آیا نگهداری از گربه برای نوزادان و کودکان خطرناک است؟

در مورد خطرناک بودن گربه‌ها برای نوزادان و کودکان 5 شایعه شناخته‌‌شده وجود دارد که ما در این مقاله به بررسی صحت و درستی آنها می‌پردازیم. اگر این فکر شما را نگران می‌کند، یعنی اینکه شما هم این شایعاتی که در این مورد دهان به دهان می‌چرخند شنیده‌اید. برای اینکه به طور روشن در این مورد توضیح بدهیم باید بگوییم که بیشتر این شایعات ناشی از اعتقادات عامه است و بدون اینکه در مورد پیشینه آن تحقیق شود خیلی راحت از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. اما در واقع شرایطی وجود ندارد که گربه‌تان برای کودک‌تان خطرناک باشد.

گربه‌ها موجوداتی اسرارآمیز هستند و با جذابیت‌شان بر ما تأثیر می‌گذارند، به طوری که هیچ حیوان دیگری نمی‌تواند این کار را انجام بدهد. برای همین ما انواع خصوصیات فوق‌العاده آنها را تفسیر می‌کنیم. به‌عنوان مثال در مناطق روستایی این خرافات تا به امروزه وجود دارد که گربه‌ها در ارتباط مستقیم با شیطان هستند. این نتیجه‌گیری خود به خود به ذهن می‌رسد که حیوانات نسبت به کودکان نمی‌توانند احساس خوبی داشته باشند.

در واقع تعداد کمی از مادران حسادت خاصی را در گربه‌های خود مشاهده می‌کنند، زمانی که ناگهان کودک جدیدی به خانواده اضافه می‌شود، در حالی که تا همین چند وقت پیش گربه مرکز اصلی توجه اعضای خانواده بوده است و حالا باید آن را تقسیم کند.

شاید این شایعه را نیز شنیده باشید که زنان باردار نباید به هیچ عنوان جعبه بستر را تمیز کنند، چون جعبه بستر خطر خاصی برای نوزاد متولد نشده به وجود می‌آورد و البته باید این ادعا را جدی گرفت.

5 شایعه رایج در مورد گربه و نوزاد و کودک:

 1- خطر در کمین جعبه بستر است: چرا بهتر است زنان باردار جعبه بستر را تمیز نکنند. توکسوپلاسما گوندی انگلی است که میزبان آن عمدتاً گربه است. عامل بیماری‌زا که می‌تواند منجر به این بیماری انگلی شود اغلب از طریق مدفوع گربه به همه پستانداران منتقل می‌شود.

به محض مشخص شدن بارداری، بهتر است فرد دیگری مسئول تمیز کردن جعبه بستر شود. توصیه می‌شود در خانه‌ای که زن باردار زندگی می‌کند، جعبه بستر هر روز با آب داغ شسته شود. عفونت مادر به بیماری توکسوپلاسموز می‌تواند برای نوزاد تازه متولد شده یا نوزاد متولد نشده بسیار خطرناک باشد. از آنجایی که عامل بیماری‌زا در گوشت خام هم وجود دارد، در دوران بارداری باید غذای کنسروی با کیفیت بالا به گربه داده شود.

2- گربه‌ها روی نوزادان دراز می‌کشند تا او را بکشند؟ این تصور ظالمانه حتی باورش هم سخت است. گربه‌ها، به‌خصوص در گذشته، گاهی اوقات روی نوزادان و کودکان کوچک دراز می‌کشیدند تا آنها را خفه کنند.

در زمان قحطی همچنین گفته می‌شد که گربه‌ها شیر مادر را از دهان نوزادان می‌مکیدند و نوزادان ‌آرام آرام اما مطمئناً از گرسنگی می‌مردند.

آیا گربه‌ها واقعاً این قدر شرور هستند؟ واقعیت این است که تا به امروز حتی یک مورد مستند وجود ندارد که بتواند این خیالات عجیب و غریب را تأیید کند.

3– بچه‌ها با جیغ زدن‌شان گربه‌ها را دیوانه می‌کنند و آنها را وادار به کارهای وحشتناک می‌کنند؟

در باور مردم این تصور وجود دارد که گربه‌های عصبانی به گهواره نوزادانی که جیغ می‌کشند می‌خزند و روی آنها دراز می‌کشند تا آنها را برای همیشه ساکت کنند.

