مراقبت صحیح از گربه‌ها پس از جراحی

 • یادداشت کردن دستورالعمل‌های دامپزشک
 • آماده کردن جای بیمار
 • بهبودی زخم‌های گربه
 • پانسمان
 • تغذیه گربه بعد از عمل
 • حرکت گربه

عمل جراحی تمام شده است! در هر حال این یک تجربه سرنوشت‌ساز و مهم برای پنجه مخملی‌‌تان بوده است که قطعاً برای بهبودی‌اش باید انجام می‌شد. بعد از عمل جراحی، گربه‌تان احتمالاً از عمل و بیهوشی بسیار خسته شده است. حالا نوبت شماست. دوست دارید دوران نقاهتش تا حد ممکن بدون دردسر و خوشایند سپری شود؟ با راهنمایی زیاد برای مراقبت‌های پس از عمل، گربه‌تان به سرعت می‌تواند دوباره روی پاهایش بایستد.

این نکته مهم است که در هر مرحله به مشکلی برخوردید، حتماً از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید. به عنوان صاحب حیوان خانگی می‌توانید نفس راحتی بکشید: گربه شما به خوبی از این عمل جان سالم به در برده است و حالا شما می‌توانید گربه خود را از کلینیک دامپزشکی تحویل بگیرید و به مراقبت از آن در خانه ادامه دهید. این عمل برای گربه شما اتفاقی غیرمعمول بود. اکنون او نه تنها به استراحت زیادی نیاز دارد، بلکه به حمایت شما نیز نیاز دارد تا زودتر خوب شود.

گربه‌ها معمولاً پس از بیهوشی خواب‌آلود می‌شوند. بازسازی کامل ممکن است مدتی طول بکشد. حتی تا 24 ساعت بعد از عمل گربه‌ها ممکن است تلوتلو بخورند، چون هماهنگی بدن بعد از بیهوشی به‌خوبی عمل نمی‌کند. در این مرحله حالت تهوع و استفراغ می‌تواند اتفاق بیفتد.

اگر می‌توانید در طول دوران نقاهت چند روزی در خانه بمانید و با عشق و علاقه از گربه‌تان مراقبت کنید. اگر خودتان نمی‌توانید، از شخص دیگری که برای گربه‌تان آشناست بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

مراقبت صحیح از گربه‌ها پس از جراحی

یادداشت کردن دستورالعمل‌های دامپزشک

برای این کار، موقعی که برای آوردن گربه خود می‌روید، دفترچه‌ای همراه خود داشته باشید و موارد زیر را حتماً یادداشت کنید تا نیازی نباشد هر بار برای جواب هر کدام با دامپزشک خود تماس بگیرید:

 • بعد از جراحی چه دارویی باید به گربه‌ام بدهم؟ چند بار در روز و چه مقدار؟
 • چه زمانی گربه‌ام می‌تواند غذا بخورد یا آب بنوشد؟
 • جای زخمش چقدر طول می‌کشد تا خوب شود؟
 • پانسمانش را چند وقت یک بار باید عوض کنم؟
 • بخیه‌هایش از چه نوعی هستند؛ جذب می‌شوند یا نیاز به کشیدن دارند؟
 • زمان معاینه بعدی چند روز دیگر است؟

آماده کردن جای بیمار

از آنجایی‌ که گربه‌ها در طول بیهوشی در حفظ دمای بدن خود مشکلاتی دارند، بعد از به هوش آمدن به گرما نیاز دارند. در خانه به این نکته توجه کنید که گربه‌تان سردش نباشد. در اولین ساعت‌های بعد از عمل گربه‌تان می‌تواند در سبد حمل و نقل گرم و نرمش که در بهترین حالت با پتویی که بویش برایش آشناست بماند. برای بعداً بهتر است روی زمین جای تمیز و گرم و نرمی برایش آماده کنید، چون هنوز نمی‌تواند روی پاهایش مطمئن بایستد. برای گرمای بیشتر می‌توانید کیسه آب گرم در بسترش قرار دهید، فقط حواستان باشد که زیاد گرمش نشود. می‌توانید روی پتو ملحفه تمیزی بیندازید و چند وقت یک بار آن را عوض کنید.

