شرایط لازم برای نگهداری از گربه

نگهداری از یک گربه را می توان تجربه ای فوق العاده دانست. با این حال، اگر می خواهید نسبت به گربه و نسبت به خودتان انصاف را رعایت کنید، بهتر است از مناسب بودن این حیوان خانگی برای خود اطمینان حاصل کنید.

گربه‌ها همراهان فوق العاده ای هستند. اگرچه آن‌ها  نسب به سگ‌ها از نظر احساسی کمتر وابسته می شوند، با این حال نیاز به توجه، زمان، پول و یک عمر مسئولیت دارند. آیا شما آماده هستید که گربه را به عنوان یکی از اعضای خانواده خود قبول کنید؟ توجه داشته باشید در صورت مراقبت صحیح، گربه شما به اندازه ای عمر می کند که می تواند حق رای دادن پیدا کند! این رابطه یک تعهد طولانی مدت و جدی است.

چرا شما می خواهید از یک گربه نگهداری کنید؟

اشخاص به دلایل مختلفی گربه ها را وارد زندگی خود می‌کنند، بعضی از این دلایل خوب هستند و بعضی دیگر نه چندان. در این جا به بررسی بعضی از این دلایل می پردازیم.

دلایل خوب

همراهی و مصاحبت – گربه ها شاید به اندازه بعضی سگ‌ها اجتماعی نباشند اما با این حال گونه آن‌ها را می توان اجتماعی دانست. گربه‌ها همراه خود عشق را به خانه می آورند و لذت های کمی هستند که بتوانند با لذت خواندن کتاب، هنگامی که گربه شما روی پاهایتان لم داده است، رقابت کنند.

سلامتی – زندگی با یک حیوان خانگی برای شما مفید است چرا که باعث کاهش فشار خون و افزایش فعالیت می شود و به شما دلیلی برای بلند شدن از خواب می دهد.

لم دادن گربه

دلایل بد

انگیزه ناگهانی – گاهی یک گربه بی خانمان تصمیم می گیرد که به خانه شما مهاجرت کند. جدا از هیجان و جذابیتی که این اتفاق می تواند داشته باشد شما باید به توانایی خود در نگهداری از این گربه توجه کنید. خیلی از اوقات این گربه‌ها پس از وارد شدن به دوره جوانی و از دست دادن صورت بانمک خود، به بیرون از خانه رانده می شوند.

کودکان – اگر دلیل شما برای قبول سرپرستی گربه خوشحال کردن یکی از بچه هایتان یا دادن درس زندگی به آنان است، لطفا در مورد این تصمیم تجدید نظر کنید.

هر اندازه که فرزند شما مسئولیت پذیر باشد و قول نگهداری کامل از این حیوان خانگی را بدهد، در نهایت مسئولیت اصلی نگهداری گربه به گردن شما خواهد افتاد. اگر نمی‌خواهید چنین مسئولیتی را قبول کنید، از همان ابتدا با این تصمیم مخالفت کنید.

راحت‌تر از سگ – درست است که به طور کلی نگهداری از گربه‌ها ساده تر از سگ‌ها می‌باشد اما گربه‌ها هم به توجه و علاقه شما نیاز دارند. شاید برای شما این موضوع واضح باشد اما خیلی از مردم فکر می کنند که گربه ها نیاز به تغذیه دائم و چکآپ مداوم در دامپزشکی را ندارند و اگر گربه را برای چند روز به حال خود بگذارند اتافاق خاصی نمی افتد (در اکثر اوقات این تنهایی باعث وحشت حیوان خواهد شد). اگر دلیل شما برای قبول سرپرستی گربه، نگهداری آسان انان است لطفا و دوباره تاکید می کنیم لطفا در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

آیا شما آمادگی لازم برای زندگی با یک گربه را دارید؟

هنگام قبول سرپرستی این موجود دوست داشتنی، شما تعهدهای مختلفی را خواهید داد.

