غذای مناسب گربه‌های خانگی

گربه‌های خانگی همیشه باید امکان دسترسی به غذا را داشته باشند، بدون اینکه واقعاً برای به دست آوردن آن مجبور به حرکت باشند. گربه‌های خانگی ما در خانه هنوز هم حیوانی دنده هستند. در گذشته گربه خودش غذایش را تهیه می‌کرد، منوی غذایی‌اش عمدتاً شامل مهره‌داران کوچک بود و سهمیه تخمینی روزانه‌اش ده تا موش بود. یک وعده غذایی موش شامل: گوشت تازه، فیبر، ویتامین و محتوای سبزیجات در معده طعمه که نباید آن را نادیده گرفت. البته الان شرایط خیلی فرق کرده است. در این مقاله می‌خوانیم:

  • نگهداری در خانه در مقابل فضای باز
  • غذای مناسب برای گربه‌های خانگی
  • اجزای مهم غذای مناسب گربه‌ها
  • چند قانون طلایی در مورد غذا خوردن گربه‌ها
غذای مناسب گربه‌های خانگی

نگهداری در خانه در مقابل فضای باز

گربه‌ها دوست دارند همیشه مشغول باشند. این کار در خانه هم مثل در فضای باز امکان‌پذیر است. البته پنجه مخملی ما در خانه نمی‌تواند در کمین موش‌ها یا پرنده‌ها باشد. همین‌طور به‌ندرت با گربه‌های همسایه می‌تواند دعوا کند. با اسباب‌بازی‌های هوشمندانه و بازی مشترک با انسان، اسکرچرهای بلند و بسیاری از جاهایی که بشود پنهان شد می‌توانید بازی و سرگرمی برای گربه‌تان فراهم کنید و او را به چالش بکشید.

با این وجود گربه خانگی خیلی کمتر از یک گربه در فضای باز یا حتی یک گربه ولگرد تحرک دارد. او مجبور نیست از قلمرویش دفاع کند. گربه خانگی زمانی بیشتری به استراحت و نظافت خود اختصاص می‌دهد. گربه‌های خانگی به نسبت گربه‌هایی که در فضای باز هستند به کالری کمتری نیاز دارند. آنها کمتر می‌دوند، اما بیشتر می‌خورند. انتخاب غذای گربه‌های خانگی که با توجه به نیازهای خاص آنها باشد، ضروری است.

غذای مناسب گربه‌های خانگی

غذای مناسب برای گربه‌های خانگی

اگر می‌خواهید که گربه‌تان کالری کمتری مصرف کند، ممکن است ابتدا به یاد رژیم معروف نصف‌خوری بیفتید. متأسفانه در این مورد کارآیی ندارد، چون در هر حال گربه خانگی شما به کالری کمتری نیاز دارد، اما به همان اندازه به ویتامین مواد مغذی زیاد مثل گربه‌های که در فضای باز هستند احتیاج دارد. و حتی اگر گربه خانگی شما چند گرم گوشت روی دنده‌هایش داشته باشد، رژیم غذایی می‌تواند برایش خطرناک باشد: گربه‌ها موقع کاهش وزن افراطی خیلی حساس هستند و کاهش سریع چربی می‌تواند به لیپدوز کبدی (کبد چرب) منجر شود.

مزیت‌های غذای مخصوص گربه‌ها:

راه حل بهتر غذایی است که متناسب با نیازهای گربه‌تان باشد. چنین مواد غذایی کم‌کالری به اندازه کافی مواد مغذی را برای حفظ سلامتی پنجه مخملی‌تان فراهم می‌کند. بیشتر غذاهای گربه‌های خانگی مزایای دیگری هم دارند: مواد افزودنی مانند اسید آمینه ال – کارنیتین (نوعی مکمل غذایی) می‌توانند تأثیر مثبتی در حفظ وزن داشته باشند. نسبت متعادل کلسیم به فسفر در غذای گربه برای تعادل مواد معدنی در بدن گربه مهم است و می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه و سنگ‌های ادراری را کاهش دهد. پروتئین‌های با کیفیت بالا گرسنگی گربه شما را برطرف می‌کند و شرایطی را فراهم می‌کنند که توده عضلانی حتی در گربه‌هایی که فعالیت کمتری دارند حفظ شود. غذای گربه‌های خانگی اغلب تمیز کردن دندان را هم دربردارد یا به دفع طبیعی موهای بلعیده شده به گربه کمک می‌کند.

