او را آماده کنید تا بتوانید دما و دیگر شرایط محیطی را در وضعیت عالی نگه دارید.
فیلتر آب آکواریوم
 1. یک فیلتر برای حفظ تمیزی آب نصب کنید. فیلتری خریداری کنید که حجم درج شده بر روی آن دو برابر حجم آب محفظه باشد. تصور کنید که یک لاک پشت آبی دارید، آن را در یک محفظه 380 لیتری قرار داده‌اید و نیمی از محفظه را با آب پر کرده‌اید. چون محفظه حاوی تقریباً 190 لیتر آب است، از فیلتری استفاده کنید که برای 380 تا 570 لیتر آب ساخته شده است.
 • وقتی در پت شاپ هستید، با فروشنده در مورد خرید فیلتر مناسب مشورت کنید.
 • حتی اگر از فیلتر آب هم استفاده می‌کنید، باید هر روز با یک تور مدفوع و دیگر زباله‌ها را پاک کنید. برای آن که آب تمیز باقی بماند، در محفظه جداگانه‌ای به لاک پشت غذا بدهید.
محفظه ذخیره برای نگهداری لاک پشت
 1. یک محفظه ذخیره جداگانه داشته باشید. زمانی که نیاز به جابجایی لاک پشت دارید، داشتن یک محفظه زاپاس به کمکتان می‌آید. علاوه بر این، باید محفظه اصلی لاک پشت را مرتب تمیز کنید. به همین دلیل نیاز به ظرفی دارید که در آن لحظه لاک پشت را در آن قرار دهید.
 • از آن جایی که این محفظه ذخیره فقط برای استفاده موقت است، نیاز نیست که بزرگ باشد. فقط کافی است که چند اتاقک برای شنا کردن لاک پشت داشته باشد. برای آن که لاک پشت گرم نگهداری شود، زمانی که از محفظه ذخیره استفاده می کنید، لامپ گرمایشی را به این محفظه منتقل کنید.
 • فراموش نکنید که همیشه بعد از دست زدن به لاک پشت، دست زدن به داخل محفظه یا تمیز کردن محفظه، دستتان را بشویید.
 • دیگر راه‌های مراقبتی خاص به نوع لاک پشتتان بستگی دارد. در نتیجه، در مورد الزامات دقیق نگهداری لاک پشت از پرورش دهنده یا پت شاپ سوال نمایید.
 1. غذا دادن به لاک پشت
تغذیه لاک پشت
 1. غذایی برای لاک پشت بخرید که روی آن مناسب برای نوع و گونه لاک پشت شما درج شده باشد. از پت شاپ پلت مخصوص لاک پشت یا غذای کنسروی لاک پشت خریداری کنید. اکثر لاک پشت هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند، هم نیاز به پروتئین حیوانی دارند و هم سبزیجات. غذاهایی که از پت شاپ می‌خرید، بیشتر نیازهای غذایی لاک پشت را تامین می‌کند، در نگهداری لاک پشت اما باید رژیم غذایی او را کامل کنید تا از سلامت این حیوان خانگی اطمینان حاصل کنید.
ماهی و سبزیجات برای لاک پشت
 1. رژیم غذایی لاک پشتتان را با ماهی، بی مهرگان و سبزیجات کامل کنید. برای لاک پشتتان ماهی‌های گوپی یا کپور یخ زده و زنده، ملخ و جیرجیرک تهیه کنید. علاوه بر این، سبزیجاتی مانند کلم برگ، کاهو، قاصدک و هویج را خرد کنید و به غذای لاک پشت اضافه کنید.
 • غذاهایی که به لاک پشت می‌دهید را تغییر دهید تا وعده‌های غذایی او جذاب باشد. 1 یا 2 بار در هفته می‌توانید غذاهایی را که از مغازه تهیه می‌کنید به او بدهید و 1 یا 2 بار در هفته نیز غذاهای خانگی به او بدهید.
 • ماهی‌ها و حشرات زنده می‌توانند باعث تحریک ذهنی لاک پشت شود.
 • برای جلوگیری از خفه شدن لاک پشت، سبزیجات را به قطعاتی کوچک‌تر از دهان لاک پشتتان تقسیم کنید.
غذا دادن به لاک پشت
 1. سه تا چهار بار بار در هفته به لاک پشت غذا بدهید. اکثر گونه‌های لاک پشت هایی که معمولاً به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند، نیاز دارند تا یک روز در میان غذا بخورند؛ اما حتماً این موضوع را با پرورش دهنده لاک پشت یا پت شاپ چک کنید تا مطمئن شوید. این پرورش دهندگان را از سایت چارپا میتوانید به آسانی در گروه خزندگان پیدا کنید. صبح‌ها بهترین زمان برای غذا دادن است زیرا لاک پشت ها صبح زود فعالیت بیشتری دارند. تعیین مقدار دقیق غذا نیاز به کمی مهارت دارد و علم دقیقی نیست.
 • به عنوان قاعده کلی این موضوع را مدنظر قرار دهید که مقداری به لاک پشت غذا بدهید که بتواند در مدت 5 دقیقه آن را بخورد. اولین بار که به آن غذا می‌دهید، با دقت نگاه کنید تا مقدار دقیق دستتان بیاید. لاک پشت ها بر حسب فرصت‌هایی که برایشان پیش می‌آید، غذا می‌خورند؛ به همین دلیل اگر منبع غذایی نامحدود در اختیارشان باشد، می‌توانند بیش از اندازه غذا بخورند.
