مشکلات نگهداری از گربه

بزرگ‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی که در زندگی با گربه نمایان می‌شوند، پاک نبودن، خراشیدن مبلمان و وسایل یا کاغذ دیواری است. اغلب صاحبان گربه در برابر این کارها دیگر درمانده شده‌اند. گربه جعبه بستر و اسکرچر دارد، دوست‌شان هم دارد… پس چرا این گونه رفتار می‌کند؟ در واقع دلایل زیادی وجود دارد. هیچ گربه‌ای از عمد یا برای آزار صاحبش این کار را انجام نمی‌دهد. گربه‌ها به کار نادرست آگاهی ندارند، بلکه همیشه طوری رفتار می‌کنند که به نظرشان درست و مناسب است. دلایل رفتار اشتباه می‌تواند استرس، محل اشتباه اسکرچر یا جعبه بستر، بی‌حوصلگی یا تجاوز به حریم شخصی‌اش باشد. برای برخی از افراد گربه حیوان خانگی مناسبی نیست.

گربه صبحدم و شب فعال است، او قفسه‌ها را می‌گردد، رفتاری همانند دنبال شکار رفتن از خود نشان می‌دهد و هر چیزی را که می‌شود در خانه با آنها بازی کند امتحان می‌کند. کسی که تصور کرده است گربه حیوانی است که خرخرکنان و به صورت تزئینی کنار پنجره دراز می‌کشد، می‌تواند به‌راحتی با رفتار کاملاً طبیعی گربه هم آشفته شود.

گربه‌ها غالباً وقتی سرزنش می‌شوند، عقب‌نشینی می‌کنند. در حقیقت گربه از یک طرف سعی می‌کند تأیید مثبت صاحبش را بگیرد و از طرف دیگر از درگیری مجدد جلوگیری می‌کند. خیره شدن تهدیدآمیز و پرهیز از نگاه به حریف عنصر بسیار مهمی در ارتباط با گربه‌هاست. گربه با اجتناب از ارتباط چشمی سعی می‌کند تنش‌ها را از بین ببرد.

در واقع، تنبیه و سرزنش کردن به‌ندرت مشکلات گربه را برطرف می‌کند. مجازات‌ها استرس گربه را افزایش می‌دهد، در نتیجه او نمی‌داند چگونه باید کاری را انجام بدهد و اگر زمان آن نامناسب باشد، حتی نمی‌فهمد که برای چه چیزی مجازات شده است. نمی‌شود برای گربه‌ای توضیح یا نشان داد که بابت چه چیزی تنبیه شده است. مهم‌تر و معقول‌تر این است که دلیل رفتار اشتباه گربه را بفهمید و آن را برطرف کنید.

پاک نبودن و رفتار علامت‌گذاری:

گربه‌ها به خودی خود حیواناتی بسیار تمیز هستند. بنابراین همیشه دلیلی بر پاک نبودن آنها در آپارتمان وجود دارد. اگر گربه‌ای که پاک نیست را تنبیه کنید، کمکی به حل مسئله نمی‌کند، بلکه برعکس، فقط استرس گربه را افزایش می‌دهد و شرایطی را فراهم می‌کند که گربه به دنبال مکان‌های پنهانی بگردد.

دلایل احتمالی پاک نبودن:

جعبه بستر در مکان نامناسبی قرار دارد؛ به‌عنوان مثال در راهرویی که مدام کسی از کنارش رد می‌شود یا نزدیک محل غذا خوردنش است.

پوشش روی جعبه بستر یا اندازه‌اش را دوست ندارد یا جعبه بستر با مواد شیمیایی تمیز می‌شود که گربه بویش را دوست ندارد.

گربه یک جعبه بستر برای ادرار و یک جعبه بستر برای مدفوعش می‌خواهد.

در یک خانه چند گربه نگهداری می‌شود و گربه از جعبه بستر اشتراکی خوشش نمی‌آید.

جعبه بستر به‌ندرت تمیز می‌شود و بوی خوبی نمی‌دهد.

گربه‌های عقیم‌نشده قلمرو خودشان را از سن 6 تا 9 ماهگی با ادرار علامت می‌زنند؛ عقیم کردن در این حالت تنها راه مطمئن برای جلوگیری از این کار است.

مشکلات نگهداری از گربه

گربه‌ای که دچار عفونت مثانه شده باشد، مجبور است به‌موقع خودش را به جعبه بستر برساند که این کار برایش سخت است و حتماً باید به دامپزشک مراجعه شود.

