سگ نژاد شپرد استرالیایی

سگ نژاد شپرد استرالیایی زیبا با اندازه متوسط، که یک روزی برای گله‌داری پرورش داده می‌شد، به فعالیت‌های متنوع و سطح بالا نیاز دارد که او را از نظر جسمی و ذهنی درگیر کند.

سگ نژاد شپرد استرالیایی

مشخصات نژاد شپرد استرالیایی:

خاستگاه: ایالات متحده آمریکا

استاندارد (FCI): گروه 1

اندازه: متوسط

طول خز: متوسط

رنگ خز: متفاوت

امید به زندگی: بیش از 12 سال

عملکرد: سگ گله

وزن: تعریف‌نشده

شخصیت: دوست و همراه فعال و مشتاق یادگیری

ویژگی خاص: همراه عالی برای انواع فعالیت

تاریخچه

خاستگاه سگ شپرد استرالیایی امروزی (آن‌طور که از اسمش پیداست)استرالیا نیست، بلکه در سال‌های دهه 1950 در جنوب ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است. این سگ داستان هیجان‌انگیزی دارد، اما مطمئناً ریشه واقعی و اولیه او در استرالیاست. با این حال این نژاد سگ امروزه در آریزونا پرورش می‌یابد. بیایید با تاریخچه آن شروع کنیم: 300 سال پیش اجداد او در جریان استعمار با کشاورزان سفید پوست و گوسفندهایشان به استرالیا آمدند. آنها سگ‌های گله‌های گوسفندان مهاجران باسک‌ها و بریتانیایی‌ها بودند که جفت‌گیری کردند و رفته رفته نژاد خودشان را ساختند. آنها برای کار طاقت‌فرسا زیر گرمای شدید و خشکسالی و در عین حال سرمای بسیار شدید شب‌های مناطق اوت‌بک استرالیا بهترین کارآیی را از خود نشان دادند. به‌خصوص نژاد کولی‌ها، بردر کولی‌ها و سگ‌های گله مانند سگ کوهستان پیرنه جزو نژادهایی بودند که جفت‌گیری می‌کردند. سرانجام این سگ‌های بسیار پیشرفته که مناسب کار گله‌داری در آب و هوای نیمه‌بیابانی بودند به جنوب غربی آمریکا صادر شدند. در اینجا بود که نژاد شپرد استرالیایی ظهور کرد. اما با کاهش پرورش گوسفندان مهاجر در آمریکا تقریباً این نژاد از بین رفت. خیلی بعد توانایی‌های این سگ‌ها برای تجارت نمایشی کشف شد. شپرد استرالیایی که به اختصار به او اوسی می‌گویند با ترفندهایی که در مراسم رودیو از خودش نشان داد، باعث شد که در مورد توانایی‌های عملکردی فوق‌العاده‌اش صحبت شود و وارد بازار شد. بسیاری از دوست‌داران سگ به دلیل نگرانی از عواقب مضر پرورش سگ برای مدت طولانی در برابر به رسمیت شناختن این نژاد مقاومت ‌کردند که نگرانی‌شان بی‌دلیل هم نبود، چون جفت‌گیری با مرل نقص ژنتیکی در اوسی به وجود آورد که باعث دو رنگ شدن خز و رنگ چشمان‌شان می‌شد. شپرد استرالیایی در سال 2007 به‌عنوان نژاد سگ شناخته شد.

تاریخچه سگ نژاد شپرد استرالیایی

شکل ظاهری

سگ شپرد استرالیایی سگی منحصر به فرد با جثه‌ای متوسط و بسیار چابک است. فرم بدن، راه رفتن، نگاه و ظاهرش مشخصه سگ گله بسیار باهوش و کاملاً هشیار است. اوسی عضلاتی پرقدرت و در عین حال بسیار متناسب دارد. طول خزش متوسط تا بلند و کمی موج‌دار است و پوشش زیری پرپشت است. خز شپرد استرالیایی در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. رنگ‌های خز متفاوتی برای این نژاد وجود دارد که در بین آنها متأسفانه رنگ نژاد مرل که برای سلامتی او مضر است، از همه محبوب‌تر است. نقض ژن مرل باعث می‌شود که چشم‌ها رنگ متفاوتی داشته باشند؛ از آبی روشن تا سفید که در اصل نژاد شپرد استرالیایی وجود ندارد. سرش کمی قوس‌دار و پوزه‌اش هم با صورتش تناسب دارد. گوش‌های مثلثی شکلش موقع تمرکز و توجه به سمت جلو یا به طرفین خم می‌شوند. قد اوسی‌های نر حدود 46 تا 53 سانتی‌متر و ماده‌ها کمی کوچک‌ترند و حداکثر 22 کیلوگرم وزن دارند.

