سگ نژاد شیبا اینو

خز مخملی و اندازه جمع و جور شیبا اینو را در نگاه اول به همراهی جذاب برای دوستداران سگ تبدیل کرده است. اما زندگی با این نژاد ژاپنی به دانش کافی در مود آموزش سگ و همچنین لذت زیاد در فعالیت‌های در کنار با هم بودن نیاز دارد.

مشخصات سگ نژاد شیبا اینو:

خاستگاه: ژاپن

استاندارد (FCI): گروه 5

اندازه: کوچک

طول خز: متوسط

رنگ خز: متفاوت

امید به زندگی: 12 تا 15 سال

عملکرد: سگ شکار

وزن: 6 تا 11 کیلوگرم

شخصیت: وفادار، باهوش، آرام

ویژگی خاص: کم پارس می‌کند، مراقبت آسان

تاریخچه

سگ نژاد شیبا یک نژاد بسیار قدیمی سگ ژاپنی است. او را شیبا اینو یا شیبا کِن هم می‌نامند. اینو و کن در زبان ژاپنی به معنی سگ است و شیبا هم به معنی کوچک است. در واقع شیبا کوچک‌‌ترین نژاد سگ در بین شش نژاد سگ ژاپنی است که سازمان جهانی سگ آن را به رسمیت شناخته است. با این وجود شیباهای قدیمی خیلی کوچک‌تر از شیباهای امروزی و مهم‌تر از همه پاکوتاه‌تر از امروزی‌ها بودند. آنها در روستاهای کوهستانی به‌عنوان سگ مزرعه و برای شکار حیوانات وحشی کوچک‌تر و پرندگانی مانند قرقاول خدمت می‌کردند. بعداً نسل سگ نژاد شیبا چیزی نمانده بود که منقرض شود و در حدود سال 1930 تلاش برای حفظ، احیا و پرورش هدفمند این نژاد آغاز شد. در سال 1934 استاندارد رسمی به تصویب رسید و ژاپنی‌ها برای سگ‌هایشان ارزش قائل شدند. از سال 1937 شیبا در ژاپن به‌عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد. مانند همه نژادهای سگ ژاپنی سگ شیبا اینو هم از نظر ژنتیکی به تبار گرگ‌ها نزدیک است. در کنار نژاد آکیتا اینو، سگ نژاد شیبا اینو یکی از محبوب‌ترین نژاد سگ در ژاپن است، اما خارج از کشور مبدأ بسیار کمتر دیده می‌شود.

شکل ظاهری

سگ نژاد شیبا اینو جزو گروه‌های اشپیتز آسیایی است. با دیدن او می‌توانید این موضوع را کاملاً متوجه شوید. او در واقع جذابیت سگ کوچک، اصیل و گرگ‌مانند را دارد. خیلی چیزها در این سگ وجود دارد که یادآور ظاهر گرگ است، به‌خصوص اگر خز مخملی شیبا قرمز باشد. شیبا اینو گوش‌های مثلثی‌شکل و ایستاده کوچکی دارد. او معمولاً دمش را روی پشت خود می‌چرخاند. رنگ خز شیبا اینو می‌تواند قرمز، سیاه و کنجدی باشد، به این صورت که در رنگ کنجدی هم ترکیبی از رنگ‌های قرمز و سیاه هم دیده می‌شود. هر رنگ خز باید «اوراجیرو» را نشان بدهد؛ اوراجیرو یعنی اینکه اطراف پوزه، روی گلو، سینه و شکم و همچنین قسمت زیر دم و قسمت داخلی پاها موها سفید باشند.

سگ نژاد شیبا اینو یک سگ طبیعت واقعی است که می‌تواند به‌راحتی چند روز را در جنگل بگذراند. او بدنی عضلانی و قدرت پرش فوق‌العاده‌ای دارد. وزن این سگ کوچولو تا 11 کیلوگرم می‌رسد که کوچک‌ترین سگ شناخته‌شده در ژاپن است که ظاهری بسیار ابتدایی دارد.

