راهنمای نگهداری از همستر

همسترها حیوانات فوق‌العاده‌ای هستند. اگر شما در دوران کودکیتان یک همستر داشته‌اید احتمالا به خاطر دارید که نگهداری از همستر کار آسانی بوده است. قطعا این فکر به این خاطر است که در آن زمان پدر و مادر شما از همسترتان نگهداری می‌کرده‌اند! نگهداری از همستر به اندازۀ تصورات کودکیتان کار آسانی نیست، اما اگر درگیر نگهداری از آن بشوید شاید آنقدرها هم دیگر برایتان دشوار نباشد. مطالب زیر جمع بندی کاملی برای یک شروع خوب در نگهداری از همستر تان است.

نگهداری از همستر

اگر شما به فکر گرفتن همستر برای فرزند خود هستید، بهتر است که فرزند شما دبستانی یا بزرگ‌تر باشد. متاسفانه همستر حیوان خانگی مناسبی برای فرزندان کوچک شما نیست. همسترها به مراقبت زیادی نیاز دارند، می‌توانند بسیار فرز و سریع باشند و لزوما در دستان کوچک فرزند شما راحت نیستند. اگر فرزند شما به اندازه‌ی کافی بزرگ شده است که بتواند همستر را در دستان خود بگیرد، با احتیاط جابه‌جا کند و در تمیز کردن قفس به شما کمک کند، این حیوان می‌تواند حیوان خانگی مناسب، سرگرم کننده و آموزنده ای برای خانواده‌تان باشد. زمانی که برای خرید این حیوان به مغازه ی حیوانات خانگی می‌روید، به نکات زیر توجه کنید:

همستر شما:

فرقی نمی‌کند که شما یک همستر بخرید یا دو تا، بستگی به خودتان دارد، مسئله ی مهم تر در خرید، نوع همستری است که شما دوست دارید. تحقیقات نشان می دهد نژاد سوریه‌ای همسترها هرگز نباید به صورت جفت خریداری شوند زیرا زمانی که به بلوغ می‌رسند، سرسختانه بر سر قلمرو ی خود با یکدیگر می‌جنگند. همسترهای کوتوله، روسی و چینی هم همسترهای معروفی هستند و زمانی که به بلوغ می‌رسند، تنها در صورتیکه همزمان از یک مادر متولد شده باشند و یا مادر و فرزند باشند می‌توان آنها را به صورت جفت نگهداری کرد.

قفس:

برای نگهداری از همستر تان، قفسی بخرید که حداقل 40 سانتی متر طول و 30 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر می توانید قفس بزرگ تری را انتخاب کنید تا به همستر خود فضای بیشتری برای تمرین و گردش کردن بدهید. توجه داشته باشید قفس باید طوری باشد که همستر نتواند از آن فرار کند.

بستر:

به عنوان یک حکم کلی، بهترین و سالم‌ترین نوع بستر برای قفس همستر، کفپوشی است که از تراشه های چوب ساخته نشده باشد. آنچه برای پوشاندن کف قفس همستر استفاده می‌کنید باید از جنس سلولز یا فیبرهای کاغذی گیاهی باشد. از خاک گربه، خرده چوب ذرت، روزنامه و هرگونه زیرانداز معطر(که حاوی مواد شیمیایی هستند و می توانند مشکل تنفسی ایجاد کنند)به عنوان بستر همستر استفاده نکنید.

اسباب بازی:

وجود یک چرخ ورزشی برای جلوگیری از خستگی همستر ضروری است. همچنین می توانید برای همسترتان یک توپ بخرید تا تحت نظارت شما اطراف اتاق جست و خیز کند.

تغذیه:

شما می توانید غذای مخلوط همستر را تهیه کنید که عموما شامل تکه‌های میوه، سبزیجات، دانه‌ها و حبوبات است. علاوه بر این خوب است که به همستر خود تکه های تازه‌ی سبزیجات و میوه بدهید. همچنین همیشه باید آب تازه در دسترسش باشد.

همه ی سبزیجات و میوه ها برای همستر شما خوب نیستند. شما می‌توانید از بروکلی، جعفری، سیب، گلابی، هویج و شلغم برای تغذیه ی همستر خود استفاده کنید ولی از پیاز، تره‌فرنگی، کاهو، سیب زمینی خام و پرتقال پرهیز کنید. از آنجایی که همستر ها مستعد دیابت هستند، به ندرت به آنها میوه های حاوی قند بدهید.

چگونه قفس همستر را تمیز کنیم؟

برای جلوگیری از بیمار شدن همستر (به خصوص بیماری‌های قابل انتقال به انسان) لازم است تا قفس او را تمیز نگهدارید. برای تمیز کردن قفس همستر این مراحل را دنبال کنید:

همستر را به یک محیط امن منتقل کنید.

