تجهیزات اولیه سگ

تصمیم گرفته‌اید هم‌اتاقی سگی برای خودتان بخرید؟ برای اینکه همه چیز در آرامش باشد، توله سگ شما برای خوردن، آشامیدن، خوابیدن و بازی کردن به وسایلی نیاز دارد که با تهیه کردن آنها می‌توانید لحظات هیجان‌انگیزی را با هم بگذرانید. البته تعداد خیلی زیادی تجهیزات برای سگ‌ها وجود دارد، اما در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که کدام تجهیزات اولیه را باید برای سگ خود تهیه کنید.

تجهیزات مورد نیاز سگ شما برای:

  • غذا و آب
  • گردش (قلاده)
  • استراحت و خواب
  • بازی و سرگرمی
  • سلامتی و مراقبت
  • توالت


غذا و آب:

برای سگ خود یک کاسه برای غذا و یک کاسه برای آب تهیه کنید که همیشه در دسترس او قرار داشته باشد. شما می‌توانید اندازه کاسه و آب را به اندازه‌ای انتخاب کنید که بعدها، وقتی سگ‌تان بزرگ شد هم استفاده کند. فقط اینکه توله سگ باید بتواند به‌راحتی از آن بنوشد و بخورد. کاسه را از جنس ماده محکم و تمیزی مثل استیل ضد زنگ انتخاب کنید و طوری باشد که کاسه پایه‌ای ضد لغزش داشته باشد که موقع غذا خوردن به جلو و عقب رانده نشود و کف زمین خانه‌تان را از باقی‌مانده غذا و آب محافظت کند.

ظرف قابل تنظیم غذا یک راه حل عملی است و می‌توانید با توجه به اندازه سگ کاسه را برایش تنظیم کنید.

گردش (قلاده):

طبیعتاً قلاده جز تجهیزات اولیه و اصلی سگ است. برای گشت و گذار در هوای تازه با سگ کوچولویتان بهتر است به جای قلاده‌ای که به گردنش بسته می‌شود، قلاده کمری یا کتفی مناسبی تهیه کنید. در قلاده کمری یا کتفی فشار بر یک جا وارد نمی‌شود و یکدست‌تر می‌شود و می‌تواند موقع کنترل افسار راحت‌تر عمل کند.

توجه داشته باشید که سایز قلاده کمری یا کتفی متناسب با جثه سگ تنظیم شود یا به‌موقع سایز بزرگ‌تر تهیه شود تا به سگ‌تان آسیب نرساند.

قلاده جز تجهیزات اولیه سگ‌هاست.

در ماه‌های تاریک سال پیاده‌روی با دوست چهارپای خود اغلب در تاریکی و غروب انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است مه هم وجود داشته باشد و دیده شدن توله سگ‌ها در انتهای دیگر بند قلاده دشوار باشد. دوچرخه‌سواران و رانندگان شاید نتوانند آنها را در این شرایط به‌خوبی ببینند، بنابراین قلاده‌های درخشان برای پیاده‌روی سگ‌ها در تاریکی مفید هستند و امنیت آنها را تأمین می‌کنند و جلیقه‌های بازتابنده‌ نور هم می‌توانند به‌عنوان ژاکتی برای سگ‌های مو کوتاه در فصل سرما استفاده شوند.

یکی از وسایلی که خوب است بخرید، کیف خوراکی برای راه است که می‌تواند تمرین کردن دستورات شما در فضای باز را آسان‌تر کند.

علاوه بر این برای امنیت سگ‌تان می‌توانید کپسول کوچک نقره‌ای تهیه و آدرس و شماره تلفن خودتان را در آن قرار دهید و آن را به قسمت گردن قلاده وصل کنید. در این صورت یابندگان سگ شما می‌توانند فوراً با شما تماس بگیرند و شما را پیدا کنند.

می‌توانید آدرس و شماره تلفن خودتان را در این کپسول کوچک به قلاده‌اش وصل کنید.

