سگ نژاد جک راسل تریر

کوچک، باهوش و پرتحرک. نژاد سگ جوانی که طرفداران زیادی را بین سگ‌دوست‌ها برای خودش پیدا کرده است. نژاد جک راسل تریر با ریشه انگلیسی از سال 2000 توسط سازمان جهانی سگ به رسمیت شناخته شده است. جک راسل تریر با پاهای کوتاه با خویشاوند نزدیک خود – پارسون راسل تریر- فرق دارد.

سگ نژاد جک راسل تریر

مشخصات سگ نژاد جک راسل تریر:

خاستگاه: بریتانیای کبیر- استرالیا

استاندارد (FCI): گروه 3

اندازه: کوچک

طول خز: کوتاه

رنگ خز: عمدتاً سفید

امید به زندگی: بیش از 12 سال

عملکرد: سگ شکار

وزن: 5 تا 6 کیلوگرم

شخصیت: سگ شکار و همراه فعال

ویژگی خاص: سگ کلاسیک در اصطبل اسب

تاریخچه

جک راسل تریر یک تریر کوچک از یک نژاد قدیمی است. او یک سگ شکار است. اگرچه این نژاد سگ برای پرورش‌های مدرن بسیار جوان است، اما از نظر ظاهر و ماهیت بسیار به نوع قدیمی و کلاسیک آن نزدیک است. تریرها گروه بزرگی را در بین سگ‌ها تشکیل می‌دهند. اسم آنها از کلمه لاتین «ترا» برای زمین است. به این معنی که این سگ‌ها برای کار در زمین بودند. رومیان باستان اولین شواهد آن را ارائه می‌دهند. تازه از اوایل قرون وسطی تریرها با جزئیات توصیف می‌شدند. زادگاهشان در جزایر بریتانیا قرار داشت. آنها در سرتاسر کشور وجود داشتند. حتی در اسطبل‌های اسب حیوانات موذی کوچک را می‌گرفتند. گرفتن موش‌های صحرایی هم برایشان کار ساده‌ای بود. آنها از مرغ‌ها، کبوترها و خرگوش‌ها در مقابل سمور و روباه محافظت می‌کردند. برای تعقیب روباه‌ها تریرها را به داخل گودال‌ها می‌فرستادند. جک راسل تریرهای امروزی دقیقاً برای همین کار طراحی شده‌ بودند. آنها بایستی روباه‌ها را از سوراخ‌هایشان بیرون بیاورند. در عین حال آنها بایستی بتوانند موقع شکار روباه بدوند. همه اینها به تلاش خستگی‌ناپذیر، شجاعت ویژه، تفکر مستقل و به‌اصطلاح تیزبینی در شکار نیاز دارد و همه این توانایی‌ها جک راسل تریر را به یک سگ شکاری همه‌فن حریف تبدیل کرده است. در قرن نوزدهم کشیش انگلیسی «پارسون» جک راسل شکارچی، سوارکار و پرورش‌دهنده سگ نژاد فاکس تریر موفقی بود. او عملکرد خوبی در پرورش فاکس تریر داشت و در استرالیا توانست به کمک سگ‌هایش شر روباه‌ها را کم کند. برای تشکر از او نام این نژاد بر اساس نام پرورش‌دهنده‌اش «پارسون جک راسل» تریر نامگذاری شد. تریرها از لحاظ جسمی و ذهنی برای کار پرورش داده شدند و نه برای نمایش. اکنون دو نژاد راسل تریر وجود دارد: نوع کوچک آن جک راسل تریر و نوع کمی قد بلندتر پارسون راسل تریر که برای اولین بار در دنیای سگ‌ها هر دو به نام یک فرد ثبت شده‌اند.

سگ نژاد جک راسل تریر

شکل ظاهری

سگ نژاد جک راسل تریر یک تریر کوچک و پا کوتاه است. او یک تریر کاری مقاوم است که به‌خصوص برای کار زیر زمین مناسب است. در استاندارد آمده است که او یک تریر کاری قدرتمند، پرجنب و جوش و فرز، با شخصیتی خوب و با بدنی با طول متوسط و چالاک است. حرکات زبر و زرنگش بیانگر پشتکار و تیز بودن این نژاد است.