غذای مناسب گربه‌های خانگی

اجزای مهم غذای مناسب گربه‌ها

در واقع چه چیزی غذای حیوان خانگی با کیفیت بالا را تعریف می‌کند؟ بارها و بارها می‌خوانیم که مقدار زیاد گوشت در غذای گربه یک ویژگی کیفیتی به حساب می‌آید. بنابر اظهارات موجود، پنجه مخملی‌ها نمی‌توانند کربوهیدرات موجود در غذاهای گیاهی را هضم کنند. اما آیا واقعاً این طور است؟

کربوهیدارت موجود در غذای گربه:

گربه‌ها کاملاً گوشتخوار هستند. این بدان معنی است که آنها بر خلاف سگ‌ها در رژیم غذایی‌شان کاملاً به اجزای حیوانی نیاز دارند. اما این بدان معنی است که نمی‌توانند کربوهیدرات مصرف کنند؟ عکس این قضیه درست است. به‌عنوان مثال گربه‌ها می‌توانند انرژی موجود در ذرت و گندم را به‌خوبی استفاده کنند. در حد متوسط کربوهیدرات‌ها در غذای خشک منبع انرژی خوبی برای گربه‌ها هستند. این در مورد غذای معمولی و همین‌طور غذای مخصوص گربه‌های خانگی صدق می‌کند.

احتمالاً این قضیه را می‌توان به شرایط زیر نسبت داد: در طبیعت گربه‌ها نه تنها ماهیچه‌ها و گوشت طعمه خود، بلکه کل حیوانی که شکار کردند می‌خورند. این به این معنی است که استخوان‌ها، خون، اعضای بدن و محتوای روده همراه با فیبر و کربوهیدرات‌های موجود در آن هم خورده می‌شود.

آیا غذای خوب لزوماً به گوشت زیادی احتیاج دارد؟

این ایده که سگ‌ها و گربه‌ها بیش از هر چیزی به گوشت احتیاج دارند، احتمالاً مربوط به این موضوع است که آنها اغلب با نسخه‌های کوچک‌تر گرگ‌ها و ببرها مقایسه می‌شوند. با این حال گربه‌های خانگی ما نسخه کوچک اقوام بزرگ خود نیستند. اما گربه به چه مقدار گوشت در غذای خود نیاز دارد؟ ابتدا این را بگوییم که گربه‌ها به گوشت احتیاج ندارند، بلکه بدن‌شان به پروتئین‌های موجود در آن نیاز دارد. پروتئین‌ها مواد سازنده حیاتی در بدن گربه‌ها هستند. آنها برای ساخت عضلات، سیستم ایمنی پایدار و خز سالم ضروری هستند. از طرف دیگر پروتئین‌ها از اسیدهای آمینه تشکیل می‌شوند و می‌توانند یا منشاء حیوانی یا گیاهی داشته باشند.

غذای مناسب گربه‌های خانگی

غذای خشک یا مرطوب:

بسیاری از تولیدکنندگان غذای ویژه‌ای برای گربه‌ها در سنین مختلف متناسب با نیازهایشان ارائه می‌دهند. اگر مواد غذایی محتوای 75 تا 80 درصد آب باشد به آن غذای مرطوب می‌گویند و اگر 12 درصد یا کمتر آب داشته باشد غذای خشک به حساب می‌آید.

هر دو معایب و مزایایی دارند: با غذای مرطوب مایعات مورد نیاز گربه تا حد زیادی تأمین می‌شوند. از طرف دیگر در صورت استفاده از غذای خشک باید مایعات کافی در دسترس باشد. این نکته را هم باید در نظر گرفت که غذای خشک مدت زیادی قابل نگهداری است.

چند قانون طلایی در مورد غذا خوردن گربه‌ها

  • گربه‌های جوان به سه تا چهار وعده غذایی در روز نیاز دارند، گربه‌های بزرگسال دو بار؛ صبح و عصر. گربه‌های پیر بهتر است سه بار در روز امکان غذا خوردن داشته باشند.
  • وعده‌های غذایی همیشه باید به طور دقیق و در ساعت‌های معین داده شود. محل غذا خوردن باید ساکت باشد و موقع غذا خوردن کسی نباید مزاحم گربه شود.
  • غذای سرد به گربه ندهید. اگر غذای کنسروی به گربه می‌دهید زودتر از یخچال درآورید تا به دمای محیط برسد.

منابع:

https://www.zooplus.de/magazin/katze/katzenernaehrung/das-richtige-futter-fuer-wohnungskatzen