وقتی حتی خود والدین نوزاد هم از صدای جیغ کشیدن فرزندشان تا مرز دیوانگی می‌رسند، چرا حیوانات خانگی دیوانه نشوند؟ در واقع گربه‌ها اغلب می‌خواهند نزدیک تخت بچه‌ها باشند و اگر نوزاد هم داخل آن باشد، خیلی خوش‌شان می‌آید که آنها هم در رختخواب بخوابند. این رفتار آنها با انگیزه به قتل ارتباطی ندارد، فقط اینکه گربه‌ها عاشق خوابیدن در جای گرم و نرم هستند.

4- گربه برای نوزاد خطرناک است و باعث حسادت گربه‌ها می‌شود. اصطلاح عامیانه‌ای می‌گوید که گربه‌ها خیلی به نوزادان حسادت می‌کنند. اگر کودکی به خانه گربه‌داری وارد شود، گربه او را رقیب خود می‌بیند و سعی می‌‌کند با تمام امکاناتش با او بجنگد. گربه‌ها و نوزادان را نباید هیچ وقت بدون نظارت به حال خود رهایشان کرد. کودکان اغلب باید یاد بگیرند که احترام به حیوانات به چه معناست، در غیر این صورت ممکن است گربه با پنجه‌هایش از خود دفاع کند.

خوشبختانه حتی بچه‌های کوچک هم می‌توانند یاد بگیرند که به گربه‌ها احترام بگذارند. اگر این کار را انجام بدهند، گربه و کودک می‌توانند بهترین دوستان هم باشند.

آیا می‌دانستید که رفتارشناسان حیوانات، گربه را به‌عنوان همراهی برای کودکان توصیه می‌کنند؟ به‌خصوص کودکان آرام‌تر بیشتر با گربه کنار می‌آیند. برای اینکه گربه راحت‌تر به کودک جدیدی عادت کنند، چند ترفند وجود دارد:

  • گربه‌ها را به بوی جدید عادت بدهید. قبل از ورود نوزاد به خانه گربه را با بوی لوسیون و پودرهای نوزاد آشنا کنید.
  • گریه‌های کودک را برای گربه به بازی تبدیل کنید. بسیاری از گربه‌داران صدای ضبط شده گریه و جیغ نوزاد را گه‌گاهی در خانه پخش می‌کنند تا گربه عادت کند.
  • گربه را به بوی نوزاد عادت دهید. همین که نوزاد به دنیا آمد، لباس یا وسیله‌ای از نوزاد را به خانه بیاورید تا گربه هم بوی نوزاد را بشناسد تا رابطه مثبتی با او پیدا کند.
  • بعد از ورود نوزاد به خانه، اولین ارتباط نوزاد را با گربه برقرار کنید و در این حالت برای گربه خوراکی بیاورید.
  • از گربه غافل نشوید. بچه‌دار شدن خودش می‌تواند استرس‌زا باشد و وقت و انرژی زیادی از شما بگیرد، ولی حواس‌تان باشد که گربه هنوز هم توجه و نوازش شما را می‌خواهد.

5- گربه‌ها کک دارند. اگر کک روی بدن نوزاد بپرد، ممکن است به خاطر این حشره خونخوار بمیرد. بیش از نیمی از حدود 15 میلیون گربه در آلمان در آپارتمان زندگی می‌کنند. تقریباً غیر ممکن است که گربه در خانه کک بزند. گربه تا زمانی که با گربه‌های آلوده به کک در تماس نباشد، نمی‌تواند کک بگیرد. اگر در خانه گربه‌ای دارید که به بیرون از خانه می‌رود، قبل از ورود نوزاد حتماً توسط دامپزشک از نظر کک کنترل شود.

انتقال کک از بدن گربه به نوزاد نمی‌تواند باعث مرگ نوزاد شود. با این حال مدفوع کک باعث خارش و عارضه‌های پوستی شدید می‌شود. این امر در نوزادان و کودکان کوچک ناخوشایند و ناراحت‌کننده است.

منابع:

https://cat-news.net/katze-gefaehrlich-fuer-baby-6580/