ویژگی‌های شخصیتی

سگ نژاد شیبا اینو اراده‌ای قوی و ماهیتی متکی به خود و آرام دارد. در رفتارش هر چیزی به‌جز شتابزدگی دیده می‌شود و در عین حال بسیار فعال و هشیار است. او محیط اطرافش را با تیزبینی زیر نظر دارد. اگر به دنبال سگی با خصوصیات باستانی و جذابیت قوی می‌گردید که در عین حال قابلیت یک سگ همراه موشکاف را هم داشته باشد، سگ شیبا اینو دقیقاً انتخاب درستی است. با این حال این سگ توقعات بسیاری از مبتدیان دارد، چون او شخصیتی مستقل و قوی دارد که باید ابتدا صاحب خود را بسنجد. شما باید از چنین شخصیت‌های سگی خوشتان بیاید که بتوانید با آنها کنار بیایید. آنها یک چالش همیشگی هستند. از یک طرف سگ باید به قوانین انسان‌ها پایبند باشد و حداقل در موقعیت‌های روزمره مهم قابل اعتماد و تابع صاحبش باشد. از طرف دیگر شما به هیچ عنوان نباید شخصیت او را خرد کنید. پاداش این کار دوستی خارق‌العاده، صمیمی و پر از مهربانی با سگ‌تان است.

با این کارها حالا می‌توانید شیبا اینو را به‌خوبی هدایت کنید. به طور کلی او سرزنده، با محبت و مطیع است. او همچنین بسیار شجاع و جسور است. همچنین او می‌تواند مدت زمان طولانی آرام در یک مکان بماند. شیبا اینو هنوز هم سگی شکاری به حساب می‌آید. او می‌تواند خیلی بلند بپرد و با مهارت باورنکردنی موش‌ها یا پرندگان در حال گذر را بگیرد. می‌توانید غریزه‌های گرگی و تیزبینی که هنوز در او زنده هستند، به‌خوبی مشاهده کنید. به همین دلیل او برای رفتن و آوردن طعمه – یا وظایفی مثل این – اصلاً مناسب نیست. او هر روز پیاده‌روی‌های طولانی مدت و درست و حسابی می‌خواهد. اما ورزش سگ‌ها موضوع مورد علاقه او نیست. متناسب با طبیعت باستانی‌اش خیلی کم پارس می‌کند.

شیبا اینو به‌عنوان یک سگ خانوادگی بسیار مناسب است و می‌تواند در یک آپارتمان کوچک هم احساس راحتی کند، او همچنین با بچه‌ها خیلی خوب کنار می‌آید.

مراقبت

مراقبت از خز سگ شیبا اینو ساده است و با برس زدن هفته‌ای یکی دو بار ظاهری آراسته به سگ خود هدیه می‌کنید. سگ‌ها سالی دو بار پوست‌اندازی می‌کنند و بخش اعظمی از پوشش زیرین‌شان در این موقع شل می‌شود. شانه‌زدن مکرر خز در این دو دوره مهم است.

سلامتی

سگ نژاد شیبا اینو معمولاً به بیماری خاصی مبتلا نمی‌شود. فقط باید مراقب باشید که اضافه وزن نداشته باشند. آنها می‌توانند تا 15 سال در سلامت زندگی کنند.

تغذیه

مانند بقیه سگ‌ها غذای شیبا اینوها هم باید حاوی مقدار زیادی گوشت باشد. در کل آنها مشکل تغذیه‌ای ندارند.

تربیت و نگهداری

تربیت شیبا اینو بیش از هر چیز دیگری به سازگاری دوستانه شما نیاز دارد. شما باید شخصیت با اراده او را دوست داشته باشید و به او هم احترام بگذارید. این بدان معنی نیست که همه چیز را رها کنید، برعکس شما باید این را به‌عنوان یک چالش بپذیرید تا سگ‌تان را متقاعد کنید از صاحبش پیروی کند. اگر این اصول را رعایت کنید، آموزش شیبا اینو آسان است و هدایتش کار سختی نخواهد بود.

سگ نژاد شیبا اینو دوست دارد زمان زیادی را در هوای آزاد و زیر آسمان آبی بگذراند. پیاده‌روی‌های طولانی فعالیت مورد علاقه اشپیتز ژاپنی است. حتی موقع باران هم دوست دارد که پنجه‌هایش را بیرون بگذارد. شیبا اینوهای بالغ همراهان خوبی برای دویدن یا دوچرخه‌سواری هستند.

منابع:

https://www.zooplus.de/magazin/hund/hunderassen/shiba-inu

https://www.zooroyal.at/magazin/hunde/shiba-inu-im-rasseportrait/