دامپزشکان چه غذای کنسروی را برای گربه‌ها توصیه می‌کنند؟

صاحبان گربه‌ها به‌سختی مطمئن می‌شوند که کدام غذای گربه برای حیوان خانگی‌شان مناسب است، زیرا نظرات دیگر گربه‌دارها و متخصصان در این باره بسیار متفاوت است. واضح است که موش با محتویات معده، استخوان و همه مخلفاتش غذای ایده‌آل گربه است. بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از گربه‌دارها به‌اصطلاح به بارف (رژیم غذایی متشکل از گوشت نپخته، استخوان و ماهی که با میوه و سبزیجات تکمیل می‌شود و به صورت خام خورده می‌شود) روی آورده‌اند.

با این حال بسیاری به دلایل مختلف توصیه نمی‌کنند که گربه‌ها از غذای خام استفاده کنند و به سمت انواع غذاهای تولید شده صنعتی گرایش پیدا کردند. این امر عمدتاً به این دلیل است که در تغذیه با مواد خام مواد افزودنی بسیاری به آن اضافه می‌شود و بسیاری از گربه‌ها با هضم آن مشکل دارند و می‌تواند سلامت حیوان را به خطر بیندازد.

بیشتر دامپزشکان تمایل دارند که ترکیبی از غذای خشک و غذای مرطوب استفاده شود تا از مزایای هر دو نوع غذا بشود استفاده کرد. البته با وجود انواع بسیار مختلف مواد غذایی پیدا کردن غذای کنسروی مناسب برای گربه کار ساده‌ای نیست.

دامپزشکان چه غذای کنسروی را برای گربه‌ها توصیه می‌کنند؟

فواید غذای مرطوب برای گربه‌ها:

غذای مرطوب مزایای زیادی دارد. بنابراین هیچ تعجبی ندارد که دامپزشکان توصیه می‌کنند از آن یا به‌عنوان غذای کامل یا با ترکیب با غذای خشک استفاده شود، چون رطوبت زیادی دارد. این امر به‌ویژه برای گربه‌هایی که بسیار کم می‌نوشند و به مایعات بیشتری احتیاج دارند یک مزیت به حساب می‌آید.

اکثر انواع غذاهای مرطوب به طور متوسط تا 80 درصد از آب تشکیل شده‌اند که به این معنی است که گربه‌هایی که تحرک خیلی کمی دارند، از طریق تغذیه با غذای مرطوب می‌توانند نیاز روزانه به مایعات‌شان را تأمین کنند.

چنانکه همه می‌دانند گربه‌ها از آن دسته حیواناتی هستند که بسیار کم آب می‌نوشند. برای حیواناتی که مستعد سنگ‌های ادراری هستند و اغلب دچار یبوست می‌شوند یا حتی از بیماری‌های کلیوی رنج می‌برند، غذای مرطوب غذای ایده‌آلی است و می‌تواند علائم بیماری‌ها را کاهش دهد.

واقعیت دیگر این است که بیشتر گربه‌ها غذای مرطوب را به غذای خشک ترجیح می‌دهند. بنابراین اگر پنجه مخملی‌تان مشکل‌پسند است و بسیاری از غذاها را رد می‌کند، حتماً از غذای مرطوب خوشش خواهد آمد. مرطوب بودن غذا باعث می‌شود که غذا بوی خوشی داشته باشد و طعم غذای مرطوب را هم بسیار بهتر از غذای خشک می‌کند. علاوه بر این غذای مرطوب حاوی پروتئین بیشتری نسبت به سایر غذاهای گربه است.

غذای مرطوب را می‌شود به صورت طولانی‌مدت نگهداری کرد. نگهداشتن قوطی‌های باز نشده تا دو سال و تازه، خوشمزه و سالم ماندن آن حتی بعد از این مدت طولانی موضوعی نادر است. محتوای بسیار زیاد آب در غذای کنسروی باعث کاهش کالری می‌شود، در نتیجه اینکه این غذا می‌تواند از اضافه وزن جلوگیری کند.

دامپزشکان چه غذای کنسروی را برای گربه‌ها توصیه می‌کنند؟

هنگام خرید کنسرو باید به چه نکاتی توجه کنید؟

هنگام خرید هر غذایی را نخرید و یا فقط به قیمت آن توجه نکنید. کیفیت غذای کنسروی خیلی مهم است. این غذا باید نیازها و خواسته‌های پنجه‌مخملی شما را پوشش بدهد، سالم و فاقد مواد افزودنی باشد که با خوردن آن گربه‌تان احساس سنگینی نکند.

