مهمترین بیماری های شایع در گربه ها را بشناسیم!

تقریبا شش ماهی میشد که یه بچه گربه رو از سایت شیپور از کسی که برای واگذاری اون آگهی کرده بود گرفته بودم. همیشه دلم می خواست یه حیوان خانگی داشته باشم. واسه همین چند ماه قبل تصمیم گرفتم یه گربه کوچولو بیارم توی خونه ام و همین فکر باعث شد شروع کنم به جستجوی مراکز خرید و فروش یا واگذاری حیوانات خانگی. تا اینکه توی جستجوهای اینترنتیم، به مطلبی با عنوان ” آیا حیوان خانگی تنهایی ام را پر می کند” برخوردم که بلاگ شیپور منتشر کرده بود.

Fleas carry the bacteria that cause cat-scratch fever, so if your kitty is flea-free, you should be in the clear.

اونجا بود که فهمیدم یکی از بهترین مراکز مبادله حیوانات خانگی، همین شیپوره و این طوری شد که در کمتر از چند روز من صاحب یه گربه ملوس و کوچولو شدم. ولی بعد از سه چهار ماه دچار مشکل آنفولانزا شد.

فورا ماجرا رو برای برادرم که دامپزشکه تعریف کردم. اونم ضمن راهنمایی های مفید، یه سری مطالب ارزشمند در مورد بیماری های شایع در گربه ها برام ایمیل کرد، تا شناخت بهتری از حیوان خانگی ام داشته باشم.

بعد از این قضیه،منم تصمیم گرفتم اینجا چندتا بیماری مهم و شایع در گربه ها رو معرفی کنم تا کسانی که میخوان مثل من یه گربه دوست داشتنی بخرن یا به عنوان حامی ازش نگهداری کنن، آگاهی بهتر و کاملی از حیوانشون داشته باشن.

برادرم در ابتدا توضیح داده بود که، گربه‌هاي اهلي به بيماريهاي ويروسي و باكتريايي مختلفي حساس هستن. اما خوشبختانه بسياري از بيماريهاي رايج و متداول گربه‌ها میتونه به وسيله يه برنامه واكسيناسيون منظم، كنترل بشه. ضمن اینکه باید حواسمون باشه گربه‌ها میتونن به انگلهاي خارجي مثل كنه‌ها، كك‌ها و جربها آلوده بشن.

اما در کل، چند تا بیماری وجود داره که بین گربه های خانگی خیلی شایعه:

۱٫عفونت دستگاه تنفسي فوقاني: این يه بيماري متداول گربه‌هاست که البته گاهي اوقات به ويژه درگربه‌هاي جوان و بچه گربه‌ها، میتونه مرگ‌آفرين باشه  .

۲٫پان لوكوپني يا تورم روده عفوني: يه بيماري بسيار مسري و در اكثر موارد مرگ‌آوره كه با يه شروع ناگهاني و بروز علائم معده‌اي ـ روده‌اي مثل استفراغ و اسهال همراهه. واكسيناسيون تنها راه مؤثر براي كنترل اين بيماري خطرناكه.

۳٫لوسمي ويروسي گربه‌ها: یه بیماری خیلی مسريه و از طريق تماس مستقيم از گربه ای به گربه دیگه منتقل میشه. يه گربه آلوده به ويروس عامل اين بيماري، ممكنه علائم مختلفي مثل كسالت، از دست دادن وزن، تب و كم‌خوني رو نشان بده. گربه مبتلا، قبل از بروز علائم میتونه بيماري رو به ساير گربه‌ها انتقال بده. واكسيناسيون و جلوگيري از تماس با گربه‌هاي آلوده در كنترل این بيماري مؤثره

۴٫يك بيماري رايج و مهم ديگه بین گربه ها، تورم عفوني صفاقه. اگرچه اين بيماري، مسريه، با اين حال به نظر میرسه كه بعضی گربه‌ها يه ايمني طبيعي و ذاتي نسبت به اون پيدا مي‌كنن. گربه آلوده به عامل اين بيماري ممكنه يه ناقل، بدون نشان دادن علائم باشه. واكسيناسيون در این مورد هم توصیه میشه.

