انواع بیماری‌های سگ

با وجود رژیم غذایی مناسب و سالم، مراقبت‌های درست، عشق زیاد و پیاده‌روی‌های زیاد ممکن است بارها و بارها پیش بیاید که سگ‌ شما بیمار شود. واکسیناسیون باعث می‌شود که آنها هیچ وقت به بعضی از بیماری‌ها مبتلا نشوند. وقتی سگ‌تان بیمار می‌شود، کابوس واقعی شروع می‌شود. به‌خصوص وقتی صحبت از یک بیماری جدی در میان باشد. در این مقاله راهنمایی‌هایی وجود دارد که چطور شما می‌توانید در بهترین حالت بعضی از بیماری‌ها را درمان کنید تا دوست چهارپای شما خیلی زود دوباره حالش خوب شود.

تب

اسهال

استفراغ

آلودگی کک

کنه

آلودگی کرم

عفونت گوش

آلرژی

دیابت

سرفه سگدانی

تومور

التهاب مسری کبد

دیسپلازی مفصل ران

تب

تب در سگ‌ها یک علامت همیشه جدی است. دمای بدن یک سگ سالم بین 5/37 تا 5/38 درجه سانتی‌گراد است. برای تعیین درجه حرارت بدن سگ باید آن را اندازه بگیرید. این را در نظر داشته باشید که دمای بدن شب‌ها بیشتر از صبح‌هاست.

علامت‌های تب را می‌توان به‌راحتی از گوش‌های گرم، خشک بودن بینی و حالت بی‌رمق چشم‌ها تشخیص داد. دلایل تب می‌تواند مختلف باشد. با این حال یک سگ تب‌دار تقریباً همیشه از عفونت‌های باکتریایی (سرماخوردگی و آنفولانزا) رنج می‌برد. یک سگ تب‌دار به طور غریزی به دنبال سطح سرد می‌گردد و بعد از حدود نیم ساعت امکان دارد دمای بدنش 5/0 درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا کند.

مهم است که به سگ خود آب کافی بدهید و اگر تبش پایین نیامد به درمان دامپزشک احتیاج دارد.

اسهال

اسهال علامتی است که موقع بیماری‌های عفونی مانند دیستمپر، پاروویروس یا مسومیت ظاهر می‌شود. اسهال در سگ‌ها می‌تواند ماهیت جدی داشته باشد یا صرفاً نتیجه بلع بیش از حد غذا یا مصرف غذایی غیرقابل هضم باشد. در صورت مشاهده اسهال یک روز به سگ‌تان غذا ندهید و برای جبران مایعات از دست رفته‌ بدنش بابونه، مریم گلی، رازیانه یا چای سیاه که با کمی عسل شیرین شده باشد برای سگ خوب است.

اسهال شدید نیاز به تزریق و درمان دامپزشکی دارد.

استفراغ

استفراغ هم مانند اسهال می‌تواند علامت بیماری عفونی باشد. با این حال در بیشتر موارد علت آن مصرف بیش از حد غذا یا خوردن غذایی نامطبوع است. مانند اسهال یک روز به سگ غذا ندهید، اما همیشه آب در دسترسش وجود داشته باشد.

آلودگی کک

کک‌ها نه تنها آزاردهنده هستند، بلکه رایج‌ترین نوع انگلی هستند که سگ‌ها از آن رنج می‌برند. حیوانات مبتلا به دلیل گزش کک از خارش شدید رنج می‌برند. یک سگ مبتلا حتی موقع خواب یا استراحت بیش از حد طبیعی بدنش را می‌خراشد و گاز می‌گیرد. اگر آلودگی کک شدید باشد، پوست ملتهب و قرمز می‌شود، موهایش می‌ریزد یا سگ دچار کم‌خونی می‌شود. برای درمان کک از شانه مخصوص و همین‌طور از قرص‌هایی که دامپزشک داده استفاده کنید.

کنه

کنه‌ها انگلی هستند که می‌توانند باعث انتقال بیماری‌های جدی شوند. مانند کک شانه مخصوص کنه هم وجود دارد. علائم داشتن کنه بی‌اشتهایی، خستگی، لنگیدن، تب و ادرار خونی است. اگر مشکوک به کنه هستید حتماً به دامپزشک مراجعه کنید. گاهی با مصرف آنتی‌بیوتیک سگ مداوا می‌شود و در بدترین حالت ممکن است منجر به مرگ شود.