 • اگر لاک پشت آبی دارید، غذا را مستقیماً در آب او قرار دهید. اگر غذا در آب نباشد، لاک پشت های آبی نمی‌توانند غذا را ببلعند. بعد از 5 دقیقه، غذای اضافه را با یک تور از آب بیرون بیاورید تا آب تمیز بماند.
 • برای لاک پشت خاکی نیز یک ظرف غذا قرار دهید و بعد از 5 دقیقه غذا را بردارید.
پودر کلسیم برای لاک پشت
 1. یک بار در میان در وعده غذایی لاک پشتتان کلسیم قرار دهید. می‌توانید پودر کربنات کلسیم را به صورت آنلاین خریداری کنید و یا از پت شاپ بخرید. مقدار کمی از آن را 1 یا 2 بار در هفته بر روی غذای لاک پشتتان بپاشید تا مطمئن شوید که نیاز او به کلسیم تامین می‌شود.
 • لاک پشت ها برای محکم ماندن لاک خود، که از جنس استخوان است، به کلسیم بسیار زیادی نیاز دارند.
 • اگر لاک پشت آبی دارید، می‌توانید یک سنگ کلسیم کربنات در آب قرار دهید تا آن را بجود.
 1. حفظ سلامت لاک پشت
لاک پشت
 1. مرتب لاک پشت را بررسی کنید تا علائم بیماری را متوجه شوید. هر 1 یا 2 روز در میان، لاک پشت را یک معاینه سریع انجام دهید، مانند زمانی که به او غذا می‌دهید. مطمون شوید که پوست و لاک آن لطیف است و هیچ گونه لکه، تاول یا جوش روی آن وجود ندارد. چشم‌ها، بینی و دهان آن را بررسی کنید تا هیچ گونه ترشحی از آن‌ها نیاید یا تغییر رنگ نداده باشند. هر گونه تعییر غیرعادی در رفتار او را بررسی کنید.
 • لاک پشت ها به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار هستند اما مستعد انواع عفونت، سوء تغذیه و مشکلات چشمی هستند. اگر متوجه علائم نگران‌کننده‌ای مانند نرم شدن یا چرم‌مانند شدن لاک، کدر شدن چشم‌ها و یا تاول بر روی پوست لاک پشت شدید، آن را نزد دامپزشکی ببرید که تجربه درمان لاک پشت ها را دارد.
 • می‌توانید در چارپا به دنبال یک دامپزشک باتجربه در نزدیکی محل سکونتتان باشید یا از پرورش‌دهنده لاک پشت یا پت شاپ اطلاعات دامپزشک آنها را بگیرید.
تور مخصوص تمیز کردن آکواریوم
 1. هر روز با یک تور زباله‌ها را از محفظه بیرون بیاورید. برای آن که آب را تا حد تمیز نگه دارید، هر روز مدفوع لاک پشت، غذاهای باقی مانده و دیگر زباله‌ها را از محفظه بیرون بیاورید. بعد از دست زدن به داخل محظه یا دست زدن به لاک پشت، دستتان را بشویید.
 • لاک پشت ها دارای باکتری سالمونلا هستند که می‌تواند باعث بروز اسهال و استفراغ در انسان شود.
سطح اسیدیته آب
 1. میزان pH، آمونیاک، نیتریت و نیترات آب را هر چند روز یک بار بررسی کنید. یک کیت تست آب آکواریوم از پت شاپ یا فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید. مطمئن شوید که سطح pH آب بین 6.0 و 8.0 باشد یا در بدترین حالت دارای pH خنثی باشد. باید سطح آمونیاک 0، سطح نیتریت کمتر از 0.5 ppm و سطح نیترات کمتر از 40 ppm باشد.
 • لاک پشت آب می‌خورد و به همین دلیل حتماً باید آب را تست کنید و آن را تمیز نگه دارید. اگر pH آب متعادل نیست، یک عامل متعادل کننده pH از پت شاپ خریداری کنید. اگر سطح آمونیاک، نیترات یا نیتریت بالا است، آب را عوض کنید و فیلتر جدید و بهتری در آن قرار دهید.
عوض کردن آب آکواریوم
 1. 25 درصد از آب آکواریوم را به صورت هفتگی عوض کنید. از یک سطل یا یک لوله انتقال آب استفاده کنید و یک چهارم آب داخل محفظه را بیرون بیاورید و دور بریزید. سپس به همان مقدار، آب تازه‌ای به داخل محفظه انتقال دهید.
 • آب حاوی باکتری‌های مفید است؛ تا جای ممکن از عوض کردن کامل آب خودداری کنید.
تمیز کردن آکواریوم
 1. هر 3 هفته یک بار محفظه را تمیز کنید. لاک پشت را در محفظه ذخیره‌ای که دارید قرار دهید تا بتوانید محیط اصلی نگهداری حیوان را تمیز کنید. یک چهارم آب یا یک دوم از آب را نگه دارید و مابقی را به همراه خزه یا خاک کهنه بیرون بریزید. سپس سنگ‌ها، جعبه مخفی‌گاه و درون محفظه را به کمک 1 پیمانه وایتکس و 10 پیمانه آب گرم تمیز کنید.
 • کل محفظه و لوازم جانبی را بشویید و اطمینان پیدا کنید که هیچ اثری از وایتکس باقی نمانده است. بعد از آن که کل محفظه و لوازم جانبی را به طور کامل آبکشی کردید، محل زندگی لاک پشت را دوباره نظم دهید و آن را با آب پر کنید.
 • بعد از شستن محفظه، دستتان را حتماً بشویید و سینک یا وان را با وایتکس ضدعفونی کنید. به یاد داشته باشید که لاک پشت ها میکروب‌هایی دارند که می‌توانند انسان را مریض کنند.