سگ نژاد سیبرین هاسکی

چشمان آبی درخشان و خز خاص از بارزترین ویژگی‌های سگ نژاد سیبرین هاسکی است و ما را به یاد مناظر زمستانی و دویدن سگ‌های سورتمه می‌اندازد. اما این سگ زیبای کشورهای اسکاندیناوی هم روز به روز به مناطق جنوبی‌تر وارد شدند و حتی به نظر می‌رسد به سگ‌های شهری تبدیل شده‌اند. البته آنها دوست دارند که تحرک داشته باشند و ترجیح می‌دهند بیرون از خانه باشند.

سگ نژاد سیبرین هاسکی

مشخصات سگ نژاد سیبرین هاسکی:

خاستگاه: آمریکا

استاندارد (FCA): گروه 5

اندازه: متوسط

طول خز: متوسط

رنگ خز: رنگ‌های متفاوت

امید به زندگی: 12 سال

عملکرد: سگ نگهبان

وزن: 20 تا 28 کیلوگرم

شخصیت: مهربان، باهوش، دقیق، چابک

ویژگی خاص: سگ سورتمه

تاریخچه

سگ سیبرین هاسکی پیوندی ناگسستنی با زندگی مردم قطب شمال دارد. انسان‌ها آنجا فقط با سگ‌هایی که سورتمه‌ها را می‌کشیدند، موقع شکار کمک می‌کردند، در موقعیت‌یابی مورد اعتماد بودند، در مقابل خرس‌های قطبی از آنها محافظت می‌کردند و در نهایت در شب‌های سرد آنها را گرم می‌کردند، توانستند زنده بمانند. تاریخچه‌اش از حدود سال 1910 شروع شد. در آلاسکا سگ‌های سورتمه بزرگ‌تر و قوی‌تر بودند و تقریباً با سگ‌های نژاد مالاموت امروزی قابل مقایسه بودند. یک تاجر خز اهل سیبری با سگ‌های لاغر خود در مسابقه سورتمه‌‌رانی شرکت کرد. آن موقع برای تحقیر اسکیموها به آنها هاسکی می‌گفتند. اما این سگ‌ها مسابقه را یکی پس از دیگری بردند و مورد توجه روئال آمونسن کاوشگر قطب قرار گرفتند. سپس لئونارد سپالای نروژی شروع به پرورش این سگ‌ها کرد و در سال 1925 موفق به انجام این کار شد. در اواسط زمستان قطبی بیماری همه‌گیر دیفتری در شهر دور افتاده نوم شروع شد. در برف زیاد امکان رفت و آمد وجود نداشت. بزرگسالان و بچه‌ها مردند. در آن زمان سورتمه‌سواران شجاع به رهبری سپالا تصمیم گرفتند که سرم نجات‌بخش را با سورتمه‌های هاسکی از شهری که بیش از هزار کیلومتر تا آنجا فاصله داشت بروند و بیاورند. آنها این کار را انجام دادند و مردم نجات پیدا کردند. به احترام هاسکی مجسمه یادبودی در پارک مرکزی نیویورک ساخته شد. امروزه هنوز هم مسابقه بزرگ سورتمه‌رانی در شهر نوم برگزار می‌شود و سیبرین هاسکی به‌عنوان یک نژاد سگ شناخته شده در آمریکا پرورش داده می‌شود.

سگ نژاد سیبرین هاسکی

شکل ظاهری

سگ نژاد سیبرین هاسکی یا به اختصار هاسکی، یکی از اصیل‌ترین نژادهای سگ است. او ظاهری کاملاً منحصر به فرد دارد. هاسکی مظهر طبیعت وحشی است و بلافاصله یادآور اجداد گرگ خود است. در واقع این نژاد از سگ‌ها بیشترین ارتباط ژنتیکی را با گرگ‌ها دارد. با این که بیشتر از ده هزار سال است که به‌عنوان سگ سورتمه کار می‌کند و از آن زمان تاکنون با هیچ گرگی جفت‌گیری قابل ذکری نداشته است. استاندار رسمی FCI سگ نژاد سیبرین هاسکی را چنین توصیف می‌کند: سگ کار با جثه‌ای متوسط، سریع، چابک، فوق‌العاده توانمند است و وظیفه اصلی‌اش را به‌عنوان سگ سورتمه و کشیدن بارهای سبک با سرعت متوسط در مسافت‌های طولانی به‌خوبی انجام می‌دهد.