استراحت و خواب:

سگ‌ هم بعد از کشف اسباب‌بازی‌های جدید و کلی بدو بدو ممکن است یک دفعه از خستگی روی زمین دراز بکشد. پس او از داشتن تخت‌خواب گرم و نرم در مکانی آرام خوشحال خواهد شد. شما می‌توانید برایش سبد زیبا یا بالش سگ نرمی تهیه کنید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که سبد از مواد حساسیت‌زا ساخته نشده باشد و یا بتوانید بالش را به‌خوبی بشویید.

سبد خواب گرم و نرم در مکانی دنج جایی راحت برای خوابیدن سگ است.

سگ‌ها جایی برای عقب‌نشینی نیاز دارند و شما می‌توانید با گذاشتن پتو در روی مبل یا در تخت‌خواب یا در گوشه‌ای روی زمین این مکان را برای او ایجاد کنید. بعضی از توله سگ‌ها ساعات زیادی را در طول روز می‌خوابند. پتو مکانی گرم و نرم به سگ شما هدیه می‌کند و باعث می‌شود مبلمان شما را هم در برابر موهای سگ یا کثیفی محافظت کند. به‌خصوص اگر این پتوها کرکی باشند، در برابر سرمای زمین از آنها مراقبت می‌کنند و خیلی راحت می‌شود آنها را در ماشین لباسشویی شست.

توله سگ‌ها بعد از یک روز سخت می‌توانند روی پتوهای نرم استراحت کنند.

بازی و سرگرمی:

اسباب‌بازی‌ها حواس سگ‌ها را تحریک و آنها را سرگرم می‌کنند. طبیعتاً اسباب‌بازی باید متناسب با سن سگ باشد. سگ‌های کوچک را نباید با اسباب‌بازی و استخوان هیچ‌وقت تنها گذاشت. از اسباب‌بازی‌های هوشمند گرفته تا استخوان جویدن یا بازی با توپ پلاستیکی روش‌های مختلفی برای مشغول نگه داشتن توله سگ‌هاست. سگ‌ها از بازی با توپ پلاستیکی که به نخی وصل است حسابی سرگرم می‌شوند.

بازی با توپ پلاستیکی که به نخی وصل است، برای سگ‌ها هیجان‌انگیز است.

همین‌طور طناب‌بازی با الیاف پنبه طبیعی دندان‌ها و فضای بین دندانی سگ‌ها را تمیز می‌کند و موقع دندان درآوردن توله سگ دردش را تسکین می‌دهد.

سلامتی و مراقبت:

توله سگ‌ها عاشق تماس بدنی هستند و از اینکه آنها را نوازش کنید و با یک برس نرم او را تمیز نگه دارید، لذت می‌برند. برس زدن باعث پیوند شما با سگ‌تان می‌شود. اگر با برس زدن سگ‌تان تمیز نشد، می‌توانید با شامپوی مخصوص سگ آنها را بشویید. پس برس و شامپو هم جز وسایل ضروری و مورد نیاز سگ شماست.

پوست توله سگ‌ها حساس است و باید از شامپوهای ملایم و مخصوص سگ استفاده کنید.

توالت:

وقتی توله سگ‌تان به توالت عادت می‌کند، همه چیز به آرامش می‌رسد. برای اینکه چیزی بیرون نزند، می‌توانید از پدهای دستشویی استفاده کنید. ژل جاذب آب و بو در پد مایع را به خود جذب می‌کند و بعد از حدود نیم دقیقه دوباره سطح آن خشک می‌شود.

همچنین کیسه‌های محکمی وجود دارند که موقع گردش بتوانید مدفوع سگ‌تان را جمع کنید و خیابان‌ها و پارک‌ها را تمیز نگه دارید.

با وجود همه آموزش‌ها امکان دارد اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای برای سگ شما بیفتد؛ مثلاً غذایی را که سریع خورده استفراغ کند یا خودش را نتواند به‌موقع به توالت برساند که می‌توانید از اسپری مخصوص نظافت استفاده کنید که به راحتی میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد. این اسپری برای از بین بردن لکه‌های ادرار، استفراغ یا مدفوع ساخته شده است.

استفاده از پد روی توالت به‌ تمیزی سگ شما کمک می‌کند.

منابع:

https://www.fressnapf.de/magazin/hund/ausstattung/erstausstattung/

https://www.zooplus.de/magazin/hund/hundehaltung/welpen-eingewoehnen-tipps-grundaustattung