محبوب‌ترین نژاد گربه

نژاد مو کوتاه بریتانیایی محبوب‌ترین نژاد گربه است که برای چندین دهه در جایگاه اول قرار دارد. چه رنگ نقره‌ای- تاببی، چه رنگ سفید یا رنگ آبی همیشه جزو گربه‌های محبوب هستند. اگر دنبال گربه‌ای هستید که با شخصیت آرام و متعادل خود خانواده شما را کامل کند، گربه اصیل مو کوتاه بریتانیایی با خز مخملی مناسب شماست. همزیستی با گربه مو کوتاه بریتانیایی نقش گرفته از فراغت خاطر، شکیبایی و نیاز به توجه است. ما در این مقاله اطلاعات مفیدی را درباره این نژاد گربه به شما ارائه می‌کنیم.

محبوب‌ترین نژاد گربه
  • تاریخچه
  • شکل ظاهری
  • شخصیت
  • نگهداری و آموزش
  • تغذیه
  • بیماری
  • منابع

تاریخچه:

رومی‌ها پرورش گربه مو کوتاه بریتانیایی را شروع کردند. آنها گربه‌ها را با خود به بریتانیای کبیر بردند، جایی که گربه‌ها به دلیل موقعیت جداشده جزیره و آب و هوا به مرور زمان به نژاد موفقی تبدیل شدند. هریسون ویر گربه‌دوست نژادی سنتی را به وجود آورد. از اوایل سال 1971، گربه‌های مو کوتاه بریتانیایی از اولین نمایش گربه‌ها در کاخ کریستال لندن به شوق آمده بودند. با جفت‌گیری با گربه‌های پرشین و چارتروکس ظاهر این نژاد کمی جمع و جورتر و خزش پرپشت‌تر شد. با این حال بعد از جنگ پرورش در این جزیره آنقدر کاهش یافته بود که برای نجات نژاد مو کوتاه بریتانیایی مجدداً با نژاد چارتروکس جفت‌گیری شد. موفقیت انگلیسی‌ها در پرورش این نژاد باورنکردنی بود، زیرا گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی در طول سال‌های زیادی به محبوب‌ترین نژاد گربه تبدیل شد.

شکل ظاهری:

.گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی جثه‌ای متوسط تا بزرگ دارد. با خز مخملی، سر بزرگ گرد و صورت جمع و جور آدم را یاد خرس عروسکی می‌اندازد. مو کوتاه بریتانیایی خز کاملاً خاص و پرپشتی دارد. بدن قدرتمندش روی پاهای کوتاه و تنومند با پنجه‌هایی قوی قرار می‌گیرد و دم نسبتاً کوتاهی دارد. سر گِردش روی گردن کوتاه و کاملاً تنومندش نشسته است و سینه‌ای پهن دارد. گوش‌های کوچک این نژاد گربه از هم فاصله دارند و بین پهن و نسبتاً کوچکی دارد. بسته به رنگ خز رنگ چشم‌های گربه مو کوتاه بریتانیایی می‌تواند طبق استاندارد نارنجی، آبی، زرد، سبز و مسی باشند. به طور مثال گربه آبی بریتانیایی با چشم‌های زرد درخشان ظاهری بسیار زیبا و چشمگیر دارد.

محبوب‌ترین نژاد گربه

شخصیت:

گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی جالب‌ترین شخصیت را بین گربه‌های خانگی دارد. شتابزدگی و عصبانیت با او غریبه و گربه‌ای دوست‌داشتنی است. همیشه به دنبال نزدیک شدن با انسان‌هاست و می‌تواند ارتباط خوبی با آنها برقرار کند. مو کوتاه بریتانیایی یک گربه خانوادگی واقعی است و علاقه دارد، مانند هر گربه خانگی دیگری، در طبیعت بازی کند. اگر فرصتش هم پیش بیاید، می‌تواند موش بگیرد. با این حال بازی با اسباب‌بازی‌های مناسب هم به همان اندازه برایش خوب است. او نوازش کردن را دوست دارد و شما هم به خاطر خز مخملی‌اش علاقه دارید او را نوازش کنید. مو کوتاه به نسبت بقیه گربه‌ها کمتر از آب می‌ترسد. بنابراین علاقه زیادی به چک کردن شیر آلات، لیوان‌های پر و سایر منابع آب دارد. البته این در مورد حمام کردن این گربه صدق نمی‌کند و حرکت دادن این گربه برای حمام کار سختی است. اما می‌توانید در فاصله بین دو حمام خز کثیف یا خاکی‌اش را با پارچه مرطوب پاک کنید. او بدون هیچ مشکلی با حیوانات خانگی دیگر کنار می‌آید. این نژاد تحمل استرس بسیار بالایی دارد. صاحب‌نظران با دلیل و مدرک می‌گویند که رنگ خز مو کوتاه بریتانیایی در شخصیت این نوع نژاد گربه تأثیر می‌گذارد. گربه‌های کرم رنگ نوازش‌دوست، گربه‌های دو رنگ روحیه بالا، گربه‌های آبی خوددار و گربه‌های قرمز مهربان هستند. به صورت کلی شخصیت مو کوتاه به واسطه مهربانی‌اش از دیگر نژادها متمایز است.