۵٫توکسوپلاسموز:  این بیماری از جمله مهمترين آلودگيهاي انگلي داخلي گربه محسوب میشه كه به وسيله يك تك ياخته به نام توكسوپلاسما گوندي بوجود میاد.

این انگل در گربه‌هاي بالغ باعث ايجاد علائم مغزي همانند عدم تعادل و تلوتلو خوردن میشه و در گربه‌هاي جوان باعث علائم حاد تنفسي میشه.  اين بيماري میتونه از طريق مدفوع گربه به انسان منتقل بشه. براي مقابله با این اتفاق بايد از داروهاي ضدعفوني‌كننده قوي براي تميز كردن محل توالت گربه، استفاده و بسترش روزانه تعويض بشه. همچنین باید جلوي شكار كردن گربه گرفته بشه و در ضمن هيچ نوع گوشتي (مگه گوشت ماهي) رو بدون پختن نباید به گربه داد.

۶٫نارسایی کلیه: این ناراحتی در گربه های سالخورده مشاهده میشه. برای جلوگیری از این بیماری باید گربه از رژیم غذایی متعادل که شامل مایعات زیاد و غذاهای نیمه خشک هست، استفاده بکنه.

۷٫التهاب ملتحمه چشم: یکی از بیماری های حیوانات گربه سان هست که علائمش قرمزی و تورم غشای چشمه.

۸٫آنفولانزا: این عفونت توسط باکتری ها و ویروس ها ایجاد میشه و با علائمی مثل تب، بی حالی، بی اشتهایی و حتی استفراغ بروز پیدا میکنه. برای درمان این بیماری متداول، باید مقدار زیادی مایعات و آنتی بیوتیک مصرف بشه.

۹٫کرم: یکی از مریضی های شایع گربه ها، کرم هست که متنوع و گوناگونه. در این مورد میشه به کرم شلاقی، کرم نواری، کرم قلاب دار و کرم قلب اشاره کرد. از این بین کرم قلب نیاز به توجه ویژه داره چون می تونه کشنده باشه. ولی سایر کرم ها با مصرف چند تا قرص، درمان میشه.

۱۰٫کرم ریز گوش: این کرم ها انگل هایی هستن که توی کانال گوش گربه زندگی می کنن. در صورت درمان نشدن این مریضی، گربه مبتلا به بیماری عفونت باکتریایی میشه. در موارد حادتر ممکنه گربه کر بشه. از علائم این بیماری، خارش زیاد و غیر طبیعی گوش و تکان دادن متناوب سر هست.

۱۱٫دیابت: دیابت در زمان کمبود انسولین رخ میده و کاملا مثل دیابت در انسان هاست. توی این بیماری، گربه باید زیر نظر دامپزشک باشه.

۱۲٫عفونت دستگاه ادراری: عفونت دستگاه اداری توی گربه های نر خیلی شایع تر از گربه های ماده است. بیماری های مثانه خیلی خطرناکه و مسدود شدن مجرای ادرار می تونه کشنده باشه. علائم عفونت دستگاه ادراری شامل دیده شدن خون توی ادرار، تکرر ادرار و اجتناب از ادرار در بستر خاکه.

۱۳٫یه سری بيماري ها هم هست كه توی شرايط غيربهداشتي، ممكنه گربه خانگي بهش مبتلا بشه. در این مورد میشه آلودگي به انگلهاي خارجي مثل كك‌ها، جربها، كنه‌ها و همچنين بروز عفونتهاي قارچي رو نام برد كه در نتیجه اين آلودگيها خارش، موريختگي، التهاب پوست و همچنين جراحات ثانويه پوست ناشي از خارش اوليه ممكنه رخ بده.

بهترين وكارآمدترين راه پيشگيري از وقوع اين چنين آلودگي هايي رعايت بهداشت مو و پوست حيوان، شانه كردن مداوم موها و شستن اوناست.

آگاهی از این بیماری ها، باعث شد من به حالات گربه ام و محل زندگی و نوع خوراکش حساس تر بشم. ضمن اینکه بیماری آنفولانزا گربه ام رو بعد از پیدا کردن آدرس چند تا مرکز دامپزشکی از طریق مطلب  “مهمترین لیست موردنیاز برای حیوانات خانگی” و مراجعه به دامپزشک، به سرعت درمان کردم.