آلودگی کرم

کرم‌ها می‌توانند از موش‌ها یا از مدفوع حیوانات دیگر منتقل شوند. علائم این بیماری با توجه به سن و وضعیت مزاجی سگ‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در مدفوع حیوانات چیزهایی مثل دانه برنج است که کرم نواری هستند. بعضی از سگ‌ها با کشیدن باسن‌شان روی زمین خارش خودشان را نشان می‌دهند. اسهال خونی هم از علائم هجوم کرم‌هاست. با مصرف قرص سگ‌تان بهبود خواهد پیدا کرد.

عفونت گوش

معمولاً سگ‌هایی که گوش‌های بزرگ و آویزان دارند به عفونت گوش مبتلا می‌شوند. به این دلیل که گرما و رطوبت جمع‌شده در قسمت گوش به‌درستی از بین نمی‌رود و بستر مناسبی برای پرورش باکتری‌ها می‌شود. اگر حیوان سرش را خم می‌کند یا مرتب تکان می‌دهد یا گوشش ترشح دارد، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

آلرژی

علائم آلرژی عبارتند از: خارش شدید، قرمزی، جوش‌های چرکی ناشی از خراشیدن، ریزش مو، ناآرامی‌های شدید، اسهال و مشکلات دستگاه گوارش. دامپزشک با تجویز داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها و کورتیکو استروئیدها سگ شما را درمان خواهد کرد.

دیابت

مصرف زیاد آب و تولید ادرار، گرسنگی زیاد و در عین حال از دست دادن وزن- به‌ویژه در سگ‌های مسن- از علائم دیابت است. دلایل احتمالی این بیماری می‌تواند چاقی، التهاب لوزالمعده، استعداد ژنتیکی و سایر بیماری‌های متابولیکی باشد.

سرفه سگدانی

سرفه سگدانی بیماری مسری است و در هر جایی که سگ‌های زیادی دور هم جمع می‌شوند خطر ابتلا به عفونت در آنها وجود دارد؛ مانند مدارس سگ یا پناهگاه‌های حیوانات. با این حال همه سگ‌ها می‌توانند به ویروس پارآنفلوانزا – نام پزشکی این ویروس- آلوده شوند. علائم این بیماری سرفه خشک تقریباً شبیه پارس کردن، تب، مشکلات تنفسی، ترشح از بینی و چشم و گلوی مخاطی است. سرفه سگدانی باید توسط دامپزشک درمان شود وگرنه منجر به ذات‌الریه می‌شود.

تومور

سرطان بیماری است که متأسفانه سگ‌ها هم به آن مبتلا می‌شوند. از نظر آماری، از هر چهار سگ یک نفر در طول زندگی‌شان تومور دارند، اما فقط تعداد کمی از آنها به این دلیل می‌میرند.

تومورها را اغلب می‌شود موقع نوازش کردن کشف کرد، گرچه همیشه لزوماً سرطان نیستند. برخی از تومورهای بدخیم بر متابولیسم تأثیر می‌گذارند و باعث لاغری و کم‌اشتهایی سگ‌ها می‌شوند و در خز تغییراتی ایجاد می‌کنند. به محض مشاهده تغییرات خارجی در سگ‌تان فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

التهاب مسری کبد

سگ‌ها می‌توانند به هپاتیت، التهاب مسری کبد مبتلا شوند. این بیماری بسیار مسری است و از راه بزاق یا مدفوع منتقل می‌شود. به طوری که دوست چهارپای شما می‌تواند موقع بازی با سگ‌های دیگر آلوده شود. علائم این بیماری تب، اسهال، زردی یا استفراغ است. در صورت مشاهده علائم فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

دیسپلازی مفصل ران

دیسپلازی مفصل ران یک بیماری جدی مفصلی است که بیشتر در نژادهای بزرگ سگ دیده می‌شود و می‌تواند منجر به التهاب بسیار دردناکی شود. این بیماری شکل مفصل ران حیوان دوست‌داشتنی‌تان را تغییر می‌دهد و بعضی از سگ‌ها از بدو تولد از این بیماری رنج می‌برند که با آزمایش می‌شود آن را تشخیص داد. علائم این بیماری راه رفتن ناپایدار و درد داشتن موقع برخاستن و خوابیدن هستند. امروزه این بیماری درمان دارد.

منابع:

https://www.haustierratgeber.de/hunde/hundekrankheiten/

https://www.zoobio.de/blog/10-haeufigste-hunde-krankheiten-937