پوشش بدنش در سه نوع صاف، زبر یا خشک است و به طور کلی باید خشن و پوشش زیری خوبی داشته باشد تا در برابر باد و شرایط آب و هوایی و همین‌طور موقع جست‌وجو در بیشه یا در نیزارها از او محافظت کند. به طور معمول رنگ خزش سفید است و تکه‌هایی سیاه یا برنزه روی سر و بدنش دارد. از آنجایی که جک راسل تریر باید لاغر و قوی باشد، وزنش باید طبق استاندارد بین 5 تا 6 کیلوگرم و قدش بین 25 تا 30 سانتی‌متر باشد.

سگ نژاد جک راسل تریر

ویژگی‌های شخصیتی

جک راسل تریر ماهیت دقیق یک تریر منحصر به فرد را دارد. آنها روحیه فوق‌العاده‌ای دارند و همیشه منتظر و مشتاق هیجان هستند و به هیچ ماجراجویی نه نمی‌گویند. آنها سرحال، باهوش و قوی هستند و معمولاً از دعوا کردن دوری می‌کنند، اما گاهی اوقات آنها علاقه زیادی به این دارند که بقیه سگ‌ها را در هر اندازه‌ای به مبارزه دعوت کنند. جک راسل دوست دارد خودش را امپراتور اعلام کند. این کار نوعی چالش برای کیفیت رهبری توسط صاحبش است. به‌عنوان سگ شکاری آنها قادر به تصمیم‌گیری هستند و در این کار دوست دارند لجباز و خودسر باشند. اگر انسان‌ها مشخص نکرده باشند چه کسی قوانین را تعیین می‌کند، جک راسل خیلی سریع بر اوضاع تسلط پیدا می‌کند. آنها پرانرژی هستند و به فعالیت‌های متناسب با آن احتیاج دارند. این نوع نژاد به‌خوبی می‌تواند برنامه شکار را رهبری کند و به‌عنوان سگ همراه برای طیف وسیعی از کارها مناسب است. تریر همراهی ایده‌آل برای اسب‌سواری و دویدن و به طور کلی برای انواع ورزش است. سطح بالای آمادگی جسمانی و سلامتی او را به یک همراه و دوست عالی برای ورزشکاران تبدیل کرده است.

سگ نژاد جک راسل تریر

مراقبت

مراقبت از خز جک راسل کار ساده‌ای است و فقط کافی است هفته‌ای یک بار برس زده شود و حداقل سالی یک بار ترجیحاً در بهار موقع پوست‌اندازی اصلاح شود.

سلامتی

جک راسل تریر مستعد ابتلا به بیماری‌های پوستی آلرژیک است که در بعضی از مواقع به دلیل عدم تحمل برخی از مواد غذایی است و مشکلات دستگاه گوارش و پوستی به وجود می‌آورد. شما باید آن ماده غذایی را پیدا و از رژیم غذایی سگ‌تان حذف کنید.

اگر سگ خود را از پرورش‌دهنده معتبری خریداری نکرده باشید، متأسفانه ممکن است به بعضی از بیماری‌ها مانند آتاکسی و میلوپاتی مبتلا شود؛ از علائم این بیماری‌های عصبی اختلالات حرکتی و لرزش عضلات است. به طور معمول جک راسل تریرها بسیار قوی‌بنیه هستند و اندام متناسبی دارند. آنها بیش از 12 سال از زندگی‌شان لذت می‌برند.

سگ نژاد جک راسل تریر

تغذیه

با توجه به فعالیت‌های جک راسل تریر نیاز به انرژی زیادی دارد. به طور کلی رژیم غذایی سگ‌ها باید از 70 درصد گوشت تشکیل شده باشد. مهم نیست از چه نوع غذایی استفاده می‌کنند، مهم کیفیت بالای آن است.

سگ نژاد جک راسل تریر

تربیت و نگهداری

جک راسل تریر به چالش‌های جسمی و ذهنی احتیاج دارد. با اینکه ذاتاً یک شکارچی مشتاق است، اما می‌تواند در خانواده حیوانی مهربان، ملایم و همراهی ایده‌آل برای بازی با کودکان باشد.

در تربیت این نژاد باید غریزه بزرگ شکار او را در نظر داشت. در بهترین حالت می‌توانید او را به مدرسه آموزش سگ‌ها بفرستید تا به‌خوبی آموزش ببیند.

منابع:

https://www.zooplus.de/magazin/hund/hunderassen/jack-russell-terrier