مروری کوتاه بر تاریخچه نژاد سایبرین هاسکی

سایبرین هاسکی ها؛ چرا اینقدر دوست داشتنی؟!

هاسکی ها را همه ما دوست داریم. شکل و قیافه و اندام آنها و رفتار پرجنب و جوشی که از خودشان نشان می دهند، برای خیلی از ما انسانها جذاب و دوست داشتنی است. اما بد نیست بدانید که این نژاد از سگ، تا همین چند دهه قبل، چندان شناخته شده نبود تا اینکه یک اتفاق تاریخی، هاسکی ها را بر سر زبان ها انداخت.

با «زونیوز» همراه باشید تا در مورد این ماجرا بیشتر بدانید!

سایبرین هاسکی ها

هاسکی ها وقتی به شهرتی خیره کننده رسیدند که شخصی به نام لئونارد سپالا در سال ۱۹۲۵ موفق شد مسیر ۶۵۸ مایلی را در  5 روز و نیم برای رساندن سروم  دیفتری طی کند. سگ کاپیتان این سورتمه بعد از این اتفاق به شدت در نشریات معروف شد و امروزه مجسمه این سگ در «سنترال پارک» آمریکا بنا شده است.

هاسکی دوست داشتنی

تحمل بالای نژاد سایبرین هاسکی در برابر سرما

سگ هاسکی توانایی باورنکردنی در تحمل سرمای سخت و دمای منفی صفر درجه دارد. قدرت پاهای نژاد سایبرین هاسکی، این سگ را به قهرمانان سورتمه کشف به ویژه بر روی یخ و برف تبدیل کرده است؛ آنها استقامت بسیار بالایی برای این کار دارند.

در اصل  ساکنان آسیای شمال شرقی که مردمان  چاکی ( Chukchi) نامیده می شدند  این سگ ها را برای کشیدن سورتمه و جا به جایی وسایل پرورش می دادند.

با تغییر شرایط آب و هوایی، مردمان چاکی که از تمام مردم جهان دور بودند، برای پیدا کردن شکار  و تأمین غذای خود مجبور به گسترش سرزمین هایشان شدند و در نتیجه به پرورش بیش از پیش این سگ ها روی آوردند. این سگ ها  در اوایل قرن نوزدهم موفق شدند مسابقه های سورتمه کشی زیادی را ببرند  و توانستند نظر تماشاچی ها را به خود جلب کنند،  البته امروزه حتی کسانی که به ورزش های زمستانی و سورتمه علاقه ندارند نژاد سایبرین هاسکی را به عنوان یک حیوان اجتماعی و دوست داشتنی انتخاب می کنند.

تحمل بالای نژاد سایبرین هاسکی در برابر سرما

اعلام کنجکاوی هاسکی با «دایره ای شکل» شدن دم!

نژاد سایبرین هاسکی یک نژاد بسیار زیبا است که تمامی بدنش از خز پرپشت سفید، قهوه ای و مشکی پوشیده شده است و دم این نژاد در مواقع کنجکاوی دایره شکل می شود!

اعلام کنجکاوی هاسکی با «دایره ای شکل» شدن دم!

تغذیه نژاد سایبرین هاسکی

نگهداری نژاد سایبرین هاسکی از نظر تغذیه حساسیت خاصی را می طلبد و سلامت پوست و خز این سگ رابطه مستقیمی با غذایی که می خورد دارد. غذای این نژاد به خاطر جثه بزرگ و فعالیت زیادی که در طول روز انجام می دهد باید شامل حجم پروتئین بالا و با کیفیت باشد.

در فصل تابستان هاسکی ها به پروتئین کمتری نیاز دارند و می توانید ۲۰٪ غذای آنها را با پروتئين ها تامین کنید در حالی که این حجم پروتئین در زمستان باید به بالای ۳۰٪ برسد.

البته در تعداد دفعات تغذیه زیاده روی نکنید تا باعث چاقی  سگ خود نشوید.

نظافت هاسکی ها

هاسکی ها  همیشه خودشان را تمیز می کنند و در طی سال فقط به چند مرتبه حمام کردن نیاز دارند. البته نباید از شانه کردن و اصلاح خز هاسکی خود غافل شوید و به این نکته توجه کنید که اصلاح به موقع و شانه کردن خز سگ با برس های فلزی با کیفیت و استاندارد، به آراستگی ظاهر آن کمک می کند. این نژاد، نیاز مداوم به چک کردن طول ناخن هایش دارد. همیشه ناخن ها را کوتاه نگه دارید تا به پاها آسیبی نرسد.

نظافت هاسکی ها

مراقبت های بهداشتی نژاد سایبرین هاسکی

خوشبختانه نژاد سایبرین هاسکی دچار تغییرات ژنتیکی نشده و به ندرت دچار بیماری می شود. ولی باید سلامت چشمهایشان را جدی گرفت.  چشمهای هاسکی ها را به طور مرتب چک کنید تا دچار آب مروارید نشوند. در برخی مناطق مانند آمریکا این سگ ها از ۱۲ ماهگی به بعد به طور خودکار وارد سیستم چکاب می شوند و سالانه مورد ارزیابی های متفاوت بدنی قرار می گیرند. معاینات چشمی برای نژاد سایبرین هاسکی  اهمیت بیشتری دارد و هرساله باید یک چشم پزشک، سلامت چشم های آنها را تائید کند.

مراقبتهای بهداشتی نژاد سایبرین هاسکی

تحرک و فعالیت های روزانه ضروری برای هاسکی

هاسکی ها ذاتا قهرمان دو به دنیا می آیند و به فعالیت زیاد بدنی نیاز دارند. به گردش بردن هاسکی ها به بهبود عملکرد بدنی و جلوگیری از ضعف عضلانی آنها کمک می کند و همچنین رابطه سگ با صاحب خود را تقویت می کند. فراموش نکنید که نژاد سایبرین  هاسکی به هیچ وجه نژاد مناسبی برای نگهداری در آپارتمان و خانه های کوچک نیست و باید آنها را در محوطه محصور شده با فنس نگهداری کنیم. هاسکی ها گاهی زوزه می کشند، سعی کنید که در این مواقع آنها را سرکوب نکنید.

تحرک و فعالیت های روزانه ضروری برای هاسکی

در نتیجه این سگ یک نژاد بسیار دوستداشتنی و مناسب زندگی در کنار انسان ها است،شرایط نگهداری آسانی دارد ولی نگهداری آن در یک محیط بیرون از خانه و محافظت شده به وسیله حصار توصیه میشود.

منبع مقاله https://www.akc.org/