هزینه – یک نکته مهم هنگام وارد کردن حیوان خانگی جدید به خانه، میزان هزینه آن است. به عنوان یک قانون کلی اگر در حال فکر کردن به خرجی هستید که نگهداری از این حیوان روی دست شما خواهد گذاشت و به راه های صرفه جویی فکر می کنید، شما توانایی نگهداری از این حیوان را نخواهید داشت. گربه‌ها علاوه بر آن که به طور مداوم باید توسط دامپزشک چک شوند به واکسیناسیون، عقیم کردن(بسته به شرایط) و … احتیاج دارند. هزینه غذا، اسباب بازی، خاک، تمیز کننده‌ها، حمل کننده، جای خواب، کنترل حشرات و … بسیار سریع روی هم انباشته خواهد شد.

زمان و توجه – این عقیده که گربه ها تمایل به تنها بودن دارند یک افسانه است. گربه‌های خانگی نیاز به توجه و بازی با شما دارند. بر خلاف بسیاری از دیگر حیوانات، گربه ها می توانند برنامه روزانه یا شبانه خود را با شما هماهنگ کنند که این موضوع تعامل با آن‌ها را بسیار ساده تر می کند. آیا شما می توانید یک ساعت از وقت خود را در روز به گربه خود اختصاص دهید؟ بله؟ در این صورت مشکلی نخواهید داشت.

توجه به گربه

فضای مورد نیاز – گربه های خانگی به فضای زیادی احتیاج ندارند. شما کافی است که فضای عمودی مناسبی ایجاد کنید تا بتوانید حتی در آپارتمان‌های خیلی کوچک هم از آن ها نگهداری کنید.

مراقبت و نگهداری – تعداد بسیار زیادی از صاحبان گربه‌ها هیچ گاه به دامپزشک مراجعه نمی کنند و خیلی اوقات گربه خود را برای مدت طولانی به حال خود رها می کنند و البته نتیجه کار خود را نیز می بینند. این گربه ها در جوانی و به دلایل ساده ای مانند کم آبی در روزهای داغ یا بیماری هایی که به سادگی قابل پیشگیری هستند، جان خود را از دست می‌دهند. سعی کنید برای نگهداری از گربه خود برنامه منظمی داشته باشید.

آینده نگری – هنگام تصمیم گیری در مورد نقل مکان، تغییر شغل و … باید به گربه خود و تاثیری که این عوامل روی او خواهد گذاشت، توجه شود.

لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد که شما داستان های ترسناکی در مورد گربه ها، تاثیر آن ها روی بارداری و توزوپلاسموسیس شنیده باشید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید احتمال گرفتن آن از گوشتی که خوب نپخته شده باشد بسیار بیشتر از آن است که از گربه گرفته شود. حتی اگر شما باردار هستید و گربه‌ای نیز در خانه دارید و خود شما باید خاک او را تمیز کنید، باز هم جای نگرانی وجود ندارد. تنها هنگام عوض کردن خاک گربه دستکش پلاستیکی به دست کنید و سعی کنید حتما هر روز خاک گربه را عوض کنید و هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

آیا شما آماده قبول این مسئولیت هستید؟

اگر شما متعهد به نگهداری از یک گربه شده اید باید از موارد زیر اطمینان پیدا کنید.

  • گربه نیاز به چک آپ مداوم توسط دامپزشک و واکسیناسیون دارد.
  • گربه باید از ساس، کک و … در امان باشد.
  • گربه باید عقیم شود (تاکید می کنیم این موضوع به شرایط مختلفی وابسته است)
  • گربه شما در محیطی امن باقی می ماند و برای گونه های آن منطقه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
  • گربه مشخصات و هویت خود را به همراه داشته باشد.
  • گربه غذا کافی و مغذی، همراهی و عشق شما را همیشه در کنار خود داشته باشد.

آیا شما به راستی آمادگی نگهداری از گربه را دارید؟

قبل از قبول سرپرستی یک گربه موارد بسیار زیادی وجود دارند که باید به آن ها فکر و توجه کرد تا از این موضوع که آیا گربه حیوان خانگی مناسبی برای شما است اطمینان پیدا کرد.

به این فکر کنید هنگامی که شما با یک گربه زندگی کنید، چه تغییراتی در سبک زندگی شما پیش خواهد آمد و سعی کنید تا جای ممکن واقع بین باشید. قبول سرپرستی یک گربه مسئولیت بزرگی است.