آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند؟

یک گربه با خوشحالی شیر را از کاسه لیس می‌زند؛ این یک تصویر دوست‌داشتنی است که بسیاری از مردم در ذهن خود دارند. برای بسیاری از مردم شیر و گربه به هم تعلق دارند. ما اشتیاق بی‌حد و اندازه گربه‌ها به شیر را در بسیاری از کتاب‌های کودکان و فیلم‌ها دیده‌ایم. این علاقه در واقعیت هم وجود دارد، چون گربه‌ها عاشق شیر هستند. نظریه‌های اشتیاق به شیر این است که گربه‌ها را به یاد دورانی می‌اندازد که شیر مادرشان را می‌خورند. با وجود همه اینها شیر گاو غذای مناسبی برای گربه‌ها نیست و به طور کلی گربه‌ها نمی‌توانند آن را هضم کنند. در این مقاله می‌خوانیم:

  • آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند؟
  • عوارض جانبی شیر
  • شیر گربه یا شیر بدون لاکتوز
  • چرا شیر ممنوع است اما پنیر نه؟
  • نتیجه
آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند

آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند؟

به‌خصوص بچه‌گربه‌های کوچولوی در حال رشد هر از گاهی دوست دارند کمی شیر لیس بزنند، زیرا هنوز طعم و مزه آنها را از مرحله اول زندگی خود می‌شناسند. همچنین آنها را یاد مادرشان می‌اندازد. با این حال شیر برای گربه‌های بالغ ناسالم است و باید از مصرف آن خودداری کنند. برخلاف گربه‌های بزرگسال گربه‌های تازه به دنیا آمده آنزیم لاکتاز (کمبود این آنزیم سبب عدم تحمل لاکتوز می‌شود) را تولید می‌کنند که باعث می‌شود آنها بتوانند به‌خوبی شیر را هضم کنند. همین که گربه‌ها دیگر شیر مادرشان را نخورند، دیگر نمی‌توانند قند شیر معروف به لاکتوز را هضم کنند. کمبود آنزیم منجر به دیرهضمی شیر می‌شود و اگر گربه‌ها شیر گاو مصرف کنند، دچار سوء هاضمه به شکل حالت تهوع، اسهال و استفراغ می‌شوند. همه اینها دلایل فیزیولوژیکی دارد: هر پستاندار تازه متولد شده‌ای به تأمین انرژی به شکل شیر مادرش وابسته است.

آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند

ارزش غذایی هر شیر متناسب با نیازهای گونه‌های جانوری مربوطه است: هر چه نوزاد حیوان سریع‌تر رشد کند، شیر تولید شده توسط مادر غنی‌تر می‌شود. برای اینکه معده حیوان بتواند شیر مادرش را متابولیزه کند، آنزیمی به نام لاکتاز می‌سازد. در مرحله از شیر گرفتن تولید لاکتاز کاهش پیدا می‌کند و در نهایت به طور کامل متوقف می‌شود. از این پس شیر دیگر به‌راحتی قابل هضم نیست و برای همین، پستانداران بالغ نمی‌توانند شیر بنوشند.

عوارض جانبی شیر

تولید لاکتاز با افزایش سن حیوان کاهش پیدا می‌کند. این امر منجر به عوارض جانبی مثل سوء هاضمه، نفخ، اسهال، دردهای شکمی و موارد دیگر می‌شود. محتوای لاکتوز در شیر معمولی گاو به طور کلی آنقدر زیاد است که حتی رقیق کردن آن با آب هم فایده ندارد. علاوه بر این گربه از طریق شیر چربی بیشتری از شیر جذب می‌کند و عوارض جانبی دارد.

سوء هاضمه:

بیشتر گربه‌ها مثل انسان‌ها با افزایش سن دچار عدم تحمل لاکتوز می‌شوند که مشکلات گوارشی دربردارد. اگر شیر یا لاکتوز قابل هضم نباشند، گربه می‌تواند دچار نفخ، اسهال یا حتی دردهای شکمی شود. در بدترین حالت مشکلات گوارشی به یک بیماری مزمن روده یا بیماری اسهال تبدیل می‌شود.

آسیب کبدی:

همان‌طور که قبلاً گفته شد، چربی زیادی در شیر گاو وجود دارد و مصرف طولانی‌مدت چربی باعث فشار بر کبد گربه می‌شود. در نتیجه منجر به آسیب کبدی می‌شود.