محبوب‌ترین نژاد گربه

نگهداری و آموزش:

گربه مو کوتاه بریتانیایی گربه خانگی ایده‌آلی برای آپارتمان است. او به رابطه صمیمانه‌ای با صاحب دو پای خود نیاز دارد و عاشق زندگی با انسان‌ها و حیوانات خانگی دیگر است. نیازی نیست که بیرون از خانه برود تا احساس خوبی داشته باشد. مو کوتاه بریتانیایی سالم می‌تواند 12 تا 15 سال عمر کند.

خز مو کوتاه بریتانیایی باید به طور منظم برس زده شود. با کمی احساس و مهارت این کار می‌تواند به شکل آیین پیوند اجتماعی تبدیل شود که از نظر احساسی هم برای گربه هم برای صاحبش خوب است.

آموزش مو کوتاه بسیار آسان است. اگر گربه‌تان را از پرورش‌دهنده معتبری خریده باشید، آنها از والدین و بچه‌گربه به‌خوبی نگهداری می‌کنند و بچه‌گربه را اجتماعی بار می‌آورند. بنابراین بچه‌گربه‌ها می‌توانند با قوانین و عادت‌های خانوادگی خودشان را سازگار کنند. با کمی آموزش بچه‌گربه مو کوتاه بریتانیایی می‌تواند به سرعت و بدون مشکل تربیت شود. بزرگ شدن بچه‌گربه مدت طولانی و گاهی تا دو سال طول می‌کشد.

محبوب‌ترین نژاد گربه

تغذیه:

گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی هم مثل بقیه گربه‌ها باید غذای با کیفیت بالا همراه با مقدار زیادی گوشت تازه، پروتئین سالم و کمی محصولات جانبی گیاهی بخورد. این پنجه‌مخملی‌ها به دلیل ماهیت آرام خود دارای اضافه وزن هستند. بنابراین، شما باید رژیم غذایی سالم و متعادلی را برایشان در نظر بگیرید. اگر گربه شما در آپارتمان زندگی می‌کند و تحرک کمی دارد، نسبت به گربه‌ای که در فضای باز بازی می‌کند، به انرژی کمتری نیاز دارد. در نتیجه حجم غذای کمتری باید دریافت کند. یک غذای گربه با کیفیت تمام مواد مغذی مهم مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی را برای گربه شما تأمین می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که غذای گربه طعم‌دهنده‌ها، رنگ‌ها و مواد نگهدارنده مصنوعی نداشته باشد.

محبوب‌ترین نژاد گربه

اگر سن گربه‌تان زیاد است و اضافه وزن دارد یا به برخی از مواد تشکیل‌دهنده خوراکی‌ها حساس است، حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید. گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی می‌تواند هم از غذای خشک و هم از غذای مرطوب مخصوص گربه‌ها استفاده کند.

بیماری:

هیکل قدرتمند مو کوتاه بریتانیایی به استخوان‌ها و مفاصل فشار می‌آورد. به طور کلی، هیچ گربه‌ای از بیماری در امان نیست. برخی از گربه‌های مو کوتاه‌ از خویش پیوندی شدید (یا تولید مثل بین خودی) آسیب می‌بینند و این مسئله می‌تواند منجر به بیماری‌های نقص ایمنی و کوتاه شدن طول عمر شود. در گربه‌های این نژاد یک نقص ژنتیکی شایع است که می‌تواند منجر به نوعی مرگ قلبی ناگهانی حتی در سنین جوانی و همچنین بیماری کلیوی شود.

محبوب‌ترین نژاد گربه

منابع:

https://www.fressnapf.de/magazin/katze/rassen/britisch-kurzhaar

https://www.zooroyal.de/magazin/katzen/katzenrassen/britisch-kurzhaar