راهنمای نگهداری از مار برای مبتدی‌ها

شما می‌خواهید یک مار به عنوان حیوان خانگی شما باشد؟ عالی است. آن‌ها حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای هستند، اما قبل از اینکه مارتان را به خانه بیاورید این مقاله را بخوانید و به نکات آن دقت کنید. زمانی نگهداری از مار لذت‌بخش خواهد بود که با شرایط زندگی شما سازگار باشد.

مار مناسبی انتخاب کنید.

اگر شما در نگهداری از مار مبتدی هستید، کارشناسان به شما نگهداری از مار ذرت (Corn snake)، پیتون توپی (ball python) و شه‌مار (Kingsnake) را پیشنهاد می‌کنند.

باید مسئولیت‌پذیر باشید.

شما باید بدانید ماری که انتخاب می‌کنید چه قدر عمر می‌کند تا برای نگهداری و هم‌زیستی با او آماده شوید. برای مثال مار ذرت 5 تا 10 سال و شاه‌مار بین 12 تا 15 سال عمر می‌کند، ولی پیتون توپی می‌تواند تا 30 سال هم عمر کند. پس باید دربارۀ ماری که می‌خواهید انتخاب کنید تحقیق کنید تا بتوانید تخمین بزنید که آیا آمادگی دارید برای این مدت از مارتان نگهداری کنید یا خیر.

حتما خطرها را بشناسید.

در نگهداری از مار خطر اینکه مار شما را گاز بگیرد زیاد نیست، ولی شما باید این خطر را در نظر داشته باشید. علاوه‌بر این، مارها هم مانند دیگر خزندگان بیماری سالمونلا (Salmonellosis) را منتقل می‌کنند. برای همین بهتر است اگر در خانه کودک کوچک‌تر از 5 سال دارید، مار نگه ندارید یا به او یاد دهید که بعد از هر بار که به مار دست می‌زند، دست خود را بشوید. البته خودتان هم باید همین کار را بکنید.

سعی کنید خلق و خوی مار‌ها را بشناسید.

مارها موجوداتی اجتماعی نیستند و تنهایی خودشان را ترجیح می‌دهند، بنابراین بهتر است فقط یک مار داشته باشید. آن‌ها شلوغی و صدای بلند را دوست ندارند. از لمس پوستشان لذت نمی‌برند، پس تا جایی که می‌توانید او را کمتر نوازش کنید. در عین حال باید روزی 5 دقیقه او را در دستان خود بگیرید تا به شما عادت کند و به زندگی با انسان‌ها خو بگیرد. آن‌ها عاشق نظم‌اند، پس رویۀ ثابت و منظمی در تعویض آب و تمیز کردن مخزن و غذا دادن به او در پیش بگیرید.

محیط مناسبی برای مارتان فراهم کنید.

برای نگهداری از مار باید محیط مناسبی برای زندگی و رشد مار خود فراهم کنید. لازم نیست خاک و گیاهان جنگل‌های انبوه مناطق گرمسیری را به خانۀ خود بیاورید، ولی باید دما و رطوبت محیطی که مار در آن است برای او مناسب باشد.

نیازهای مارتان را بشناسید تا بتوانید رطوبت و دمای تراریوم او را تنظیم کنید. برای گرم کردن تراریوم می‌توانید از لامپ گرمایی استفاده کنید، اما نصف فضای تراریوم را گرم کنید تا اگر مار شما به محیط خنک نیاز داشت بتواند به سمت دیگر تراریوم برود. استفاده از صخره‌های گرم هم خوب به نظر می‌رسد، اما به پوست حساس مار آسیب می‌زند.

داخل مخزن مارتان گیاه مصنوعی بگذارید، چون گیاه و خاک طبیعی ممکن است برای مار شما ضرر داشته باشد. کاسه‌ای آب زیر لامپ گرمایی بگذارید تا رطوبت فضا را تامین کند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای خشک دارد، بهتر است یک دستگاه رطوبت‌ساز نزدیک مخزن مار بگذارید. دقت کنید که رطوبت‌ساز را داخل مخزن نگذارید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های مه‌سازی استفاده کنید که برای خزندگان طراحی شده است.

با مارتان بازی کنید.

مارها بازی کردن را دوست دارند. همیشه آماده باشید که مارتان پنهان شود و دوباره خود را نشان دهد. مارها از جستجو کردن وسایل و رفتن به گوشه و کنارها لذت می‌برند. اگر می‌توانید یک کندۀ درخت یا یک شاخۀ نسبتا بزرگ در تراریوم بگذارید که مار دورش حلقه بزند و وارسی‌اش کند. مطمئن باشید که مارتان از آن لذت خواهد برد. اشیاء مختلف را در دسترس او قرار دهید تا بفهمید کدام را بیشتر دوست دارد و همان را به محل زندگی‌اش اضافه کنید. اشیاء مصنوعی برای این کار بهتر از اشیاء طبیعی هستند، چون اشیاء طبیعی کپک می‌زنند و کپک برای مارتان ضرر دارد.

غذای مناسب به مارتان بدهید.

مارها خوردن گوشت را دوست دارند. لازم نیست برایشان غذایی رویایی مثل فیلۀ مینیون تهیه کنید، چون گوشتی که می‌خورند باید خام باشد.

موش صحرایی برای مارهای بزرگ یک غذای ایده‌آل است. تهیۀ این موش‌ها کار سختی نیست. تعداد زیادی از این موش‌ها برای همین هدف پرورش داده می‌شوند. بعضی مارها گوشت یخ‌زده هم می‌خورند، که البته باید بگذارید در دمای اتاق یخش آب شود، ولی بعضی مارها فقط موش زنده می‌خورند. از کسی که مارتان را از او می‌گیرید بپرسید که به مار موش یخ‌زده می‌داده است یا موش زنده و به‌راحتی می‌توانید به همان برنامۀ غذایی ادامه دهید. اگر مجبور شدید موش زنده به مارتان بدهید، خیلی حواستان به زمان گرسنگی مارتان باشد. با بی‌احتیاطی، به‌راحتی خودتان طعمۀ او خواهید شد. بهتر است بدانید که با صبر و حوصلۀ زیاد، می‌توانید مار زنده‌خوار خود را به مار بی‌خطری که موش یخ‌زده می‌خورد بدل کنید.

محیط مارتان را تمیز نگه دارید.

تمیز کردن مارها و جایی که در آن زندگی می‌کنند سخت نیست. شما باید مدفوع آن‌ها را جمع کنید و زیر مخزن تراریوم روزنامه یا پارچه پهن کنید تا تراریوم تمیز باقی بماند. همچنین یک کاسه پر از آب تمیز و تازه همیشه باید در تراریوم باشد تا مار از آن بنوشد یا خود را در آن بشوید.

باید بدانید که مارتان به خواب زمستانی می‌رود.

مارها به‌طور طبیعی زمستان‌ها به خواب می‌روند. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که به او این اجازه را بدهید یا نه. ولی باید بدانید که اگر می‌خواهید مارتان تولید مثل کند، حتما باید زمستان را بخوابد. با یک متخصص صحبت کنید تا برای خواب زمستانی مارتان آمادگی لازم را داشته باشید. مارتان باید در یک اتاق خنک و تاریک باشد. رطوبت و دمای اتاق باید مناسب باشد. در مدت خواب، نباید او را تکان دهید یا بلند کنید. فقط می‌توانید، به آرامی، زیر او را تمیز کنید.