جعبه بستر گربه را در نزدیکی‌اش قرار بدهید. اگر اجازه دارد آب و غذا بخورد ظرف آب و غذایش را در دسترش گربه قرار دهید تا در چند روز اول بعد از عمل راحتی‌اش را فراهم کنید. البته بهداشت بعد از عمل خیلی مهم است، بنابراین بعد از هر بار استفاده از جعبه بستر آن را تمیز کنید، چون نباید میکروب وارد زخم شود.

اگر در خانه حیوان خانگی دیگری یا بچه‌های کوچک دارید، توصیه می‌شود پس از عمل از نظر مکانی آنها را از گربه‌تان دور نگه دارید، چون پنجه مخملی تازه جراحی‌شده نیاز به استراحت و آرامش دارد و حالا علاقه‌ای به بازی با حیوانات دیگر یا بچه‌ها را ندارد، زیرا این کار می‌تواند برایش استرس ایجاد کند و بهبود زخم‌ها را به خطر بیندازد. همچنین برای کودکان کوچکی که ممکن است بخواهند با گربه بازی کنند یا او را نوازش کنند دقیقاً توضیح دهید که گربه طی چند روز آینده به استراحت زیادی نیاز دارد.

بهبودی زخم‌های گربه

اگر گربه شما بخیه خورده است، مراقب باشید و به دقت آن را چک کنید. در صورت مشاهده قرمزی، تورم، ترشح یا خونریزی به دامپزشک اطلاع دهید. بخیه‌ها معمولاً بعد از ده روز کشیده یا جذب پوست می‌شوند. به‌طور طبیعی هنگامی که زخم گربه به‌خوبی بهبود یافته است و دیگر باز نمی‌شود، گربه شما می‌تواند به فضای باز برود.

پانسمان

مراقبت صحیح از گربه‌ها پس از جراحی

پانسمان می‌تواند گربه را اذیت کند. بسیار مهم است که شما پانسمان را خشک نگه دارید تا به پوست آسیب نرسد. گربه‌هایی که پانسمان دارند نباید در فضای بیرون از خانه بروند، چون ممکن است با خراش، آلودگی یا رطوبت به پانسمان آسیب برسد. به تغییر رنگ، بوی نامطبوع، ورم قسمت بالا یا پایین پانسمان، لنگیدن یا درد توجه کنید. اگر این علائم را دیدید، حتماً با دامپزشک مشورت کنید.

تغذیه گربه بعد از عمل

بعد از اینکه گربه به هوش آمد ممکن است بلافاصله غذا نخورد. بیهوشی اغلب باعث حالت تهوع می‌شود. همین که گربه بتواند دوباره به‌صورت هماهنگ حرکت کند و کاملاً بیدار شود، می‌تواند غذا بخورد. گربه ممکن است برای روزهای بعد از جراحی رژیم غذای خاصی نیاز داشته باشد. این که دقیقاً چه وقت گربه شما مجاز به خوردن دوباره است به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما بهتر است ابتدا یک وعده غذای کوچک به او بدهید، سپس یک ساعت استراحت کنید و سپس یک وعده کوچک دیگر.

حرکت

حتی برای فعال‌ترین گربه‌ها هم استراحت و بهبودی بعد از عمل جراحی بسیار مهم است. بعد از عمل تا مدتی اطمینان حاصل کنید که گربه از نظر جسمی فعالیت نکند، چون هر فعالیتی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد، برای همین سعی کنید گربه خود را آرام نگه دارید. بسیاری از گربه‌ها بعد از عمل کمی ناآرام هستند و به گوشه‌های تاریک و آرام پناه می‌برند، مثلاً زیر کاناپه. پس برای احتیاط بهتر است آنجا را هم به‌طور کامل جاروبرقی بکشید و تمیز کنید.

مراقبت صحیح از گربه‌ها پس از جراحی

اگر این مقاله برایتان جالب بود، شاید علاقه‌مند به خواندن این مقاله‌ها هم باشید:

 • غذای گربه پس از عمل جراحی
 • کدام نژاد گربه‌ها برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند؟
 • نگهداری گربه برای تازه‌کارها