سگ نژاد وایمارانر

سگ نژاد وایمارانر قدیمی‌ترین سگ نژاد اشاره‌گر آلمانی به حساب می‌آید و تا امروز هم سگی همه‌کاره و شیفته شکار است. این سگ اشرافی در بین سگ‌ها با خز نقره‌ای براق و ظاهر غرورآمیزش در بین افراد غیرشکارچی هم به طور فزاینده‌ای محبوبیت پیدا کرده است. با این حال، اگر او به اندازه کافی فعالیت داشته باشد، سگ خانوادگی خوبی است.

سگ نژاد وایمارانر

مشخصات سگ نژاد وایمارانر:

خاستگاه: آلمان

استاندارد (FCI): گروه 7

اندازه: بزرگ

طول خز: کوتاه

رنگ خز: خاکستری

امید به زندگی: 12 تا 14 سال

عملکرد: سگ شکار

وزن: 23 تا 30 کیلوگرم

شخصیت: باهوش، مهربان، هشیار

ویژگی خاص: ندارد

تاریخچه

سگ وایمارانر سگ شکاری مدرن با مجموعه کاربردهای حرفه‌ای گسترده است. او نژاد سگی کاملاً جوان است. با رهایی از طبقه متوسط از حدود 150 سال پیش، نوع شکار نیز تغییر کرد. به جای شکار اشرافی با سگ‌های شکار، شکارچی‌ها با اسلحه‌های مدرن وارد شدند که تا فاصله طولانی هم با اطمینان می‌شد شکار کرد. بنابراین مهم‌ترین کمک در شکار، سگ‌ها، هم باید برای کار جدیدی گماشته می‌شدند. اعلام شکار در تیم‌های دونفره شکار که در سکوت به دنبال شکار می‌گشتند، رفتن و آوردن قرقاول‌ یا اردکی از فاصله دور، جست‌وجو به دنبال گوزن و به طور خلاصه همه کارهای قبل و بعد از شلیک را وایمارانر به شکل ایده‌آلی انجام می‌داد و تقاضا برای داشتن چنین سگ‌های شکاری زیاد بود. برای پرورش یاوران شکار جدید، گسترش سگ‌های نژاد اسپانیل و نژاد اشاره‌گر قدیمی ترجیح داده شد. به این ترتیب بعد از سال 1870 سگ شکاری جدیدی مانند نژاد اسمال مانسترلندر، نژاد دراتهار آلمانی و نژاد وایمارانر امروزی به وجود آمدند. سگ وایمارانر در ابتدا بسیار نادر و در اطراف شهر وایمار در استان تورینگن شناخته شده بود. داستان‌های دیگری هم در مورد خاستگاه اولیه وایمارانر وجود دارد که البته شواهدی در دست نیست. لئوپولد فیتسینگر پروفسور جانورشناسی در سال 1867 به سفارش آکادمی امپراتوری علوم مقاله‌ای با عنوان «نژادهای سگ اهلی» نوشت، اما اسمی از سگ وایمارانر نبرد. در سال 1897 کلوب وایمارانر تشکیل شد و از آن زمان این نژاد سگ در سرتاسر جهان شناخته شد که نه تنها یکی از توانمندترین نژادهای سگ است، بلکه جز خوش‌ترکیب‌ترین سگ‌ها هم به شمار می‌رود.

سگ نژاد وایمارانر

شکل ظاهری

سگ وایمارانر سگ شکاری با اندازه متوسط تا بزرگ است. وایمارانر نجیب‌ترین ظاهر را بین سگ‌های دنیا دارد. در حالی که سگ نژاد گریت دین به‌عنوان آپولوی دنیای سگ‌ها شناخته می‌شود، وایمارانر یکی از خوش‌ترکیب‌ترین سگ‌هاست. موقعیت برجسته این سگ اتفاقی نیست و خیلی زود مشخص شد که اجداد وایمارانرها با گریت دین‌ها جفت‌گیری کرده‌اند. این احتمال وجود دارد که جهش ژنی تولید رنگ خز خاکستری را به واسطه گریت دین به گروه‌ سگ‌های اشاره‌گر وارد شده باشد. خز خاکستری نقره‌ای براق در دنیای سگ‌ها نادر است، چشمان قهوه‌ای کهربایی‌شان در توله‌ها آبی آسمانی است. بدنی باریک و عضلانی، سر خوش‌فرم با گوش‌های آویزان بلند، تجسم عالی این سگ شکار نجیب است.

قد وایمارانرهای نر بین 60 تا 70 سانتی‌متر و وزن آنها بین 30 تا 40 کیلوگرم است که سگ نسبتاً بزرگی است. وایمارانرهای ماده به طور کلی کمی کوچک‌تر و سبک‌تر از نرهای خود هستند.

