حشرات خانگی

حشرات خانگی و عنکبوت ها حیواناتی هستند که نگاه کردن به آنها جذابیت خاصی دارد. حشرات خانگی بسیار ساکت و تمیز هستند و نیاز به فضا و زمان زیادی برای مراقبت ندارند. آنها همچنین نیاز چندان زیادی به توجه و اجتماعی شدن ندارند. در حقیقت در صورتی که توجه حداقل به آنها شود و از توجهات وسواس گونه پرهیز کنید آنها زندگی بهتری خواهند داشت. گرچه پیش از خرید یک حشره یا عنکبوت خانگی باید نگاهی به دلایل خود برای خرید این حیوانات به عنوان حیوان خانگی بیندازید. اگر هدف و قصد شما از خرید چنین حیواناتی این است که یک حیوان خانگی خاص و منحصر به فرد داشته باشید و یا میخواهید که فقط دوستان خود را شگفت زده و شوکه کنید بهتر است مجددا در این خصوص فکر کنید. حشرات و عنکبوت ها به معنای واقعی کلمه حیوانات خانگی خاص هستند اما باید توجه کنید که با وجود نیاز کم به رسیدگی، باز هم این بی مهرگان نیازمند مقدار حداقلی از رسیدگی هستند که تعهداتی را برای شما ایجاد می‌کند. اغلب مردم بر اثر انگیزش‌های لحظه‌ای اقدام به خرید این حیوانات خانگی می‌کنند و پس از مدتی که تازگی و نوظهوری آنها به پایان رسید از نگهداری از حشرات و عنکبوت ها خسته می‌شوند.

انتخاب یک حشرات خانگی مناسب
اگر شما به تازگی در حال شروع کار برای نگهداری از یک حشره یا عنکبوت خانگی هستید بهتر است از گونه‌ای شروع به کار کنید که بسیار ظریف و یا خطرناک نباشد. شاید بهترین گزینه برای شروع کار با این حیوانات، «سوسک هیس هیس کننده» باشد که گونه ای دست آموز و آرام بوده و در عین حال فاقد سلاح های دفاعی مانند سم و نیش است. برخی از رتیل ها مانند «رتیل شیلیایی» (Chilean rose)، «رتیل زانو قرمز مکزیکی» (Mexican Red Knee)، «رتیل گورخری کاستاریکایی» (Costa Rican Zebra) نیز گزینه‌هایی قابل قبول برای افراد تازه کار به شمار می‌روند. این گونه‌ها علاوه بر اینکه دارای سمی چندان قوی (در مقایسه با برخی از عنکبوت های دیگر) نیستند خلق و خوی آرامی نیز نسبت به سایر رتیل‌ها دارند. حشرات خانگی برگی شکل (Lead Insects) و مانتیس‌ها (Mantids) و حشرات خانگی چسبنده (Stick Insects) با وجود اینکه شرایط نگهداری ساده‌ای دارند و در بسیاری از کشورها بسیار محبوب هستند اما حیواناتی به مراتب ظریف تر و شکننده تر هستند. توجه کنید در صورتی که کودکی در منزل شماست باید به حشرات به عنوان حیوانات خانگی که به آنها فقط باید نگاه کرد نظاره شود زیرا شکنندگی آنها به حدی است که در مقابل لمس کودکان نیز کاملا آسیب پذیرند. (البته باید توجه داشت که از سوی دیگر، لمس کردن حشرات یا عنکبوت های سمی نیز برای کودکان خطرناک است.) سوسک های هیس هیس کننده در این میان تقریبا استثنا هستند به طوری که اندازه بزرگ آنها، امکان لمس شدن توسط کودکان را نیز فراهم می آورد، ضمن اینکه خلق و خوی آرامی هم دارند. مجموعه‌های مورچه که گاهی در فروشگاه‌های حیوانات خانگی در دسترس هستند نیز گزینه‌های مناسبی برای کودکان به شمار می‌روند، گرچه معمولا کودکان پس از چندی که نتوانند در این مجموعه دخالت کنند علاقه خود را از دست میدهند. (و یک کلونی مورچه که از محل زندگی خود فرار کرده باشند مورد علاقه شما نیست!)

مواردی که باید پیش از تصمیم به خرید حشرات یا عنکبوت های خانگی به آنها فکر کنید
• درخصوص مسائل قانونی محل زندگی خود برای نگهداری از آن حیوانات به خوبی تحقیق کنید. در برخی مناطق جهان، محدودیت‌هایی در این زمینه ها وجود دارد.

• درخصوص نحوه مراقبت صحیح از حیوان خانگی که مدنظر دارید (مسائلی نظیر خانه سازی، نحوه تغذیه و …) پیش از خرید حیوان تحقیق کنید. با اینکه قیمت خرید برخی از حشرات و عنکبوت های خانگی بسیار پایین است اما تهیه محل نگهداری مناسب برای آنها، مخارجی چندین برابر خود آنان دارد. به عنوان یک قانون کلی شما باید محلی را برای زندگی این حیوانات فراهم کنید که هرچه بیشتر شبیه به محل طبیعی زندگی آنها باشد. تحقیق کنید که چه برنامه غذایی برای حیوان مورد نظر شما مناسب است و در خصوص نحوه تهیه آن پیش از خرید حیوان، به خوبی فکر کنید. به عنوان مثال تهیه غذا برای سوسک‌های هیس هیس کننده بسیار ساده است در حالی که حشرات خانگی چسبنده نیاز به سبزیجات تازه دارند و رتیل‌ها فقط از طعمه زنده (حشره زنده) تغذیه می‌کنند. آیا شما توانایی تهیه این خوراکی‌ها را دارید و آیا با دادن این غذاها به حیوان خانگی خود به راحتی کنار می آیید؟

• طول عمر حیوان مورد نظر را از طریق منابع معتبر بررسی کنید. بیشتر حشرات خانگی دارای طول عمر کوتاهی هستند اما برخی از رتیل‌ها می‌توانند بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر کنند. (عموما رتیل های ماده طول عمر بیشتری نسبت به رتیل های نر دارند.)

• روش های صحیح دست زدن و لمس کردن حیوان را مطالعه کنید. این کار در خصوص حیوانات سمی اهمیت بسیار زیادی دارد اما روش صحیح دست زدن به همه حشرات و عنکبوت های خانگی را باید آموخت زیرا آنها به سادگی بر اثر لمس نادرست مصدوم می‌شوند.

• حتما از طریق یک منبع معتبر به طول کامل تحقیق کنید که گونه مورد نظر شما سمی است یا خیر. فراموش نکنید که حتی یک رتیل با سم متوسط هم می‌تواند دردهای وحشتناکی را به شما تحمیل کند و رتیل‌ها دارای موهایی بر روی شکم خود هستند که در صورتی که احساس خطر کنند آنها را پرتاب می‌کنند. در صورتی که این موها وارد چشم انسان شوند می‌توانند بسیار خطرناک باشند. اگر شما قصد خرید یک رتیل دارید تحقیق کنید که چگونه میتوانید از خطر گزیده شدن در امان باشید اما در عین حال در خصوص نحوه درمان در صورت گزیده شدن هم مطالعه کنید. همچنین باید از نحوه عکس العمل در زمانی که احتمالا موی رتیل به سوی شما پرتاب شد مطلع باشید.+6