ظاهر سگ نژاد شپرد استرالیایی

ویژگی‌های شخصیتی

سگ شپرد استرالیایی باهوش و بسیار چابک است. او قلباً سگ کارگر با غریزه حفاظتی و گله‌داری است. حتی اگر بدون هیچ اظهار نظری از او به‌عنوان سگ خانوادگی تعریف و تمجید شود، نگهداری از او کار ساده‌ای نیست. مثل همه سگ‌هایی که هنوز هم همکاری کردن با یک چوپان در آنها زنده است، اوسی سگی مشتاق به کار و تیزفهم است. او می‌خواهد و باید که کار کند. بزرگ شدنش 2 تا 3 سال طول می‌کشد و در عین حال او تا سنین پیری بسیار فعال است. او به فعالیت مداوم احتیاج دارد. شپرد استرالیایی همراه فوق‌العاده‌ای برای انسان‌های بسیار فعال، چه پیر و چه جوان، چه مجرد و چه با خانواده است. اگر صاحب سگ از نظر روحی و ورزشی نیازهای او را برآورده کند، سگ خانوادگی بسیار خوبی خواهد بود.

مراقبت

مراقبت از سگ شپرد استرالیایی کار سختی نیست. فقط کافی است هر روز خزش را برس بزنید تا موهای سست و آلودگی را از پوستش دور کنید و از گره خوردن موها جلوگیری کنید. هفته‌ای یک بار هم گوش‌ها، دندان‌ها و پنجه‌هایش را کنترل و تمیز کنید. با برنامه نظافت منظم نه تنها ظاهر زیبا و سلامتی سگ‌تان را حفظ می‌کنید، بلکه ارتباط بین خود و سگ‌تان را هم تقویت می‌کنید.

مراقبت

سلامتی

متأسفانه بیماری‌های ارثی خاصی سگ شپرد استرالیایی را در سال‌های اخیر تحت تأثیر قرار داده است؛ مانند مشکلات مفصل مانند دیسپلازی مفصل ران و آرنج، بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید یا آتروفی پیشرونده شبکیه، صرع و مشکلات دندان. همچنین به دلیل جفت‌گیری با نژاد مرل اغلب آنها دچار نقص ژنتیکی می‌شدند که منجر به نابینایی و ناشنوایی می‌شود. اگر هر دو والد این نقص را داشته باشند، ممکن است منجر به مرگ توله‌شان شود و این رسماً پرورش شکنجه است. امید به زندگی شپرد استرالیایی سالم حدود 12 سال است.

تغذیه

70 درصد غذای سگ‌ها معمولاً باید از گوشت باشد. فرقی نمی‌کند غذای خشک یا مرطوب باشد یا خودتان برایش می‌پزید، مهم کیفیت بالای غذاست. شپرد استرالیایی گوشت تازه و جویدن استخوان را دوست دارد.

تغذیه

تربیت و نگهداری

سگ شپرد استرالیایی انعطاف‌پذیر است و خودش را با سبک زندگی خانواده‌اش سازگار می‌کند. می‌توانید او را در آپارتمان نگهداری کنید، ولی مهم این است که او را فعال نگه دارید و مراقبش باشید، چون اوسی سگ فعالی است و برای قدم زدن‌های روز یکشنبه مناسب نیست. تمرینات بدنی مثل پیاده‌روی طولانی‌مدت، دویدن کنار دوچرخه یا آوردن توپ برای این سگ کافی نیست. اوسی باهوش و مشتاق یادگیری است.

او به ورزش و فعالیت‌های طاقت‌فرسای زیادی نیاز دارد. او بسیار چابک، حرف‌شنو و برای انجام ورزش‌ها مناسب است. او از کار کردن با اسب‌ها لذت می‌برد. اوسی می‌تواند خیلی خوب تربیت شود و خیلی خوب هم آموزش ببیند. البته این امر نیاز به یک پرورش‌دهنده مسئول و آگاه دارد؛ توصیه می‌شود سگ‌ها در دوره‌های سگ نجات‌دهنده، درمانگر و راهنما شرکت کنند.

منابع  

https://www.zooroyal.at/magazin/hunde/hunderassen/australian-shepherd/
https://www.zooplus.de/magazin/hund/hunderassen/australian-shepherd