انواع غذای سگ

چه در سوپر مارکت‌ها و چه در فروشگاه‌های آنلاین لوازم حیوانات خانگی انواع غذاهای سگ‌ وجود دارد. نه تنها تازه‌کارها از خودشان می‌پرسند که چه غذایی مناسب سگ‌شان است، بلکه حتی صاحبان سگ باتجربه هم مطمئن نیستند چه غذایی از همه سالم‌تر است و برای دوست چهارپای آنها همه ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم را برای یک زندگی سالم تأمین می‌کند.

انواع مختلفی از غذاهای سگ وجود دارد که هر کدام معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. علاوه بر این انواع مختلفی از غذا وجود دارد که به طور خاص مخصوص سن یا نژاد این حیوان چهارپا تولید می‌شود. مثلاً توله‌سگ غذای متفاوتی نسبت به یک سگ بزرگ یا کوچک نیاز دارد تا با تأمین پروتئین و کلسیم مورد نیاز بدنش در رشد سالم و منظم او را محافظت کند. در صورتی که یک سگ پیر به غذای سالمندان نیاز دارد که هضم آن آسان و کم‌انرژی باشد.

غذای خشک برای سگ: کاربردی و خوشمزه

تغذیه غذای خشک سگ بسیار کاربردی است. ماندگاری آن به نسبت غذای مرطوب بیشتر است و غذا دادن با آن بسیار آسان است. همین‌طور حمل و ذخیره‌سازی آن به دلیل نداشتن آب پیچیده نیست و این ماده غذایی بر سلامت دندان سگ تأثیر مثبتی دارد. وعده‌های غذایی می‌توانند نسبتاً کوچک باشند، چون غذا به دلیل چگالی انرژی بالا حجم کمتری دارد. میزان رطوبت آن 3 تا 10 درصد است. با این حال غذای خشک سگ با کیفیت بالا کل نیازهای غذایی سگ را تأمین می‌کند و حیوان همه مواد مهم مورد نیازش را دریافت می‌کند.

این مواد برای زندگی طولانی و سالم برای سگ‌ها مهم هستند. کمبود رطوبت را می‌توان در صورت لزوم با نوشیدن آب جبران کرد، بسیاری از سگ‌ها دوست دارند غذای خشک خود را با آب گرم بخورند.

در کنار انواع مختلف غذای خشک برای مراحل مختلف زندگی و نژادهای مخصوص روش‌های مختلف تولید هم وجود دارد:

غذای خشک اکسترود شده: امتحان‌شده و هضم آسان

غذای کلاسیک در میان انواع غذاهای خشک برای سگ‌ها غذای خشک اکسترود شده است. در حین تولید مواد مخلوط‌شده تا 150 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند و سپس در قالب‌هایی فشرده می‌شوند. در طول این کار دما حتی بیشتر از 300 درجه هم می‌شود. مزیت این نوع غذا: ساختار اصلی تک‌تک مواد توسط دمای بالا شکسته می‌شوند و می‌شود گفت که غذای سگ از قبل هضم شده است. تکه‌های جدا بسیار سبک هستند و در آب یا بعداً در معده سگ خیس می‌خورند و پف می‌کنند. غذای اکسترده شده غذایی است که به‌راحتی برای سگ‌ها قابل هضم است.

غذای خشک سرد فشرده: فعالیت روده را تقویت می‌کند.

خوراک خشک فشرده سرد بدون استفاده از گرما تولید می‌شود. با وارد کردن فشار، دمایی حدود 50 درجه ایجاد می‌شود. در حین این کار ساختار اصلی مواد حفظ می‌شود و سگ باید غذا را با شدت بیشتری هضم کند. مزیت: فعالیت روده و پاکسازی طبیعی روده بزرگ در سگ تحریک می‌شود. تکه‌های غذا سنگین‌تر هستند، در آب تجزیه می‌شوند و در معده سگ پف نمی‌کنند.

غذای پخته‌شده خشک سگ: پف نمی‌کند.

