بازی‌های سرگرم‌کننده برای انسان و گربه

گربه خانگی شما علاوه بر استراحت به فعالیت هم نیاز دارد و هم‌بازی خوبی برای شماست. ایده‌های بسیار فوق‌العاده‌ای وجود دارد که شما چطور می‌توانید با گربه‌تان بازی کنید.

بازی کردن با هم باعث ایجاد اعتماد می‌شود، پیوند بین انسان وگربه را تقویت می‌کند و گربه را سالم نگه می‌دارد.

گربه‌ها باید هر روز مشغول بازی باشند. این کار برای سلامتی روحی و جسمی و تناسب اندام آنها بسیار مهم است. آنها به‌خصوص وقتی با صاحب‌شان بازی می‌کنند، بسیار خوشحال می‌شوند. بازی انسان با گربه‌اش، نه تنها سلامتی او را تقویت می‌کند، بلکه پیوند میان‌شان را هم محکم‌تر می‌کند. بنابراین بازی از آن جهت مهم است، چون گربه‌ها موقع بازی کردن چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. پس بهتر است بازی کردن با گربه‌مان را یاد بگیریم. در اینجا ما بازی‌های مختلفی را برای شما معرفی می‌کنیم:

بازی‌های دویدنی و پریدنی برای گربه‌ها:

بازی‌های دویدنی و پریدنی خیلی مهم هستند، چون با این کارها گربه‌تان می‌تواند حسابی از خودش کار بکشد. برای این بازی یک نخ ساده کافی است که روی زمین قرار بگیرد یا به جای آن می‌توانید از توپ پلاستیکی کوچکی استفاده کنید. هر کسی زودتر نخ را بگیرد برنده است، اجازه دهید گاهی اوقات گربه‌تان برنده شود تا علاقه‌اش را به بازی از دست ندهد. یا توپ را بیندازید و گربه‌تان آن را بیاورد.

بازی با میله ماهیگیری:

طنابی را به سر چوبی ببندید و با آن میله ماهیگیری درست کنید. انتهای دیگر طناب را موش کوچکی ببندید (حواستان باشد که چشم‌های موش عروسکی را دربیاورید، چون ممکن است بلعیده شود). اگر موش نداشتید، می‌توانید جوراب قدیمی به آن ببندید. طعمه را روی زمین قرار دهید و چوب را بکشید. در این موقع گربه واکنش نشان می‌دهد و به طرف آن می‌پرد و می‌خواهد آن را بگیرد. گاهی اوقات بگذارید گربه‌تان موفق شود و گاهی هم حسابی بکشید تا با سرعت بدود و تحرک داشته باشد.

بازی‌های سرگرم‌کننده برای انسان و گربه

گربه‌تان را به بازی کردن تشویق کنید:

بعضی از گربه‌ها همان بار اول علاقه‌ای نشان نمی‌دهند که نخ یا طعمه ماهیگیری را دنبال کنند و آن را بگیرند. راهنمایی: برای اینکه علاقه این پنجه‌مخملی را به بازی در او بیدار کنید، نخی را به‌آرامی در دیدرس گربه حرکت بدهید، اما خودتان جایی پنهان شوید؛ مثلاً پشت در. سپس بند را آرام آرام بکشید. با این کار گربه شما حسابی تحریک می‌شود و نمی‌تواند در برابر آن مقاومت کند: درست مثل موقعی که موش می‌بیند. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که نخ را آرام از زیر پتو به طرف خود بکشید.

بازی شکار فرفره:

فرفره‌های چوبی را می‌توانید از مغازه‌های اسباب‌بازی فروشی تهیه کنید. فرفره‌ای از جنس چوب طبیعی به اندازه توپ تنیس انتخاب کنید و آن را جلوی گربه‌تان بچرخانید. از آنجایی که فرفره‌ای که خوب چرخانده شده باشد، ممکن است در تمام جهات کشیده شود و همچنین جهش‌های کوچکی داشته باشد، توانایی واکنش گربه را به چالش می‌کشد. در ابتدا شاید ترسیده به نظر برسد، چون فرفره امکان دارد به طرف او حرکت کند، اما وقتی کمی بگذرد شروع به بازی کردن با آن می‌کند و به‌آرامی به فرفره در حال چرخیدن ضربه می‌زند.