در طول مدت زمانیکه قفس را تمیز می‌کنید و نمی‌توانید به همستر نظارت داشته باشید، یک چرخ ورزشی یک وسیله مناسب برای سرگرم کردن همستر است. داشتن یک قفس دوم و یا یک مخزن عمیق که همستر نتواند از آن خارج شود نیز برای این منظور مناسب است.

بستر زیرین را دور بریزید.

نگران تمیز کردن بستر همستر نباشید. کافیست آن را دور بریزید و از بستری جدید استفاده نمایید. گاهی اوقات همسترها به ذخیرۀ غذا می‌پردازند. دور ریختن بستر باعث می‌شود از خورده شدن غذاهای مانده جلوگیری نمایید.

شستن قفس.

از یک صابون معمولی و آب گرم برای شستشو و تمیز کردن قفس یا مخزن همس خود استفاده کنید. در صورتیکه از سرکه، وایتکس و یا هرگونه محصول تمیزکننده دیگر استفاده می‌نمایید، باید به خوبی آن را آبکشی نمایید، سپس آن را خشک نمایید، بستر جدید را قرار داده و همستر را وارد قفس کنید.

چگونه از بچه همستر نگهداری کنیم؟

اگر همسترهای شما تولید مثل کردند و با یک همستر باردار به خانه آوردید، لازم است با نحوۀ نگهداری از نوزاد همستر آشنا باشید. این کار در ابتدا بسیار آسان است. مهم نیست چقدر دشوار باشد شما باید برای حداقل یک هفته آن‌ها را به حال خودشان بگذارید. تنها تغذیه و آب آن‌ها را فراهم نمایید. ابن نکات اضافی را نیز در ذهن داشته باشید.

یک ملحفه بگیرید:

قفس را با یک ملحفه بپوشانید. این کار به مادر فرصت می‌دهد تا به خانوادۀ جدیدش عادت کند و همچنین از بوی نامطلوب نوزادان جلوگیری می‌کند که همین امر احتمال آسیب زدن مادر به نوزادان را کاهش می‌دهد.

تمیز کردن را متوقف کنید:

در هفتۀ اول همسترهایتان را به حال خودشان بگذارید و بعد از آن دوباره شروع به تمیز کردن قفس کنید.

پروتئین اضافه کنید:

در زمان شیردهی مادر به رژیم غذاییش پروتئین اضافه کنید. برای اینکار می‌توانید از قطعات کوچک تخم مرغ آبپز و مرغ استفاده نمایید.

همسترها را از هم جدا کنید:

در نهایت برای نگهداری از همستر هایتان ، لازم است از همدیگر جدا شوند. این کار را می‌توانید با خرید یک قفس جدید انجام دهید. همسترهای کوتوله باید در سن 4 تا 5 هفتگی و سوری‌ها در 6 هفتگی از هم جدا شوند. جدا نکردن همسترها از هم می‌تواند زمینۀ جنگ میان آن‌ها، منتقل شدن بیماری‌ها و تولیدمثل‌های بیشتر را گسترش دهد.

قبل از آوردن همسترتان خانه‌اش را آماده کنید. آماده سازی خانۀ همستر را با خرید یک قفس آغاز کنید، غذا، آب، بستر، چرخ ورزش و… را نیز تهیه نمایید و سپس همستر را به خانه بیاورید. باید تلاش کنید انتقال او از محل اولیه‌اش به خانه‌تان برای همستر فرآیند استرس‌زایی است باید تا جای ممکن آن را آسان کنید. خانۀ شما پر از بوها و صداهای ناشناسخته است که همسترتان هنوز با آن‌ها سازگار نشده است.

همسترها مستعد ابتلا به یک بیماری باکتریایی به نام دم خیس (Wet tail) هستند که می‌تواند به خاطر انتقال به خانه جدید و یا زندگی ناگهانی در یک قفس بسیار شلوغ ایجاد شود. این بیماری می‌تواند در صورت عدم درمان در ظرف 48 ساعت، کشنده باشد.

از جمله علائم یبماری دم خیس در همستر بی‌حالی، از دست دادن اشتها، قصور در تمیزی خود و اسهال است. چناچه هر یک از این علائم را در همستر خود مشاهده کردید ورا با دامپزشک خود تماس بگیرید و در هنگام مراجعه نمونۀ مدفوع او را با خود به همراه داشته باشید تا برای آزمایشات انگلی از آن استفاده شود.

همسترها بسیار باهوشند و تا حدودی آموزش پذیر هستند. در بسیاری از مواقع چموش هستند اما اگر شما آن‌ها را در دست بگیرید و تشویقی به آن‌ها بدهید می‌توانند پیش بینی کنند زمانیکه در دست شما باشند، تشویقی دریافت خواهند کرد. اگر از غذا به عنوان تشویقی استفاده می‌کنید آن‌ها دست و انگشتان شکا را بو می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند آن‌ها را نوازش کنید که بسیار دلنشین است. حتی می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید که کارهای جالبی کنند مثلا برای شما اشیاء کوچکی را بازگردانند. در این موارد از غذا به عنوان پاداش رفتارهایشان استفاده نمایید.