همه رنگ‌ها از سیاه تا سفید مجاز است. ساختار خز با پوشش زیری بسیار پرپشت خاصی دارد. روی هم رفته هاسکی از نظر شکل ظاهری، جثه و پوشش بدنی یادآور یک گرگ است. هاسکی‌های مسابقه شبیه گرگ‌های لاغر و هاسکی‌های نمایش شبیه گرگ‌های پشمالو هستند. هاسکی به‌چابکی حرکت می‌کند و طرز راه رفتنش منحصر به فرد است. لذت‌بخش است که ظرافت و قدرتش را موقع دویدن تماشا کنید. قد این نژاد سگ بین 50 تا 60 سانتی‌متر و وزن آن بین 20 تا 28 کیلوگرم است.

سگ نژاد سیبرین هاسکی

ویژگی‌های شخصیتی

هاسکی یک سگ کاملاً تخصصی و شیفته دویدن است؛ به‌خصوص کشیدن سورتمه. هر کسی که به هاسکی علاقه‌مند باشد، حتماً در زمستان از مسابقات سورتمه‌سواری دیدن می‌کند که بسیار چشمگیر و جذاب است؛ تا قبل از شروع تنش شدیدی بین سگ‌ها وجود دارد و وقتی مسابقه شروع می‌شود، به‌سختی می‌شود جلوی آنها را گرفت. همان‌طور که یک انفجار رخ می‌دهد، این تنش به شتاب سریع سورتمه منجر می‌شود که می‌تواند تا ده‌ها کیلومتر کشیده شود.

سگ نژاد سیبرین هاسکی عاشق این کار است و هم به آن نیاز دارد. این چالشی برای نگهداری او است. هاسکی‌ها ناظرانی آرام اما فوق‌العاده هستند و می‌توانند به سرعت برق و با دقت بسیار یک تکه سوسیس را از بشقاب بدزدند. اگرچه هاسکی‌ها ذاتاً سگ نگهبان نیستند، اما برای خانواده‌اش همیشه آماده دفاع است.

مراقبت

مراقبت از سگ نژاد سیبرین هاسکی کار سختی نیست. خز آن به‌راحتی شانه می‌شود. البته شما این کار را باید در طول پوست‌اندازی انجام دهید تا بتوانید موها را بهتر کنترل کنید. سگ زیبای کشور اسکاندیناوی در این مدت به طرز باورنکردنی ریزش مو دارد. نیازی نیست دوست چهار پای خود را بشویید، آلودگی به‌راحتی با دستمال خشک تمیز می‌شوند. اگر مجبور به حمام کردن او شدید، فقط از آب و شامپوی ملایم سگ‌ها استفاده کنید.

سگ نژاد سیبرین هاسکی

سلامتی

سیبرین هاسکی‌ها سگ‌های تنومندی هستند که با توجه به نژادشان کمتر بیمار می‌شوند. آنها علاقه زیادی به ورزش کردن دارند و شرایط بدنی خوبی دارند. فقط گاهی مشکلات تغییر شکل در راه رفتن، تعادل گرمایی بدن، سیستم قلبی و گردش خون و مشکلات روانی در آنها خواهید دید.

تغذیه

همان‌طور که گفته شد هاسکی‌ها بسیار اهل ورزش هستند، به همین دلیل باید متناسب با آن تغذیه شوند. انرژی مورد نیاز سگ‌های فعال معمولاً بیشتر از سگ‌های دیگر است. به طور کلی خوراک باید از حدود 70 درصد گوشت، 20 تا 30 درصد میوه و سبزیجات و مقدار خیلی کمی غلات تشکیل شود.

سگ نژاد سیبرین هاسکی

تربیت و نگهداری

سگ نژاد سیبرین هاسکی سگ آپارتمانی نیست و در حالت ایده‌آل باید در خانه‌ای با باغ نگهداری شود. هاسکی دوست دارد بیرون بخوابد و وقتی برف می‌بارد سرش را زیر دمش فرو ببرد و از آرامش و سکوت خود لذت ببرد. آموزش هاسکی برای صاحب باتجربه آسان است. او صریح و صادق است و دوست دارد با صاحبش مشغول باشد. وقتی پای سورتمه کشیدن وسط باشد، او به‌سرعت یاد می‌گیرد که از دستورات سورتمه‌رانش پیروی کند.

هاسکی نیاز دارد که هر روز تمرینات گسترده‌ای در حد سورتمه کشیدن داشته باشد؛ مثلاً موقع دوچرخه‌سواری شما را همراهی کند. قبل از خرید سیبرین هاسکی به این توجه کنید که می‌توانید حداقل ده سال آینده یک زندگی ورزشی را در کنار این سگ سپری کنید یا نه؟

منابع:  

https://www.zooroyal.at/magazin/hunde/hunderassen/siberian-husky/