بازی با آب:

یک بازی تابستانی که عملکرد فکری گربه‌ها را برمی‌انگیزد؛ به‌ویژه برای گربه‌هایی که از آب نمی‌ترسند. ظرف بزرگی را پر از آب کنید و چند برگ سبز، اردک پلاستیکی یا توپ تنیس روی میز یا هر چیزی را که روی آب شناور می‌ماند داخل آن بگذارید. وسایل داخل کاسه را کمی تکان دهید تا حرکت کنند. گربه سعی می‌کند آنها را بگیرد. هر چه سطح آب بزرگ‌تر باشد، بازی هیجان‌انگیزتر خواهد بود. مراقب باشید که این شکارچیان کوچک مصمم ممکن است توی آب بپرند و بخواهند چاله بزرگ‌تری در اتاق درست کنند. برای تحریک بیشتر گربه‌ها می‌توانید روی اشیا شناور خوراکی کوچکی قرار دهید. اگر گربه‌تان به این بازی علاقه نشان نداد، از تماشای اشیای شناور لذت خواهد برد.

بازی‌های سرگرم‌کننده برای انسان و گربه

غارهایی برای گربه‌ها:

بیشتر گربه‌ها عاشق این هستند که بتوانند داخل جایی بخزند. اگر چنین جایی پیدا کنند مردمک چشم‌هایشان بسیار بزرگ می‌شود و حسابی لذت می‌برند. بنابراین برای گربه‌تان هر از چند گاهی غاری درست کنید. این کار خیلی ساده‌ای است؛ مثلاً کارتنی که روزنه‌ای داشته باشد. گربه‌ها عاشق جعبه‌های مقوایی هستند. سپس پتویی داخل آن قرار دهید و با آزاد گذاشتن ورودی غار میل به کاوش را در او بالا ببرید. در داخل کارتن هم جایزه‌ای می‌تواند منتظرش باشد. احتمالاً گربه موقع درست کردن با کنجکاوی شما را زیر نظر دارد و اطراف شما پرسه می‌زند. او به خاطر غاری که برایش درست کرده‌اید، عاشق شما می‌‌شود.

بازی‌های صفحه‌دار:

گربه‌ها عاشق تاس و مهره هستند، فرقی نمی‌کند تخته یا منچ یا شطرنج باشد، اما به آنها اجازه داده نمی‌شود که با آنها بازی کنند. اما چرا؟ خب آنها با پنجه‌هایشان به تاس‌ها و مهره‌ها ضربه می‌زنند و دنبال‌شان می‌روند. چقدر طول کشیده است تا تاسی را که زیر کمد افتاده دربیاورید. یا تا بازی تمام شود، چند بار گربه‌تان تاس را گم کرده است. پس باید همیشه تاس اضافی هم داشته باشید. شاید شطرنج بازی کردن از همه اینها راحت‌تر باشد.

بازی‌های سرگرم‌کننده برای انسان و گربه

توپ بازی با گربه:

درون یک توپ پلاستیکی یک یا چند سوراخ درست کنید و داخل آن خوراکی بریزید. بعد آن را جلوی گربه‌تان قل بدهید. بگذارید گربه‌تان به آن ضربه بزند و دنبالش برود. هم بازی می‌کند و هم خوراکی جایزه می‌گیرد. چون با قل خوردن توپ از سوراخ‌ها خوراکی بیرون می‌ریزد. به این توپ‌ها توپ میان وعده هم می‌گویند که می‌توانید آماده‌اش را هم تهیه کنید. اما در کل توپ بازی با گربه حتی با توپ تنیس یا توپ پلاستیکی کوچک خیلی خوب است و شما را به هم پیوند می‌دهد. زیرا به طور خودکار با گربه‌تان وقت می‌گذرانید و از بازی کردن لذت می‌برید. این کار بین‌تان پیوند و اعتماد مشترکی می‌سازد و باعث می‌شود که گربه در خانه شما احساس راحتی کند.

بازی‌های سرگرم‌کننده برای انسان و گربه

منبع:

https://herz-fuer-tiere.de/haustiere/katzen/spiele-und-bauanleitungen/gemeinschaftsspiele-fuer-mensch-und-katze