چاقی:

محتوای چربی شیر می‌تواند علاوه بر آسیب کبدی، چاقی نیز به همراه داشته باشد. اگر به گربه‌ها علاوه بر غذای خود شیر داده شود، خطر اضافه وزن بیشتر می‌شود. همچنین به دلیل وجود چربی در شیر، شیر کالری زیادی دارد و می‌تواند گربه لاغر شما را به‌سرعت تبدیل به یک گربه چاق و ناسالم بکند.

مشکلات دندانی:

شیر معمولی حاوی قند شیر است که لاکتوز نامیده می‌شود. با این حال این دقیقاً همان چیزی است که برای دندان‌های حیوان خانگی شما مفید نیست. در گربه‌هایی که به‌صورت مرتب شیر می‌نوشند، ممکن است مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و پلاک، همچنین جرم دندان و التهاب لثه ایجاد شود. در بدترین حالت باعث از بین رفتن دندان‌ها می‌شود. علاوه بر این ممکن است باعث بوی بد ناخوشایند دهان شود.

آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند

شیر گربه یا شیر بدون لاکتوز

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید شیر خوشمزه را از پنجه مخملی خود دریغ کنید، گزینه‌های دیگری برای انتخاب وجود دارد: شیر بدون لاکتوز و شیر مخصوص گربه‌ها. اما اینکه واقعاً برای گربه سالم است یا نه، جای سؤال دارد.

گربه‌ها شیر بدون لاکتوز را بهتر می‌توانند هضم و تحمل کنند، اما با این حال رژیم غذایی سالمی برای گربه دوست‌داشتنی‌تان نیست. بر خلاف شیر مادر شیر گاو حاوی چربی بیشتری است. این می‌تواند منجر به چاقی در پنجه مخملی شود. به علاوه پروتئین کمتری در شیر نسبت به شیری که از مادرش می‌شناسد وجود دارد. برای همین شیر بدون لاکتوز مضر نیست، اما برای گربه‌های بالغ ضروری نیست، چون آنها تمام مواد مغذی خود را از غذایشان دریافت می‌کنند.

تولیدکنندگان شیر مخصوص گربه‌ها تبلیغ می‌کنند که محصولات‌شان متناسب با نیاز گربه‌هاست و برای سنین مختلف گربه‌ها تولید می‌شوند.

آیا گربه‌ها می‌توانند شیر بخورند

چرا شیر ممنوع است اما پنیر نه؟

از طرف دیگر، فرآورده‌های لبنی فرآوری شده به همین میزان کالری دارند، اما در میان‌وعده‌های گربه‌ها تثبیت شده‌اند و بسیار مورد علاقه گربه‌های خانگی هستند. این پنیرها منبع خوبی از پروتئین هستند که می‌توانند در حد متوسط به‌عنوان خوراکی به گربه‌ها جایزه داده شوند. لاکتوز موجود در پنیر از طریق فرآیند عمل آمدن پنیر سفت به طور کامل ناپدید می‌شود. در نتیجه پنیر پارمسان و انواع مشابه آن از این نظر هیچ خطری ندارند.

نتیجه

نه شیر معمولی نه شیر بدون لاکتوز یا شیر گربه بهترین نوشیدنی برای گربه نیست. آنچه واقعاً شیر سالم است و به رژیم متعادل کمک می‌کند، آب است. شیر گربه حاوی لاکتوز بسیار کم یا به عبارتی فاقد آن است و معمولاً با تائورین اسید آمینه‌ای که برای سلامتی گربه اساسی است مخلوط می‌شود. شیر گربه همچنین بخش اضافی از ویتامین‌ها و کلسیم‌ها را تأمین می‌کند و یک تغذیه مکمل ارزشمند برای گربه‌های باردار، شیرده یا سایر گربه‌های ضعیف است. بنابراین با اطمینان می‌شود گفت که بهتر از شیر حاوی لاکتوز است. برای همین اگر گربه شما واقعاً شیر می‌خواهد، باید چنین جایگزین‌هایی را انتخاب کنید.

با این حال توصیه می‌شود که شیر مخصوص گربه را گه‌گاهی به‌عنوان خوراکی خوشمزه‌ به گربه‌تان جایزه بدهید. با این وجود نباید شیر گربه را جایگزین آب کنید.

منابع:

https://www.fressnapf.de/magazin/katze/ernaehrung/duerfen-katzen-milch-trinken/

https://www.mein-haustier.de/magazin/katzenmilch/https://www.zooplus.de/magazin/katze/ka

tzenernaehrung/katzenmilch

https://www.zooplus.de/magazin/katze/katzenernaehrung/katzenmilch