ویژگی‌های شخصیتی

سگ وایمارانر یک سگ شکاری است. او سگ نژاد اشاره‌گری است که به دنبال قرقاول یا خرگوش می‌رود، آنها را نشان می‌دهد، می‌رود و شکار را می‌آورد. با این حال وایمارانر خدمات ارزنده‌ای در سایر مراحل شکار مانند بو کشیدن، پیدا کردن شکار، رفتن و آوردن آن از آب – که توانایی‌شان را برای تأیید پرورش‌شان اثبات می‌کند – ارائه می‌دهد. این سگ فوق‌العاده باهوش و در عین حال بسیار درنده است که گاهی اوقات هدایتش را سخت می‌کند. از یک طرف او یک سگ شکاری واقعی است و از طرف دیگر همراه باهوش و مهربانی برای صاحبش است. همچنین سگ وایمارانر مشاهده‌گر فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند خودش را جای صاحبش بگذارد و به نظر می‌رسد که افکارش را می‌تواند بخواند. سگ نژاد وایمارانر از غریزه محافظتی پرقدرتی برخوردار است.

سگ نژاد وایمارانر

مراقبت

سگ نژاد وایمارانر به مراقبت کمی نیاز دارند. کافی است هفته‌ای دو بار خز آنها برس زده شود تا درخشش آن حفظ شود. از آنجایی که مدل گوش‌هایشان افتاده است و ممکن است عفونت کند، بررسی منظم و تمیز کردن گوش‌ها کاری ضروری است.

سگ نژاد وایمارانر

سلامتی

اگر توله‌سگ‌ وایمارانر را از جای مطمئنی خریداری کنید، مطمئناً شانس زندگی طولانی را خواهد داشت. با این وجود ممکن است غذای اشتباه، مراقبت ناکافی یا سایر تأثیرات نامطلوب محیطی باعث بیماری شوند. از بیماری‌های شایع سگ نژاد وایمارانر – علیرغم فرآیندهای حذف ژنتیکی – دیسپلازی مفصل ران، بیماری‌ چشمی مانند آنتروپیون (برگشت پلک به داخل که ممکن است منجر به زخم شدن قرنیه و کوری شود) یا عفونت گوش (به دلیل بلند بودن و آویزان بودن گوش) است. علاوه بر این صرع و مشکلات پیچش وحشتناک معده در بسیاری از نژادهای سگ بزرگ ایجاد می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای آنها به وجود بیاورد. امید به زندگی وایمارانرها حدود 14 سال است.تغذیه

خوشبختانه با خوردن غذای سالم خطر ابتلا به اختلالات اسکلتی و خطر پیچش معده سگ نژاد وایمارانر کاهش پیدا می‌‌کند. نیاز انرژی باید به طور مطلوبی با نیاز توله‌سگ‌ها مطابقت داشته باشد، چون تأمین بیش از حد انرژی منجر به رشد سریع سگ‌ها می‌شود و رشد اسکلت و عضله را نامتعادل و بعدها دچار مشکل می‌کند.

همچنین اطمینان داشته باشید که نسبت فسفر و کلسیم در خوراک کافی باشد تا استخوان‌های پایدار و محکمی شکل بگیرند. با افزایش سن و تغییر فعالیت‌های وایمارانرها مقدار تغذیه آنها هم فرق می‌کند.

سگ نژاد وایمارانر

تربیت و نگهداری

نظرات در مورد شرایط لازم برای نگهداری وایمارانرها بسیار متفاوت است. بعضی‌ها اصرار دارند که فقط شکارچیان پیشرفته می‌توانند استعداد او را درک کنند و بعضی‌ها هم عقیده دارند که وایمارانرها در خانواده بدون شکار هم می‌توانند به قدر کافی کار کردن را تجربه کنند.

مهم نیست شما با کدام نظر موافق هستید، بدون تردید وایمارانرها سگ همراه ساده‌ای نیستند. آنها به وظیفه‌ای نیاز دارند که بتوانند با اشتیاق تمام آن را انجام بدهند. آنها به‌عنوان سگ شکار باهوش به آموزش قاطع، اجتماعی شدن زودهنگام و وظیفه مناسب احتیاج دارند که کمک کند نقاط قوتش رشد کند و از نظر جسمی و ذهنی بدنش را به کار بگیرند.

منابع

https://www.zooplus.de/magazin/hund/hunderassen/weimaraner#haltung-und-erziehung-eines-weimaraners-
https://www.zooroyal.at/magazin/hunde/hunderassen/weimaraner/