گربه توسط گربه دیگری تحت استرس زیادی است یا خانه بسیار شلوغ است. او سعی می‌کند با علامت‌گذاری فضاهای آزاد و محل‌هایی امن برای موقع عقب‌نشینی جایی برای خودش داشته باشد. همچنین اسباب‌کشی، ساعت کار طولانی‌تر صاحبش، تغییر مدل آپارتمان یا تولد نوزاد می‌توانند منجر به چنین استرسی شوند. ترس هم منجر به ناپاکی می‌شود و گربه سعی می‌کند از طریق بو احساس امنیت و آشنایی بیشتری داشته باشد. در این حالت گربه مکان‌های مورد علاقه‌اش را علامت می‌زند؛ مانند صندلی مورد علاقه یا بالش محل خوابش.

برخی از گربه‌ها به بوی ماده شوینده‌ای که برای شستن پتو یا فرش‌شان استفاده می‌شود، واکنش نشان می‌دهند. آنها این بوها را با بوی ادرارشان می‌پوشانند. برای انسان دشوار است که تشخیص دهد چه بویی گربه را آزار می‌دهد.

اگر گربه به طور ناگهانی از جعبه بسترش استفاده نکند، ممکن است که از چیزی به‌شدت ترسیده باشد. در این حالت فقط جعبه بستر جدید به گربه کمک می‌کند.

مشکلات نگهداری از گربه

گربه پیر است و کنترل ادرارش را ندارد.

گربه هنوز خیلی کوچک است و موقع بازی کردن فراموش می‌کند که این کار چقدر ضروری است یا هنوز به محل جعبه بسترش عادت نکرده است.

اگر گربه به طور مداوم از مکان خاصی استفاده می‌کند، کم وقت‌گیرترین کار این است که جعبه بسترش را در آن مکان قرار دهید.

خراشیدن ناخوشایند:

گربه‌ها باید برای تیز و تمیز نگه داشتن ناخن‌هایشان جایی را بخراشند. بنابراین تهیه اسکرچر یا تخته خراش برای گربه‌های خانگی ضروری است. با این حال بسیاری از گربه‌ها کاغذ دیواری یا مبلمان را برای خراشیدن مناسب می‌بینند. گربه‌ها علاوه بر اینکه پنجه‌های خود را با خراشیدن مرتب می‌کنند، از علامت‌های خراشیده هم برای مشخص کردن قلمرویشان استفاده می‌کنند. این مسئله بیشتر در گربه‌های خانگی دیده می‌شود.

مشکلات نگهداری از گربه

گربه می‌تواند یاد بگیرد چه جایی را اجازه دارد یا اجازه ندارد بخراشد. با این حال توافق با گربه در مورد محل‌های خراش مناسب مدتی طول می‌کشد. به‌خصوص اگر گربه کوچکی دارید، رد روند تربیتش روی مبلمان و دیوارها دیده می‌شود. شما باید به‌عنوان صاحب گربه با این چیزها کنار بیایید.

گربه‌ها معمولاً جاهای مورد علاقه‌شان را برای خراشیدن انتخاب می‌کنند؛ یک سطح خاص یا مکان خاص در آپارتمان. اگر اسکرچر گربه را در این مکان قرار دهید، احتمال استفاده گربه از آن افزایش پیدا می‌کند. اگر شکل اسکرچر برای گربه جذاب باشد، مثلاً جایی برای دید زدن، محل گرم و نرمی برای خوابیدن داشته باشد یا به اندازه کافی محکم و بزرگ باشد، گربه از آن استفاده می‌کند. بسیاری از گربه‌ها علاقه دارند کنار درها را علامت‌گذاری کنند. گذاشتن یک تخته خراش کوچک در این جاها بسیار مفید است. گربه‌ها از خراشیدن برای کاهش استرس‌شان استفاده می‌کنند؛ مثلاً وقتی منتظر غذایشان هستند یا پرنده غیرقابل دسترسی پشت پنجره بال بال می‌زند.

مشکلات نگهداری از گربه

اگر گربه مبل یا وسیله خاصی را می‌خراشد، پارچه‌ای با بوی لیمو یا منتول می‌تواند بازدارنده باشد. در هر مورد باید دلیل خراشیدن را بفهمید، سرزنش گاهی اوقات می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و باعث شود گربه برای جلب توجه این کار را بکند.

مشکلات نگهداری از گربه

منبع:

https://www.tierfreund.de/probleme-mit-der-katze/