انتخاب مار به عنوان حیوان خانگی

مارها حیوانات جذاب و فریبنده‌ای هستند و با رسیدگی منظم، اکثر آنان به حیوانات خانگی تقریبا رامی تبدیل خواهند شد. با این حال مارها حیوانات خانگی مناسبی برای همه اشخاص نیستند. آنان نیاز های خاصی دارند و تنها باید توسط کسانی که این نیازها را درک می کنند و حاظر به تعهدی طولانی مدت هستند نگهداری شوند. اگر می خواهید ماری را به عنوان حیوان خانگی خود قبول کنید حتما در مورد انواع گونه های مارها مطالعه داشته باشید و با نیاز های آنان آشنایی پیدا کنید.

مواردی که پیش از انتخاب مار به عنوان حیوان خانگی باید در نظر داشت

هنگامی که می‌خواهید ماری را به سرپرستی قبول کنید، خود را وارد تعهدی طولانی مدت خواهید کرد چرا که خیلی از گونه‌های مارها معمولا بیش از 20 سال عمر خواهند کرد.

شما باید مار خود را با حیوانات مشخصی تغذیه کنید (حیواناتی که از قبل کشته شده و در دمای مناسب نگهداری شده اند امن‌ترین انتخاب می باشند) و باید مکانی را در فریز خود به غذاهای مورد نیاز او اختصاص دهید (مانند جوندگان).

مارها توانایی زیادی در فرار کردن دارند و شما باید از ضدفرار بودن محیط زندگی آنان اطمینان حاصل کنید. این موجودات در پیدا کردن کوچکترین سوراخ ها و رد شدن از آنان مهارت خاصی دارند.

مارهای بزرگ یا مارهای سمی، هر چقدر هم که زیبا باشند، به دلیل مشکلاتی که ایجاد خواهند کرد به عنوان حیوان خانگی پیشنهاد نمی شوند.

مارهایی که از طبیعت گرفته شده‌اند معمولا استرس بیشتری دارند و گاهی حاوی بیماری‌ها یا انگل های خاصی هستند و رام کردن آنان نیز دشوار تر است. بنابر این سعی کنید مار مورد نظر شما در اسارت متولد شده باشد و سعی کنید آن را از یک پرورش‌دهنده قابل اطمینان تهیه نمایید.

مار سالم و بدون مشکل

هنگام خرید مار او را به دقت برای پیدا کردن نشانه های بیماری مانند حباب هایی که از بینی او بیرون می آیند، حالت خاص پوست، چشم های بسته یا پوسیدگی دهان بررسی کنید.

در مورد رژیم غذایی فعلی او و نحوه غذا خوردن او سوال کنید تا اطمینان پیدا کنید که مار مورد نظر به خوبی تغذیه می کند و هنگام تغذیه او با حیوانات از پیش کشته شده به مشکلی برنخواهید خورد. پایتون های توپی (Ball pythons) معمولا معروف به داشتن مشکلات تغذیه ای هستند، بنابر این حتما هنگام خرید آن ها به موارد ذکر شده توجه کنید.

مارهای مناسب برای افراد تازه کار

این مارها اندازه ای منطقی، نگهداری نسبتا ساده و برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی مناسب هستند.

همچنین پیدا کردن آنان به دلیل محبوب بودن ساده‌تر می باشد. بعضی از این مارها شامل:

 • مار ذرت (Corn Snakes)
 • شیرمار و شاه مار (King and Milk Snakes)
 • پایتون توپی (Ball pythons)

مارهایی که افراد بدون تجربه باید از آنان دوری کنند

افرادی که تجربه کافی ندارند باید از مارهایی که اندازه‌ای بزرگ یا رشدی بسیار سریع دارند و مارهای سمی دوری کنند. بعضی از این مارها شامل:

 • بوآی کانستریکتور (Boa constrictors)
 • بوای برمس (Burmese python)
 • بوای درختی (Tree boa)
 • مارهای آبی
 • مارهای سبز (Green Snakes)

بعضی مارها به طور کلی بسیار خطرناک هستند (هم برای صاحبان خود و هم برای اطرافیان) و بهتر است حتی توسط افراد باتجربه نیز به عنوان حیوان خانگی نگهداری نشوند. بعضی از این مارها:

 • پایتون مشبک (Reticulated python)
 • آناکوندا (Anaconda)
 • همه مارهای سمی

اطلاعات کلی درباره نگهداری از مارهای به عنوان حیوان خانگی

تغذیه مارها: طعمه های کشته شده یا زنده؟ – توصیه می شود که مارها را با طعمه های از پیش کشته شده تغذیه کنید چرا که یک جونده زنده می تواند هنگام دفاع از خود صدمات جدی را به مار مورد علاقه شما وارد نماید (همچنین باید در نظر داشت که نگهداری تعدادی جونده زنده تنها برای تغذیه حیوان کار دشوارتری نسبت به نگهداری آن ها در فریز می باشد).

ایجاد شیب حرارتی – همه مار ها باید بتوانند که دمای بدن خود را با حرکت در نواحی سرد و گرم به تعادل برسانند. ایجاد یک شیب حرارتی مناسب و اطمینان از گرم بودن منطقه گرم برای سلامت مار شما ضروری می باشد و به آن‌ها کمک می کند که غذاهای خود را هضم کنند.

نشانه های پوست اندازی – مارها هنگام پوست اندازی نشانه های بسیار واضحی را از خود نشان می دهند که ممکن است برای یک شخص بدون تجربه کمی نگران کننده باشد. هنگامی که ماری را به سرپرستی قبول می کنید حتما در مورد نشانه های پوست‌اندازی او مطالعه داشته باشید.

مارهای فشاردهنده – اگر به این نوع مارها تمایل دارید حتما پیش از خرید، اخطار های ذکر شده و نحوه نگهداری از آنان را مطالعه نمایید.

صرف نظر از ماری که شما انتخاب می کنید، باید حتما اطلاعات کافی در مورد نگهداری صحیح، تغذیه، رفتار های شخصیتی و تعهد مورد نیاز برای نگهداری از مارها را داشته باشید.