شکر: متأسفانه بسیاری از انواع غذای مرطوب سرشار از شکر هستند. با این حال گربه طعم شیرینی را درک نمی‌کند. اما باعث می‌شود که غذا خوشمزه‌تر به نظر برسد. گذشته از این شکر ماده‌ای ناسالم است، چاق می‌کند و باعث پوسیدگی دندان گربه‌ها می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که غذای گربه‌ها حاوی شکر نباشد.

محصولات جانبی حیوانی: تعداد بسیار کمی از صاحبان گربه به مفهوم عبارت «محصولات جانبی حیوانی» روی قوطی کنسروها توجه کرده‌اند. در اینجا صحبت از گوشت مرغوب و با کیفیت بالا نیست، کاملاً برعکس: اغلب مواد زائد کشتارگاه با کیفیت پایین است که گربه‌ها به‌سختی آنها را هضم می‌کنند. این مواد شامل پوست، ادرار و دیگر مواد زائد است که گربه‌ها به طور معمول آنها را نمی‌خورند. در انواع کنسروها باید لیست محصولات جانبی حیوانی دقیقاً نوشته شود، چون همه آنها بد نیستند؛ مثلاً کبد، قلب و معده هم جز این مقوله هستند، اما برای گربه‌ها سالم هستند.

دامپزشکان چه غذای کنسروی را برای گربه‌ها توصیه می‌کنند؟

محصولات جانبی گیاهی: در کنار محصولات جانبی حیوانی محصولات گیاهی هم وجود دارد. این ماده عمدتاً سویاست که مانند مواد زائد غلات بسیار ارزان است. بدیهی است که این مواد در برنامه غذایی گربه‌ جایی ندارد، چون گربه‌ها برای تأمین انرژی کربوهیدرات مصرف نمی‌کنند، بلکه پروتئین مصرف می‌کنند. روده گربه‌ها برای تجزیه کامل کربوهیدرات‌های زنجیره‌ بلند خیلی کوتاه است و نمی‌تواند به صورت کامل آنها را هضم کند. به همین دلیل مهم است که محتوای کربوهیدارت در غذای گربه چه مرطوب چه خشک تا حد ممکن کم باشد. مصرف مواد گیاهی به اندام‌های حیاتی حیوان بیش از حد فشار می‌آورد که در بدترین حالت منجر به پیری سریع‌تر اعضای بدن و مرگ گربه‌ها بر اثر نارسایی کلیوی می‌شود.

اجزای غذای مرطوب:

با تجزیه و تحلیل غذای کنسروی می‌توان کنسروی با کیفیت تهیه کرد:

پروتئین خام: مقدار پروتئین در غذای مرطوب باید بین 5 تا 15 درصد باشد. توجه کنید آیا این مواد حیوانی هستند یا گیاهی؟ برای پروتئین‌های حیوانی مقدار ممکن است بیشتر از 15 درصد باشد.

چربی: نسبت چربی خام باید 2 تا 7 درصد باشد. چربی‌های حیوانی سالم‌تر از چربی‌های گیاهی هستند. تا حد امکان از مصرف چربی گیاهی خودداری شود.

خاکستر خام: مقدار مواد معدنی موجود در غذا را نشان می‌دهد و باید بین 5/1 تا 2 درصد باشد.

فیبر خام: فیبر خام فیبرهای خوراکی هستند که برای گربه‌ها قابل هضم نیستند. مقدار آن باید تا کمترین حد زیر 5/1 درصد باشد.

رطوبت: مقدار آن باید بین 50 تا 70 درصد باشد و جز مهم در غذای مرطوب است.

مواد معدنی، افزودنی‌ها و ویتامین‌ها؛ بایدها و نبایدهای مواد داخل کنسرو گربه:

بایدها:

تائورین نقش مهمی در متابولیسم گربه دارد و باعث تقویت بینایی و قلب می‌شود. تائورین در گوشت و کله‌پاچه یافت می‌شود.

ویتامین‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند با این حال ممکن است در اثر گرمای بیش از حد از بین بروند. کلسیم و فسفر برای استخوان و کلیه گربه مهم است. پتاسیم و سدیم هم باید در تمام غذاهای کنسروی باشد.

نبایدها:

تقویت‌کننده‌های شکر و طعم‌دهنده‌ها، رنگ‌دهنده‌ها، مواد ژل‌ساز و مواد نگهدارنده.

منبع:

https://www.zoobio.de/blog/welches-dosenfutter-fuer-katzen-empfehlen-tieraerzte-309