راهنمای کامل غذای بچه گربه (1 روزگی تا 6 ماهگی)

بچه گربه‌ها، با اختلاف دوست‌داشتنی‌ترین و بانمک‌ترین موجودات دنیا هستند. اگر به تازگی صاحب یک یا چند بچه گربه شده‌اید، لحظات شیرین زیادی در انتظارتان است؛ اما خب نگهداری از بچه گربه، چالش‌های خاص خودش را هم دارد. یکی از این چالش‌ها، غذای بچه گربه است.

در مقاله امروز می‌خواهیم شما را به طور کامل در این باره راهنمایی کنیم و غذاهای مناسب برای بچه گربه، از چند روزگی تا چند ماهگی را مرور کنیم.

غذای مناسب برای بچه گربه تازه متولد شده

اولین اقداماتی که برای نگهداری از بچه گربه چند روزه باید انجام دهید، غذا دادن، گرم نگه داشتن او، کمک به دفع و یادگیری مهارت‌ها است. این کارها را معمولاً گربۀ مادر به‌خوبی انجام می‌دهد؛ اما گاهی ممکن است مشکلی برای او پیش بیاید، بچه را پس بزند، شیرش کم باشد یا اصلاً نباشد، در اینجور مواقع باید چه کار کنیم؟

ببینید، بهترین و کامل‌ترین و مهم‌ترین غذایی که بچه گربه باید بخورد شیر گربه است؛ پس در صورتی که برای مادر مشکلی پیش آمده، باید از شیر دیگر گربه‌های مادر (به صورت مستقیم یا دوشیده شده) کمک بگیرید. اینجور مواقع، مشورت با یک پزشک هم کمک زیادی می‌کند. پزشک ممکن است در صورت نیاز، غذای جایگزین (یا شیر خشک مناسب) نیز به شما معرفی کند. پس لطفاً خودسرانه عمل نکنید تا جان بچه گربه دلبندتان به خطر نیافتد.

بچه گربه چند روزه، در روز چند بار غذا می‌خورد؟

این کوچولوها، هر 1 الی 2 ساعت یک بار گرسنه می‌شوند و باید به مقدار کمی شیر بخورند.

توجه: هیچ‌وقت با سرنگ به بچه گربه شیر ندهید، این کار ممکن است باعث خفگی او شود. برای شیر دادن به گربه، از شیشه شیرهای مخصوص استفاده کنید.

توجه 2: موقع شیر دادن، بچه گربه را به پشت نخوابانید؛ چون ممکن است شیر وارد کبد او شده و مشکلاتی را به وجود آورد. روش درست شیر دادن به بچه گربه مانند تصویر زیر است.

نحوه درست شیر دادن به بچه گربه تازه متولد شده

غذای مناسب بچه گربه سه هفته ای

بعد از سه هفته، شما کم کم می‌توانید تغییراتی در رژیم غذایی گربه کوچولوی عزیزتان ایجاد کنید. این کوچولو حالا کمی بزرگ شده و می‌تواند در کنار شیر مادر یا شیر خشک، غذاهای مرطوب هم نوش جان کند.

شما می‌توانید یک رژیم غذایی مرطوب و نرم، مثل سینه مرغ پخته و له شده یا غذاهای مخصوص بچه گربه (پوچ و ووم مخصوص بچه گربه، نه غذای خشک) را شروع کنید. در ضمن از این سن به بعد می‌توانید شیر را داخل یک ظرف کم عمق بریزید.

توجه: هنگام خرید غذای مخصوص، حتماً روی بسته‌بندی را بخوانید، تاریخ انقضای محصول را چک کنید و مطمئن شوید که برای گربه‌های زیر 2 ماه است.

توصیه مهم: یک سری غذاها وجود دارند که در هر سنی برای گربه‌ها مضر هستند. پیشنهاد میکنم برای آشنایی با آن‌ها لیست غذاهای مضر برای گربه را بخوانید.

بچه گربه 3 هفته‌ای، در روز چند بار غذا می‌خورد؟

بچه گربه‌ها در این سن، حدوداً 4 الی 6 بار در روز غذا می‌خورند و خب، مقدار هر وعده غذایی کمی بیشتر شده است.

غذای مناسب بچه گربه 1 تا 2 ماهه

بچه گربه 2 ماهه

از 4 هفتگی به بعد، بچه گربه‌ها توسط مادرشان تشویق می‌شوند که غذاهای دیگر را نیز امتحان کنند تا آماده خداحافظی با شیر مادر بشوند.

در این مرحله، شما باید برای تقویت بچه گربه آماده شوید و یک ترکیبی پررو از خوراکی‌های خوشمزه آماده کنید. از یک ماهگی به بعد غذاهای کنسروی یا پخته (با مشورت پزشک) مناسب گربه است و از هفته هشتم (دو ماهگی) می‌توانید غذای خشک را شروع کنید.

توجه کنید که باید حتماً از غذای مخصوص بچه گربه که در ابعاد کوچکتری است و ویتامین‌های مورد نیاز بدن بچه گربه 2 ماهه را دارد استفاده کنید. روی بسته‌بندی غذاها معمولاً اطلاعات لازم (مثل سن و تاریخ انقضا) آورده شده است.

توجه: کنسروهای باز شده را بیشتر از 30 دقیقه در فضای باز قرار ندهید. اگر بیشتر از 30 کنسرو در فضای باز قرار گرفت آن را دور بریزید.