غذای پخته‌شده سگ اولین غذای آماده‌ای بود که از 150 سال پیش تا کنون در دسترس بوده است. در این نوع غذا، مواد تک‌تک به‌خوبی آسیا می‌شوند و به شکل خمیر مخلوط می‌شوند و توسط دستگاه به شکل‌های مختلف درمی‌آیند. در دمای حداقل 120 درجه و به مدت 30 دقیقه تکه‌های غذا پخته می‌شوند. به دلیل گرمای زیاد غذا از قبل هضم شده است و خطر از بین رفتن ویتامین‌ها وجود دارد. علاوه بر این تکه‌های غذا در معده سگ پف نمی‌کند و بنابراین برای سگ به‌راحتی قابل هضم است.

مزایا و معایب غذای خشک:

مزایای غذای خشک بر معایبش غالب است. قیمت مناسب و چگالی انرژی بالایی دارد، ذخیره و حمل آن آسان است. تنوع غذای خشک بسیار زیاد است. معایب غذای خشک این است که نوع غذا اغلب کمتر پذیرفته می‌شود و می‌تواند منجر به ذخیره کردن کنه‌های خوراکی شود.

غذای نیمه‌مرطوب سگ: رطوبت بالا و دوام خوب

غذای نیمه‌مرطوب سگ با محتوای زیاد آب یا رطوبت حدود 15 تا 30 درصد مشخص می‌شود. در حین تولید مواد مخلوط و در نهایت در آب یا آب گوشت پخته می‌شوند. سپس خمیر مخلوط و ورز داده می‌شود و به شکل رشته‌ای تحت فشار قرار می‌گیرد که از آنها در مرحله آخر تکه‌های جداگانه بریده می‌شود. با افزودن مواد نگهدارنده غذایی غذای نیمه‌مرطوب قابل نگهداری می‌شود. قوام تکه‌های انعطاف‌پذیر و نرم غذای نیمه‌مرطوب یادآور قطعات طبیعی گوشت است.

مزایا و معایب غذای نیمه‌مرطوب:

مزیت بزرگ غذای نیمه‌مرطوب پذیرش خوب آن است. یکی از معایب غذای نیمه‌مرطوب نگهداری آن است.

غذای مرطوب: بیشترین میزان رطوبت و ماندگاری خوب

غذای مرطوب سگ رطوبت بالایی در حدود 75 تا 80 درصد دارد. در مورد محصولات با کیفیت بالا آب از مواد اولیه خام یا از اضافه شدن بخار به مواد به دست می‌آید. در حین تولید اجزای غذا خرد می‌شود، درون قوطی به‌صورت خام پر می‌شوند و تحت فشار تا حدود 120 درجه گرما می‌بیند. به این روش نه تنها مواد پخته می‌شوند، بلکه بدون افزودن مواد نگهدارنده قابل نگهداری هم می‌شوند. صاحبان سگ می‌توانند از بین قوطی‌های حلبی، پلاستیکی و جعبه‌های مقوایی یکی را انتخاب کنند.

مزایا و معایب غذای مرطوب:

از مزایای غذای مرطوب میزان بالای پذیرش و نسبت زیاد رطوبت آن است. عیب آن هم کم بودن انرژی خوراک با حجم و وزن نسبتاً زیاد آن است. زباله‌های بسته‌بندی هم تولید می‌کند.

بارف: طبیعی‌ترین رژیم غذایی سگ

اگر می‌خواهید سگ خود را به‌طور طبیعی و مناسب تغذیه کنید، از رژیم غذایی بارف پیروی خواهید کرد. بارف به معنی خوراک خام بیولوژیکی مناسب است. گوشت، احشا و استخوان‌ها به‌صورت خام تغذیه می‌شوند. غذای طبیعی همراه سبزیجات، میوه، کربوهیدرات‌ها و همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تأمین مطلوب سگ اضافه می‌شود. گوشت تازه و یخ‌زده هم همیشه در دسترس است.

مزایا و معایت بارف:

از مزایای بارف پذیرش زیاد خوراک، نسبت زیاد رطوبت و امکان تقسیم‌بندی برای وعده‌های غذایی است. عیب آن ذخیره‌سازی پر هزینه است، چون نیاز به فریزر دارد. علاوه بر این حمل و نقل آن در یخچال مشکل است و خطر انتقال ویروس، انگل و باکتری سالمونلا و همچنین سوء تغذیه وجود دارد.

منبع:

https://www.rawpetfood.de/unterschiedliches-hundefutter/